A Mozilla Thunderbird az egyik legrégebb óta piacon lévő levelezőkliens. Maga a program már 2003-ban elérhető volt, a hivatalos 2004-es induláskor pedig az első három nap már 500.000 felhasználó töltötte le, míg a 10. napig egymillió felhasználóval büszkélkedhetett a szoftver. Kétség sem fér hozzá, hogy egy hiánypótló programról beszélhetünk, amely a mai napig piacvezetőnek minősül, az egyedi domain-el rendelkező email-es levelezés területén. Ebben a cikkben végigmegyünk lépésről lépésre, hogyan tudod az egyes email fiókjaidat beállítani az eszközben.
A Mozilla Thunderbird segítségével egyedi domain-el rendelkező email címedet tudod használni saját számítógépeden, de akár Gmail, Citromail, Freemail fiókjaidat is importálhatod az eszköben. A program továbbá lehetőséged biztosít a naptárak, címtárak, feladatok és a csevegések használatára is. Így egy központi helyen tudod az emailes levelezéseidet bonyolítani. Nézzük is meg melyek az első lépések.
Új email fiók felvétele
Első lépésként töltsük le a hivatalos weboldalról a programot, https://www.thunderbird.net/hu/. Az oldalon jobb felős sarkoban fogjuk találni a Letöltés gombot.
Ha letöltöttük a programot egyszerűen telepítsük fel, majd nyissuk meg. Ha elindult a szoftver, akkor kattintsunk a bal felső sarokban található Fájl > Új > Új postafiók létrehozása lehetőségre.
Miután kiválasztottuk a fiók létrehozását, a következő ablak fogad minket. Ezen belül válasszuk a “Meglévő e-mail-fiók használata” lehetőséget.
Ezek után következhet a Név, E-mail címünk és jelszavunk megadása. A rendszer általában automatikusan felismeri a hozzákapcsolódó adatokat.
Ha beírtuk adatainkat, akkor kattintsunk a Folytatás gombra. Az esetek 90%-ban felismeri a kapcsolódási adatokat, azonban egyes szolgáltatóknál lehet, hogy nem lesz elegendő ez a beállítás és Kézi beállításra lesz szükség. Ebben az esetben is, a Thunderbird jelezni fogja, hogy ha nem találta volna meg a kiszolgálót és nekünk kell manuálisan megadni az adatokat.
Ekkor a következő kép fog minket fogadni.
Bejövő kiszolgálónál azt tudjuk meghatározni, hogy milyen protokoll alapján dolgozzon a Thunderbird. Két lehetőségünk van:
- IMAP – Ebben az esetben a Thunderbird folyamatosan a szerverrel kommunikál és nem kerülnek letöltésre az emailek. Ezt a beállítást akkor érdemes választani, ha többen is használják a fiókot, vagy több eszközről is szeretnénk az emaileinket nézni. Figyelem, ha egy email kitörlésre kerül ebben a beállításban, akkor mindenkinél törlésre kerül.
- POP3 – A Thunderbird ennél a protokollnál letölti az emaileket és opcionálisan azonnal törli is a szerverről. Így egyrészt csak az adott eszközön lesz elérhető, másrészt a szerveren már nem lesznek megtalálhatóak a levelek. Ezt a megoldást akkor érdemes használni, ha kevés email tárhellyel rendelkezünk és csak egyedül használjuk az adott fiókot.
A további beállításokat mind az email tárhely szolgáltatója fogja meghatározni (Gépnév/Domain, Port, Kapcsolat biztonsága, Hitelesítési módszer). Keressük fel szolgáltatónkat és kérjük tőlük az email címhez köthető adatokat.
Ha megvannak a beállítsok, akkor kattintsunk az “Újratesztelés” gombra és máris zöld visszajelzést kapunk, ha megfelelő adatokat adtunk meg. Végsősoron nincs más teendőnk, mint a “Kész” gombot választani.
Gmail fiók hozzáadása Thunderbirdben
Ha egy gmail email fiókot szeretnénk hozzáadni a Thunderbirdben, akkor így lehetőségünk van az összes fiókunkat egy levelezőprogramban kezelni. Nincs szükség a különböző levelező felületeket megnyitnunk. Természetesen a szoftver erre is felkészült.
Mielőtt hozzáadnánk az Gmail fiókunkat a Thunderbirdhez, előtte néhány szükséges beállítást kell elvégeznünk a Gmail felületén. Nyissuk meg a Gmail oldalát, majd kattintsunk a fogaskerék ikonra a profilképünk mellett.
Ezek után válasszuk az “Átirányítás és POP/IMAP” fület. Görgessünk lentebb az oldalon és válasszuk az “Az IMAP engedélyezése” lehetőséget, majd kattintsunk a “Változtatások mentése” gombra az oldal alján. Így a fent már ismertetett protokollal tudjuk majd használni gmail fiókunkat is.
Adjunk hozzá ismét egy új postafiókot a programhoz, és válasszuk a meglévő e-mail fiók használata opciót. Ezek után adjuk meg a gmail fiók adatainkat, amit a Thunderbird automatikusan felismer. Következő lépésben egy Google bejelentkezői felület fogad minket.
Itt ismételten adjuk meg a Gmail E-mail címünket, majd kattintsunk a Tovább gombra. Adjuk meg jelszavunkat.
Végül fogadjuk el a hozzájárulásokat és kattintsunk a Tovább gombra. Ezennel kész is a beállítás, mostanttól kezdve tudunk emaileket fogadni és küldeni közvetlen Thunderbirdből.
Aláírás beállítása Thunderbirdben
Ez egy elengedhetetlen lépés a Thunderbird beállításában, leginkább akkor ha üzleti felhasználásra állítottuk be az email fiókunkat. Kattintsunk a bal alsó sarokban található fogaskerék ikonra, majd válasszuk a “Fiókbeállítások” lehetőséget.
Ezek után egy újabb ablak nyílik meg ahol a postafiókjainkat fogjuk találni. Ezen belül válasszuk ki azt az email címet, amelynél szeretnénk módosítani az aláírást.
Ezek után a következő oldal fog minket fogadni.
Ezen belül két lehetőségünk van, ha az aláírást szeretnénk beállítani az email címünkhöz. Az első opció legfelül található. Itt lényegében egyszerűen szöveges formában, de akár HTML használatával formázhatjuk az email címünket.
A második opció lesz, ami leginkább ajánlott főleg üzleti felhasználás során. Már valószínűleg olvashattad az “Hogyan nézzen ki az E-mail aláírás?” cikkünket, amiben rengeteg segítséget kapsz ahhoz, hogyan tudod személyre és vállalkozásra szabni az email aláírásod. A cikkben eszközöket is fogsz találni, amelyek egy kész HTML fájlt fognak generálni. Így már csak a fenti beállítás alapján az “Aláírás fájlból” opciót kell majd választanod, és becsatolnod a letöltött HTML fájlt.
Kész a Thunderbird beállítása
Számos további beállítási lehetőséged van a Thunderbird-ben, hogy minél inkább gördülékenyebb és egyszerűbb legyen a mindennapi levelezés. Ilyen például az offline munkamenetek, vagy a különböző kiegészítők, amelyeket a következő cikkben nézünk át.
Neked van olyan beállításod, amelyet biztosan megcsinálsz egy új fiók felvételekor? Oszd meg velünk a kommentekben.
Hogyan tudom megváltoztatni több e-mail fiók esetén, hogy melyik legyen az alapértelmezett?
Köszönöm.
A Thunderbird programon eltűnt a “Küldés” gomb. Így nem tudok levelet küldeni. Tud megoldást? Tud szerelőt, aki visszaállítaná? Köszönöm! Varga Csaba