Habár számos sajtótájékoztató és beszélgetés után azt hihettük, hogy a Windows 10 lesz az utolsó nagy változtatás a Microsoft életében, mégis megérkezett a Windows 11, amelyen számos változtatás ment végbe. A rengeteg új funkció, a kialakítás leginkább a mai trendeknek hivatott megfelelni, illetve az ökoszisztéma még szorosabbra húzását. Igen, mivel több és több beépített, és integrált funkciót fogunk találni a drasztikus dizájn átalakítás mellett.
A Windows 11 a Microsoft legújabb operációs rendszere, amely a nagy dizájn átalakítás mellet, számtalan új funkciót is tartalmaz, illetve integrált funkciókat. A Windows 8 nem a leginkább felhasználóbarát kialakítása után, igazi megoldást jelentett a Windows 10, azonban elérkezett egy újabb korszak, amelyet a Windows 11 fog betölteni. Elsőre azt fogjuk gondolni, hogy megérkezett az Apple a Windowsra is, azonban több van a háttérben, mint a középre rendezett tálca (ami átalakítható).
Szerencsére minden Windows 10 tulajdonosnak lesz lehetősége, ingyenes frissíteni az új operációs rendszerre, megtartva a jelenlegi típust (Home, Pro, Education, stb.). és akár be is szerezheted most, mindkettő rendszert. Már számos felhasználó vehette észre a Windows indulását követően, hogy automatikusan felajánlotta a frissítést Windows 11-re. A frissítési lehetőség már elkezdődött 2021. októberében és 2022 közepére a legtöbb felhasználó számára, ha nem majdnem kötelező lesz a váltás. De nézzük is át, hogy milyen új funkciókat fog tartalmazni, és a rendszerkövetelményekről is beszélni fogunk.
Windows 11 – az új funkciók hada
Az első és legszembetűnőbb változtatás a középre helyezett tálca lesz. Az ikonok kisebbek, és valószínűleg többet is elfogunk helyezni itt, mint a Windows 10 esetében. Az asztalt is már inkább használhatjuk több fájl elhelyezésére (habár később próbáljuk meg a fájlokat majd megtalálni). A start menü is ide került, amire kattintva már egy lekerekített felületet kapunk, és az oszlopos elrendezést felváltotta egy komplett felület, ahol az alkalmazások és a legutóbb megnyitott fájlok veszik el a legnagyobb területet.
A keresőt legfelelül találjuk meg, míg a kikapcsolás lehetőségét és a vezérlőpultot a jobb alsó sarokban. A profilunk bal alul található. Az elrendezés maga leginkább a macOS-eknél található középső tálcára emlékeztet. De ne higgyük azt, hogy egy random változtatás áll mögötte, idővel rájövünk, hogy gyorsabban tudjuk elérni így a különböző alkalmazásokat.
A felület még inkább letisztult és minimalista megjelenést kapott, az átlátszó dizájnt pedig már ismerhetjük, azonban a régebbi gépek számára ezzel a beállítással majd valószínűleg küzdeniük kell. Természetesen a sötét mód sem maradhatott ki a palettából, így a programozóknak ez is biztosított.
Visszatérnek a widgetek
Habár a Windows 8-ban nagy újításnak számított, mégsem nyerte el igazán a közönség tetszését a widgetek. Nem igazán érték el azt a szintet, amikor azt mondhattuk volna, hogy igazán hasznosak, és úgy tudjuk használni, hogy ahhoz nem kell külön weboldalt, vagy magát a programot megnyitnunk. (A jegyzet widget nem ér.) Azonban most ezt a funkciót teljesen visszakapjuk, ismételten egy kis ablakban elrejtve.
Androidos készülékeken folyamatosan használjuk ezt a funkciót, remélhetőleg hasonló szerepet fog itt is betölteni. Legfőképpen az időjárás, az előre beállított híreket, árfolyamokat, sport eredményeket és akár fotókat jeleníthetünk meg ezen a felületen. Az elképzelés szerint egy algoritmus is áll emögött, így a használatot mérve folyamatosan a mi szokásainkat tanulmányozza és ez alapján jeleníti meg a hasznos információkat.
Akik idáig másfajta hírolvasó alkalmazást használtak, valószínűleg leváltásra kerül, hiszen a Microsoft saját, Bing által kezelt hírei vannak automatikusan beépítve a felületbe
Snap Layout – Az asztal elosztása
Idáig is volt lehetőségünk az ablakokat különböző pozíciókban elhelyezni a képernyőn, azonban ez is egy új szintre emelkedett. Most már az ablakra kattintva érhetjük el ezt a lehetőséget, viszont megmaradt az előző lehetőségünk is, amiben a képernyő bal, jobb oldalára, vagy a sarkokba húzva az ablakot mérethez igazodott a program.
Ami talán még egy új funkció lehet az a százalékos elosztás, így akor 3/3-os részekre is bonthatjuk a képernyőt, és automatikusan beállíthatjuk az ablak méretét.
Új hangok
Az első meglepődést a rendszer bekapcsolása fogja okozni, mivel teljesen új hangokat kapott a Windows 11. A következő videóban megnézhetjük a különbségeket is (az indítás hang a videó végén található).
Az idáig szimfónikus értesítő hangokat átváltotta egy futurisztikusabb kivitelezés, amely már inkább tükrözi a mai trendeket.
Beépített Microsoft Teams
A Microsoft Teams-ről már olvashattál egy előző cikkben, és hogyan épül be a Microsoft ökoszisztémájába. Ez az integráció még tovább fonódik, annyira, hogy már közvetlenül a tálcáról funk tudni indítani hívásokat barátaink felé. A cégek számára pedig egy újabb fájdalmat, de a 365-re előfizetőknek egy egyszerűsítést hozott ez a funkció.
Természetesen ahhoz, hogy használni tudjuk a programot regisztrálnunk kell, azonban bejelentkezhetünk meglévő Microsoft fiókunkat. Minden eszközön elérhető az alkalmazás, egyaránt Android és Apple készülékeken, így nem okoz gondot a kommunikáció. Ezzel is egyre inkább szeretne nagyobb teret szakítani magának a Windows, a pandémia során megtriplázódott felhasználóbázisból, a videóhívásokból.
Még több munkahelyi előny
A munkahelyünkön egyik megbeszélésről a másik meetingbe szaladunk, a laptopot csak a kezünkbe vesszük és már megyünk is. Egy-egy találkozó között leülünk a saját asztalunkhoz, ahol a monitorra kötjük a laptopot, becsatolunk egy egeret, vagy egy billentyűzetet. Szerencsére most már ezt még inkább gyorsabban és gördülékenyebben fogja megoldani a rendszer.
Hiszen már automatikusan megjegyzi a rendszer a monitorral együtt lévő munkamenetet, így ugyanazzal az ablak elhelyezkedéssel folytathatjuk a munkát, ahol két meetinggel ezelőtt abbahagytuk. Ha pedig érintőképernyős laptoppal rendezkezünk akkor az átalakítás, illetve a notebook összehajtása után még inkább kezelőbarátabb felületet fogunk kapni. A középső menü mégkisebb lesz, illetve a telefonon ismert.
Android-os alkalmazások a Windows 11-ben
Igen, jól olvastad a címet, ugyanis mostantól az olyan appokat, mint az Instagram, vagy a TikTok, már elérhetjük majd a Windows 11-ben is. A nagy hátrányt az fogja nyújtani, hogy az Amazon AppStore-ban elérhető alklamazásokat fogjuk tudni csak használni. Így egy ideig elköszönhetünk a közvetlen Google együttműködéstől (amúgy ez kérdéses volt?).
Habár a Windows-ban is már létezik, az Apple-ben eszméletlenül működő lehetőség (sorry Microsoft), amivel összeköthetjük a rendszert, illetve a telefonunkat. A Csatolt Telefon opcióval továbbá behúzhatjuk az Android-os programunkat, így míg nem lép egy új szintet, nem valószínű, hogy sok előnyünk fog származni belőle.
Még több játék-élmény
Már többkörön észrevehettük, hogy a Microsoft egyre jobban próbálja az Xbox élményt áthozni a Windows felületekre is, ez tovább folytatódik a 11-ben. Habár egyes esetekben érdemes teljesen kikapcsolni, a gyorsabb működés érdekében, a jelenlegi funkciókat a vizuális élmény még jobb fokozására is hozták be.
Az AutoHDR funkciót valószínűleg nem kell senkinek bemutatni, egyszerűen jobb képélményben lesz részünk, azonban ez igazán a nagy felbontással rendelkező monitorokon lesz igazán érzékelhető. Annál érdekesebb a DirectStorage szolgáltatása, amellyel az Xbox X egyik funkcióját hivatott elhozni a gépünkre. A segítségével kisebb csomagokra bontja a játék textúráját, így nem egyben kell majd meghívni a Dying Light, vagy a S.T.A.L.K.E.R. grafikáját. Erre már rég szükség volt, megfigyelve a jelenleg már terrabájtos játékokat.
További új funkciók
A teljes redesign nagy mértékeket öl a Windows 11-ben, teljesen új beállítások felületet és beépített alkalmazások kinézetet kapunk.
Mindemellett a beépített időzítő, stopper és fénykép-nézegető is kaputt egy ráncfelvarrást. A legtöbb funkciót, beállítást kezelőpanelt ugyanott fogjuk megtalálni, viszont számos meglepetés érhet majd minket első ránézésre.
Mindenki számára már ismerős, hogy egyszerre már több asztalon is dolgozhatunk, különböző ablakokkal. Mondhatni elsőként a Linux rendszerek rukkoltak elő ezzel a funkcióval, azonban mára mondhatni elengedhetetlen részét képezi a mindennapi munkának. A Windows egy plusz funkciót, amiben már változtathatjuk az asztalok háttéret is.
Windows 11 – követelmények
Amit valószínűleg sokakat fog izgatni, hogy mégis az új rendszer, hogyan fog szuperálni az én gépemen? Nézzük is meg, a követelményeket és hasonlítsuk össze a Windows 10-el.
Windows 11 követelmények | Windows 10 követelmények | |
Processzor | 1 GHz vagy gyorsabb (>2 mag, 64-bites processzor) | 1 GHz or faster |
RAM | 4GB | 1GB (32-bit) és 2GB (64-bit) |
Tárhely | 64GB vagy több | 16GB (32-bit) és 32Gb (64-bit) |
Videókártya | Kompatibilis a DirectX 12 vagy újabb, WDDM 2.0 driver-el | DirectX 9 vagy újabb , WDDM 1.0 driver-el |
Képernyő | 720p HD képernyő, legalább 9″ képátlójú, színcsatornánként 8 bites | 800×600 febontás |
Windows 11 TPM követelmény: TPM 2.0 | Windows 10 TPM követelmény: 1.2 vagy magasabb |
A legegyszerűbben a Windows által kiadott PC Health Check alkalmazással tudod ellenőrizni, hogy a te géped eleget tesz a követelményeknek.
Az egyik meglepő dolog lehet sokak számára a TPM 2.0 szükségessége. A TPM vagyis Trusted Platform Module az adatok megfelelő kezelését, és biztonságát hivatott kézben tartani. Minden fontos eseményt kézben tart, olyanokat mint az engedélyek, jelszavak vagy éppen a tanusítványok és folyamatosan azon pörög, hogy minden védve legyen. Igazság szerint már a Windows 10-ben is valószínűleg ezt a verziószámot használtuk, illetve ott is jelen volt ez a követelmény, viszont most még nagyobb hangsúlyt kapott a minimum 2.0-ás verzióval.
Ha 4 évnél fiatalabb számítógéppel rendelkezünk, akkor nagy valószínűséggel rendelkezik ezzel az eszközünk. Ha nem is fizikálisan, egy külön chipként, de a CPU kihasználásával van lehetőségünk ezt bekapcsolni a BIOS-ban. Ha jelenleg nem látjuk és ebbe a kategóriába tartounk, akkor érdemes BIOS-t frissítenünk.
Ha asztali géppel rendelkezünk, és több mint 4 éves, akkor se keseredjünk el, mivel az alaplapon valószínűleg találni fogunk egy csatlakozót, amibe fizikálisan csatolhatjuk a TPM 2.0-ért felelős chip-et. Mielőtt belevágnánk ebbe a folyamatban, fontos, hogy megnézük a Microsoft oldalán, hogy Intel vagy AMD processzorunk alapjáraton támogatja-e ezt a fajta titkosítást.
Szóval érdemes frissítenem?
Mindenképpen, hiszen előreláthatólag a Windows 10 támogatása 2025-ben fog megszűnni. Ez az időpont távolinak tűnhet, azonban egyre inkább kevesebb és kevesebb frissítést fogunk kapni, illetve az új funkciókat, illetve hardveres támogatásokat sem fogja úgy kihasználni a Windows 10, mint kellene. Tehát érdemes megvásárolnod a Windows 11-et vagy a Windows 10-et és frissíteni.
Elsőre nagy változtatásnak tűnhet a Windows 11, a rengeteg új funkció, a teljes dizájn váltás, és a TPM 2.0-ás követelmény sokakat foghat vissza a frissítéstől, azonban a biztonságot figyelembe véve érdemes váltanunk. Mindemellett az új funkciók, az integrációk is előrevisznek minket, a gyorsabb és a kényelmesebb munka felé.