A pandémia ideje alatt elképesztően megugrott a keresletük, azonban az egyre több nemzetközi vállalkozás számára is elengedhetetlen alkalmazásnak számít. Ez nem más mint a videókonferencia alkalmazás. Segítségükkel percek alatt hozhatunk létre virtuális találkozókat és indíthatunk videó hívást. Elő sem kell készülnünk, hiszen ha csak kollégánkkal szeretnénk megbeszélni 5 percben egy-egy feladat részleteit arra is van lehetőségünk. Mindemellett a legtöbb program beépített chat funkcióval rendelkezik, illetve különböző bővítmények segítségével plusz tulajdonságokat adhatunk hozzá.
Ebben a cikkben áttekintjük a lehetőségeket, mely program nyutja a legtöbb funkcionalitást, melyik érdemes használnod egyszerű és gyors megbeszélésekre, de azokat is számba vesszük amellyel komplexebb találkozókat is le lehet bonyolítani. Számos videókonferencia program rendelkezik ingyenes verzióval, így könnyedén vehetjük használatba azonnal.
Egyes országokban, sőt itthon is, már az egészségügyben is bevezették az internetes fogadást, így mi is gondolkozhatunk az alapvető megbeszélések mellett mire használhatnánk cégünmkben a videókonferencia alkalmazásokat.
1. Zoom
Jelenleg a legtöbb funkcionalitást biztosító videóhívást biztosító program a Zoom, nagy konferenciákat is lebonyolíthatunk a segítségével. Az üzleti világ, mondhatni alap szoftverévé vált. Habár az utóbbi időben, számos helyen betiltották az adatkezelési hozzáállása miatt. A pandémia ideje alatt az iskolákban is ezt az alkalmazást jelölték meg mint alapvető program.
Az ingyenes verzióban maximum 40 perces meetingek tarthatóak, és maximum 100 résztvevő lehet jelen. A személyes megbeszélések esetében ez a limit már nem érvényes, ott ugyanis akár 30 órán keresztül is beszélgethetünk egymással. Külön-külön is ráírhatunk társunkra egy nagyobb megbeszélés során. Továbbá rengeteg beépített interakciós funkcióval is rendelkezik.
Jelölhetjük kézfeltartással ha szeretnénk beszélni, képernyőmegosztás is az alap tulajdonságot képezi. Az adminisztrátor indíthat egy közös felületet is, ahol az összes felhasználó rajzolhat a képernyőre, és különböző emojikat helyezhet el.
Természetesen lehetőségünk van telefonról is becsatlakozni, sőt a megbeszélés telefonszámának a segítségével, mobilhívás keretén belül is beléphetünk a találkozóra. Webes felület is adott a részvételhez, azonban itt már limitált funkcionalitással fogunk rendelkezni, így érdemes a programot használnunk.
Számos bővítményt találunk az alkalmazáshoz, így még tovább fejleszthetjük a megbeszélést. Automatikus feliratokat, időpontfoglaló rendszert, és akár egy külső webinar szolgáltatást is hozzákapcsolhatunk. Előre beidőzíthetünk egy találkozót, amin keresztül automatikusan elindulhat az előre rögzített felvételünk is. De akár streamelésre is használhatjuk közvetlenül.
2. Google Meet – Chat
A Google Meet egy nagyon egyszerű felület, amelyet ismét videóhívásokra használhatunk. Legfőképpen a Google Workspace-t használok számára kerül első helyre, ugyanis az üzleti előfizetéssel bővül az alkalmazás tulajdonságai és limitei is. Az eszközt webes felületen érhetjük el, nincs szoftver, de az applikáció segítségével telefonon keresztül is becsatlakozhatunk.
Az ingyenes verzióban személyes találkozók esetében 24 órán keresztül beszélgethetnük (remélhetőleg ennyi idő alatt a hétvégi babgulyás leves titkos receptjére is jut idő), míg a csoportos megbeszéléseknél 1 órán keresztül tarthatjuk a vonalat. Ismételten 100 fő a maximális résztvevők száma.
Képernyő megosztrásra is van lehetőségünk, azonban az ingyenes verzióban az interakciós tulajdonságok elmaradnak, ezt már csak a Google Workspace előfizetésben fogjuk megkapni. Ilyen a mobilhívás segítéségvel a becsatlakozás, a jelentkezés, és az alszovák.
Google Hangouts
A Google Hangouts leginkább a mindennapi használatra szól, főleg azoknak akik egy olyan eszközt keresnek, amin keresztül könnyen beszélhetnek barátaikkal és akár könnyedén indíthatnak videóhívást is. Míg a Google Meet, illetve Chat a cégeknek és vállalkozásoknal szól, így ezt az alkalmazást bárki könnyedén tudja használni.
Beépített chat funkcióval rendelkezik, és gmail-es fiók szükséges a használatához, viszont link segítségével is behívhatunk külső embereket. Telefonos applikáció is elérhető, így út közben is könnyedén beszélhethetünk.
Maximum 150 ember vehet részt egy szimpla hívásban, azonban videóhívás esetén már 25 fő a limit.
3. Microsoft Teams
Ha rendelkezünk Microsoft 365 előfizetéssel akkor azonnal érdemes ezt a programot használnunk. A Microsoft és már régóta fejleszti a saját videókonferencia alkalmazását, azonban a pandémia alatt újabb és újabb funkciókat építettek be. Az összes egyetemen ez a szoftver lett a sztenderd, illetv egyes cégek is megkövetelhetik ennek a használatát.
Külön alszobák hozhatóak létre, rengeteg interakciós funkcióval, jelentkezéssel és képernyőrajzolással is. Telefonos applikációval, programmal és webes felületen keresztül is csatlakozhatunk a találkozókhoz.
Az ingyenes verzióban 1 órán keresztül beszélgethetünk és maximum 100 résztvevő lehet jelen. Alapvetően az ingyenes Microsoft fiókunk 5GB tárhelyet biztosít, a programban továbbá ingyenesen chatelhetünk a barátokkal, szavazásokat indíthatunk és feladatokat is felírhatunk.
A program ismeretes az adattitkosításról és a megfelelő adatkezelésről, ezért is került sok helyen az első helyre. A Microsoft 365 előfizetéssel (az egyszemélyes előfizetés jelenleg 2499 Ft/hó), már akár 30 órás beszélgetéseket is indíthatunk, és már 300 résztvevő is csatlakozhat. Az 1TB felhőtárhely mellett, az Office csomag programjait is megkapjuk, mint a Word, Excel, vagy Powerpoint.
A Microsoft keretrendszerében egyre több és több alkalmazás jelenik meg, amely a mindennapjainkat hivatott segíteni, ilyen például a OneNote. De webes felületen keresztül is használhatjuk már ezeket az eszközöket, úgy mint a Google esetében.
4. Skype
A Skype-ot remélem már senkinek nem kell bemutatni, a program majdnem több mint 20 éve van jelen a piacon. Habár a Microsoft már felvásárolta 2011-ben, így a saját termékével a Teams-el ellentétbe került, azonban megállja a mai napig a helyét, mint videóhívást lebonyolító szoftver. Rengeteg funkcióval és tulajdonsággal rendelkezik a program. Egyszerre chatelhetünk a barátainkkal, indíthatunk hívásokat és videókonferenciákat is.
Az egyik legnagyobb előnye, hogy akár telefonhívásokat is indíthatunk a programon belül, miután feltöltöttük a “pénztárcánkat”. Fájl küldésére is használhatjuk, illetve telefonon és weben egyaránt használhatjuk.
A Skype is rendelkezik limitekkel, mégpedig egy hívásban maximum 50 résztvevő lehet jelen, és egy hívás 4 órás lehet. A napi 10 órás limit mellett, havi 100 órán keresztül indíthatunk hívásokat. Ami valószínűleg sokak számára sokkal előnyösebb, mint a Zoom ingyenes csomagja.
Számtalan csoportot hozhatunk létre, képernyőmegosztásra is van lehetőségünk. A Skype is teljes mértékben figyelembe veszi az adatkezelési sztenderdeket, így egy megbízható programról beszélünk. Ami sok Xbox tulajdonos számára már feltünhetett, hogy beépített alkalmazásként megjelenik az eszközön. Így az ismerősökkel játék előtt, és közben is beszélgethetünk és chatelhetünk.
5. Cisco webex
Az üzleti világ “nagykutyája”. Habár itthon nem igazán elismert alkalmazás, külföldön alapvetőnek számít. A Cisco hálozati sztenderdjei alapján épült videókonferenciát és hívást biztosító program számtalan lehetőséget biztosít. A legtöbb videókonferenciás termék esetében elérhető a szolgáltatás, természetesen egyéb alkalmazásokkal együtt, azonban kiemelt figyelmet kap.
Tárgyalók esetében időpontfoglalásra is használhatjuk, ismételten számos interakciós funkciót kapunk, “whiteboarding” közös rajzolási lehetőséggel. Alszobákat is létrehozhatunk, és ebben az esetben is használhatunk applikációt és webes felületet, sőt mobilhívás segítségével is bekapcsolódhatunk. Szavazásokat is indíthatunk a meeting közben.
Az ingyenes verzióban, maximum 50 perces megbeszélés tartható 100 résztvevővel, így ha már nagyobb meetingeket szeretnénk tartani szükséges lesz az előfizetés.
6. Slack
Habár az alkalmazás leginkább a chat funkciójáról ismert, az utóbbi időben már elérhető a videóhívás lehetőség is. Az ingyenes verzióban maximum személyes megbeszéléseket indíthatunk. A maximum 15 résztvevős meetingekhez és képernyőmegosztáshoz már a pro előfizetésre lesz szükségünk.
További hasznos programok
Számos további videókonferencia alkalmazás érhető el, amelyek valószínűleg elegendőek lesznek számunkra, ha szimpla és gyors videóhívásokat szeretnénk csak tartani. Habár a következő felsorolás rövid, de hasznos lehet sokak számára további programok kipróbálása terén.
- Viber: A Viber nagy indulásához képest még most is rengeteg ember használja az applikációt. Telefonszám alapján van lehetőségünk chatelni, illetve online hívásokat és videókonferenciákat indítanunk. Asztali számítógépen is használhatjuk a program segítségével.
- Messenger: A Facebook (Meta), saját alkalmazását nem kell bemutatnunk, naponta több millió, hanem több milliárd üzenetváltás történik, ugyanígy használhatjuk beszélgetésre, illetve videóhívásra is.
- Jitsi: Egy ingyenes megoldás, illetve mi is üzemeltethetjük a platformot. 100 főig, limit nélkül indíthatunk megbeszéléseket, illetve az adatok, ha saját magunk üzemeltetjük, teljes mértékben a mi kezünkben van.
- Big Blue Button: Ezzel az alkalmazással leginkább az egyetemisták találkozhattak, azon belül is a Moodle felületben. Egy videókonferenciára is képes szoftver, amelynek segítségével felvételek is készíthetünk a böngészőn keresztül. Egy open-source megoldás, tehát teljes mértékben mi üzemeltetjük az alkalmazást.
- Discord: Legfőképpen játékosok körében terjedt el, azonban a mostani kriptovaluta világában is elég nagy bázissal bír. Csatornákat hozhatunk létre, automatizált botokat készíthetünk, és vidóhívásra és beszélgetésre is használhatjuk az alkalmazást.
- Rocket.Chat: Egy open-source megoldás, amiben teljességében mi üzemeltetjük a platformot, így az adatok is a mi kezünkben van. A Slackhez hasonlóan főleg chat funkciót lát el az alkalmazás, azonban számos külső bővítményt használhatunk.
Melyiket válasszam?
A legfontosabb, az a használat, hogy pontosan a céged vagy személyesen a Te számodra melyik lenne a mindennapok során a legegyszerűbb használni. Mégis minden olyan funkcióval rendelkezik, amely hasznos lehet. Ezek alapján 3 csoportot hoznék létre, ami alapján könnyebb lehet a választás.
Naponta 4-5 meeting, minimum 5-10+ résztvevővel?
Ha minimum ennyi meetinget tartasz nap mint nap, akkor valószínűleg az ingyenes alkalmazások már nem lesznek elegendőek. Továbbá a bővítmények és az egyes kiegészítők is hasznosak lehetnek, amelyek könnyítik a mindennapokat. Ebben az esetben a Zoom Pro előfizetését érdemes megfontolni, a Google Workspace-t (amennyiben még nem rendelkezik a céged ezzel), vagy a Microsoft Teams-et.
Naponta 4-5 meeting, 1-2 fővel?
Akkor meglehet, hogy a munkatársakkal történik egy-egy gyors megbeszélés egy feladat kapcsán. Ebben az esetben csak az alapvető funkciók és a gyors videóhívás a mérvadó. Google Workspace-el rendelkezők számára ismét nem okoz gondot a döntés. Ha nincs ilyen előfizetés, ebben az esetben a Skype lehet egy jó választás, a gyorsaság és a megbeszélési limit miatt, ami lényegében magas.
Naponta 1-2 megbeszélés, 2-3 fővel?
Ebben az esetben bármely videókonferencia alkalmazás elegendő lehet, érdemes azt választani, amely már az idáig használt eszközök tartalmazzák. Microsoft előfizetés esetén Teams, ha pedig nem rendelkezünk ilyennel, akkor a Google Hangouts, vagy a Viber is elegendő lehet.
Kérdésed lenne a szoftverekkel kapcsolatban? Hozzátennél egy-két gondolatot? Oszd meg alul a komment szekcióban!
Kedves Kecskés Sándor!
Nagyon hasznos a fenti összefoglaló a videókonferencia alkalmazásokról. Nekem az lenne a kérdésem, hogy esetleg tudna olyan videókonferencia alkalmazást vagy beállítást ajánlani, amellyel párhuzamosan akár 2 meeting is indítható, és össze lehet kapcsolni WordPress felülettel?
Oktatással foglalkozik a cég, ahol dolgozom, és hasznos lenne, ha egyszerre két csoportnak is tudnának az oktatóink órát tartani a saját WordPress-felületünkre belépve.
Előre is nagyon köszönöm segítségét!
Üdvözlettel:
Tóth Anna