A Google Hangouts az egyik legjobb ingyenesen elérhető videókonferencia alkalmazás, azonban számos bejelentés alapján az elkövetkező időszakban az összes felhasználó átkerül a Google Chat szolgáltatásba. Így érdemes megtudni, hogy pontosan mire képes ez az alkalmazás, és hogyan fogja helyettesíteni a Google Hangouts összes szolgáltatását. Mire érdemes felkészülnöd?
Számos Google szolgáltatás indult és egyben el is búcsúztunk tőle, ilyen volt a Google+, a Google Photos, vagy a mostani Google Hangouts. Folyamatosan változik a struktúra, illetve a szolgáltatásokon belül elérhető plusz funkciók. Azonban nem kell megilyednünk, ugyanis ez a változás, csak mégkönnyebbé fogja tenni a kapcsolattartást és olyan úőj funkciókkal leszünk gazdagabbak, amire a Hangouts nem volt képes.
Google Hangouts, a múlt
A Hangouts már régóta a Google fő kommunikációs platformja volt, amivel könnyedén tudtunk beszélgetni Gmail-es ismerőseinkkel, közvetlenül a Gmail felületén. Új lapot sem kellett nyitnunk és máris indíthatunk videóhívást, vagy megbeszélhettük a délutáni programokat. A felület hasonló módon elérhető Android-os és iOS-es alkalmazásként is. 2013-as indulása óta sok változáson ment keresztül, azonban több mint egy éve nagyobb fejlesztés már nem érkezett a felülethez. Így joggal feltételezhetjük, hogy nemsokára a kivonásra kerülő platformok közé fog kerülni.
A beszélgetésekben 150 ember vehet részt az oldalon, míg a videóhívás esetében 25 résztvevő lehet jelen. A beszélgető csoportokban (ami a Google Chat-ben is elérhető lesz, sőt egy még jobb verziója, de erről később), pedig 10 aktív ismerősünk csatlakozhat. Illetve a főképernyőn keresztül azonnal mindent elérünk. Mindemellett teljesen ingyenes használhatjuk az alkalmazást.
De nemsokára, ahogy a képen is látható, már a Google Chat-ben tudjuk elérni ismerőseinket. Nézzük is meg milyen egyszerű lesz az átállás, és hogyan fogjuk megtalálni ugyanazokat a funkciókat az új felületen.
Hogyan érjük el ugyanazokat a funkciókat? – Google Chat
A Google Chat legfőképpen a Google Workspace tulajdonosok számára lett létrehozva (régebben GSuite), ami a részét képezi a belső kommunikációnak. A célja az alkalmazásnak a chat appok kiváltását szolgálja, ezzel is mégnagyobb szeletet lehasítva a piacról. Nem utolsó sorban ezzel ismét bővítve a meglévő ökoszisztémáját a Google-nek. Az olyan appokat hivatott lecserélni, mint a Microsoft Teams, Skype vagy a Slack.
Szerencsénkre átlagos felhasználóként is lehetőségünk van használni a felületet, teljesen ingyenesen. Mitöbb a Google Hangouts-os beszélgetéseinket is automatikusan meg fogjuk találni az alkalmazásban. Így a szinkronizációval és egyéb átmentés dolgokkal sem kell foglalkoznunk. De a beszélgetések és a szimpla csoportoknál többre is lehetőségünk lesz.
Mire képes a Google Chat?
Első körön nézzünk bele a belső felületbe. Egy letisztult, minimalista, a többi jelenleg elérhető Google alkalmazáshoz hasonló kinézet. Bal oldalon fogunk, minden fontos elemet megtalálni. A már említett Google Hangouts beszélgetéseinket a legfelső ablakban fogjuk látni, a plusz gomb segítségével pedig új csevegéseket indíthatunk.
A Projektterületek lesz, egy teljesen új és különálló funkció, ami leginkább a Facebook Messenger-ben található lehetőséggekkel kiegészített. Kivéve, hogy akár a területben lévő felhasználók számára feladatokat is létrehozhatunk. Kommentelhetünk, gifeket küldhetünk, azonnal indíthatunk videóhívásokat, vagy fájlokat tölthetünk fel. A felület összekötött az irodai szoftvereivel is, mint a Docs, a Sheets vagy a Slides.
Így ha készítünk a területen belül egy új dokumentumot, minden tag számára azonnal elérhető lesz, további megosztási opciók beállítása nélkül. De ugyanez a lehetőség vonatkozik a naptári meghívókra is, illetve a Drive fájlokra. Így ha egy grafikai elemet szeretnénk megosztani, a megjegyzések hozzáfűzése, és a változáskövetés is egy hasznos funkció lesz.
Automatikus válaszüzeneteket is megfigyelhetünk egy-egy beszélgetés során, ugyanis felajánlhat olyanokat, mint a “Szia, hogy vagy?” vagy hasonló szövegeket.
Az utolsó, lenti ablakban van lehetőségünk új megbeszélést indítani, vagy csatlakozni egyhez, amivel el is értünk a felépítéséhez a Google Chat-nek.
Google Chat szerepe a rendszerben – Mi a különbség a Google Hangouts és a Chat között?
Míg a Google Hangouts-ban mindent egyszerre értünk el, chat, videóhívás vagy szimpla hívás, addig a Chat legfőképpen az azonnali üzenetküldésre, és már egy összetettebb felületre koncentrál. Ami jelelenti a projektterületeket, és fájl- dokumentum megosztásokat. A kiegészítést, vagyis a hívásokat és megbeszélések részét, pedig teljes mértékben a Google Meet jelenti, vagy személyes felhasználás esetén a Google Duo.
A Google Meet segítségével professzionálisabb megbeszéléseket és hívásokat indíthatunk. Videókonferencia alkalmazások cikkből, már megtudhattad, hogy az egyik legjobb alkalmazásnak számít a piacon, legfőképpen ha az üzleti előfizetéssel (Google Workspace-el) is rendelkezünk. Maximum 100 fő vehet részt a hívásokban, és 1 órás megbeszélést tarthatunk. Tehát ezt a funkcionalitást tudjuk közvetlenül elindítani a Google Chatből.
A Google Duo ezzel ellentétben egy személyreszabottabb, inkább a családi és baráti beszélgetésekre koncentráló platform. Ezt az alkalmazást is teljesen ingyenesen érjük el. Főleg a személyes, 2 fős, megbeszélésekre koncentrál, azonban egy csoportban akár 32 fő is részt vehet. A titkosítás ismét adott, így akár az alvás előtti jóéjt is megoldhatunk, ha nem vagyunk egymás mellett. A személyes csatlakozásokból adódóan rengeteg filtert, és effektet találunk az alkalmazáson belül. De ugyanígy egy whiteboardon keresztül közösen rajzolhatunk a beszélgetés közben is.
Automatizáció Google Chatben
Amit érdemes még megjegyeznünk, a fejlesztők és a tech guruk számára, hogy lehetőség van a Chat-ban számos automatizációra. Olyan szinten, hogy külön API-t találunk, így lényegében bármilyen külső alkalmazás összeköthető, de akár egy teljes Chat bot-ot is építhetünk a segítségével. Nem utolsó sorban szavazásokat is létrehozthatunk, vagy összeköthetünk külső adatbázisokkal, és egy űrlap segítségével egyből a Chat felületén vihetünk fel változásokat, vagy egy új megkeresés részleteit.
A Google Bot-ok használatához, azonban már üzleti előfizetéssel kell rendelkeznünk.
Érdemes váltanom?
Egy biztos, hogy váltani kell majd, habár a Google néhány évet biztosítani szokott az átállásra, illetve a teljes lekapcsolásra. A bejelentések alapján már elkezdődött az átállás, olyan szinten, hogy számos felhasználónak már nem is lesz elérhető a Hangouts. Biztos, hogy sokak számára az új funkciók, mint a projektterület új ajtókat nyitnak ki. Üzletileg pedig még könnyebben tudunk hívásokat indítani, illetve egy-egy területen vagy projekten dolgozó kollégáknak egy központi helyet létrehozni.