Biztos láttár már számos hirdetést, akár YouTuberektől, egy podcastban, vagy akár a közösségi médiában, hogy használj VPN-t a biztonságos böngészésért. Mára a VPN mint fogalom és eszköz, már nem csak a nagy vállalkozások használhatják, de akár mi is minden nap. A VPN reklámozása során a fő szempont, hogy teljesen névtelenül tudunk böngészni, és megvéd minket az interneten. De ez biztosan így van?
A VPN azaz Virtual Private Network, Virtuális Magán Hálozat, képes elrejteni a valós IP címünket, így megvéd minket attól hogy kiszivárogjon honnan is böngésszük az internetet. Mivel nem közvetlen böngésszük az oldalakat így továbbá az internetszolgáltató sem tudja rögzíteni, hogy pontosan milyen oldalakat tekintettünk meg az interneten.
A mostani cikkben bemutatjuk, hogy pontosan milyen funkciókra képes egy VPN, milyet érdemes választanod, és melyek azok amelyeket érdemes elkerülnöd.
Mi az a VPN?
A VPN jelentése Virtual Private Network, magyarul Virtuális Magán Hálozat. Amikor a VPN-re gondolunk, akkor valószínűleg az a szolgáltatás jut eszünkbe, amelyet reklámoznak, és mint magánfelhasználók nap mint nap használhatunk. Azonban egy VPN jóval többre képes. A nagy vállalatok már régóta használják a VPN-t, hogy a dolgozók elérjék a vállalaton belüli erőforrásokat bárhol legyenek a világon, legyen szó egy dokumentumról, vagy egy közös tárhelyről.
Amikor bekapcsolod a VPN-t, akkor egy titkosított kapcsolat jön létre, a te eszközöd és a szerver között amely biztosítja a VPN szolgáltatást. Ezek után minden böngészésed és internetes forgalmad ezen a kapcsolaton keresztül fog lezajlani, ezen az egy csatornánk keresztül. Ezek után az a szerver, amelyre kapcsolódtunk, továbbítja a böngészésünket, illetve a hívásainkat az internet felé, ahogy ezt megszokhattuk. Azok az oldalak, illetve adatok amelyeket lekértünk ugyanezt az utat fogják megtenni. Tehát ahelyett, hogy közvetlen a saját gépünk kommunikálna az internettel, ezen a csatornán keresztül, mint egy második fél bekapcsolódik a folyamatba.
VPN teljesen névtelenné tesz az Interneten?
Mivel teljes titkosításon megy keresztül a forgalmunk a VPN szerveren keresztül, így sokkal nehezebb lesz beazonosítani, hogy pontosan ki az aki lekéri az adott oldalt, vagy adatot. Azonban fontos leszögeznünk, hogy mondhatni egy VPN sem képes a teljes anonimitásra, de hozzájárulnak a névtelenséghez.
Példaképpen az internetszolgáltatód, az első entitás aki teljességében hozzáfér ahhoz hogy mit csinálsz az interneten keresztül. Magyarországon, illetve az EU-nak köszönhetően elég erős szabályozások akadályozzák, hogy szimplán megtekinthetőek legyenek ezek az adatok. Azonban mégis az internetszolgáltatók eladhatják ezeket az adatokat, természetesen anonimizált formában, illetve felhasználhatják elemzés céljából is. Ezt megelőzve is segít a VPN, mivel az internetszolgáltató lényegében már nem fog rálátni azokra az adatokra amelyeket lekérünk az interneten.
Továbbá a VPN segít azon is, hogy a hirdetők ne tudjanak olyan egyszerűen követni téged. Minden egyes eszköz, amely az internetre csatlakozik rendelkezik egy IP címmel. Amikor csatlakozol egy VPN szolgáltatásra a te saját IP címed elrejtve lesz, így bárki aki ez alapján szeretne követni, csak a VPN IP címét fogja látni. Így azokat a hirdetőket is megfékezzük, akik főleg IP cím azonosítást használnak a követésre.
Mindezek ellenére nem teljes a VPN védelme a hirdetőkkel szemben. Ugyanis mára rengeteg más eszközük is van a követésre, többek között sütik segítségével, de akár böngésző azonosító, típus, képernyőméret és hasonló tulajdonságok alapján közel 90% azonosításra képesek ezek az eszközök. Ez a fajta azonosítás mondhatni teljesen ártalmatlan, főleg hirdetések követésére használják, azonban ha a nagyvállalatok összekötik ezeket az adatokat más megszerzettel elég nagy tudás birtokában lesznek. Ezt a fajta azonosítást a böngésző ujjlenyomatnak hívják.
Nem beszélve a legnagyobb vállalatokról, Google, Meta, vagy akár az Amazon, akik biztosítják azokat a szervereket, amelyeken a legtöbb mai platform és weboldal fut, de mondhatjuk a saját szolgáltatásaikat is. Annak ellenére is képesek lehetnek követni, miután minden fiókunkat töröltünk.
A VPN-ek mellett a másik már rég létező megoldás a Tor, amelyik mégjobban elrejti a forgalmunkat. Amíg a VPN, csak egy csatornán keresztül titkosítja a forgalmunkat, addig a Tor számtalan szerveren és eszközön keresztül továbbítja a hívást, míg az internethez ér. Így még nehezebb bárki számára visszakeresni az eredeti hívófelet, azt aki lehívta az adott oldalt. Nem utolsó sorban a Tor teljesen ingyenes, és egy non profit vállalkozás.
A Tor kapcsán érdemes megismernünk azt az információt, hogy magát a Tor-t az Egyesült Államok hozta létre, pontosan az információk titkosítására, és a mai napig számos hivatal megfigyeli a végpontokat.
Fontos továbbá leszögeznünk, hogy az igazságszolgáltatásnak sokkal fejlettebb technológia áll a rendelkezésére. Elég idővel, és erőforrással kiderítik azt amit kiszeretnének.
VPN megvéd a vírusoktól?
Számos VPN rendelkezik alapvető beépített védelemmel, azonban ennek többsége a rosszindulatú weboldalak és fájlok ellen véd, amelyek főleg ismertek. Néhány VPN szolgáltatással előfizetünk egy vírusírtó programra is, illetve sok vírusírtó is rendelkezik már egyben VPN szolgáltatással is.
A VPN fő célja mégis a névtelenség megőrzése, nem pedig a vírusoktól való védelem. Ha szeretnénk magunkat megvédeni ezektől, akkor érdemes egy erre a célra fejlesztett vírusírtó programot vásárolnunk, vagy valamelyikre előfizetnünk. Mivel a VPN célja egyben a forgalom titkosítása, így magát a forgalmat nem figyelik folyamatosan.
A VPN biztonságossá teszi a böngészést?
Ahogy az előzőekben írtuk a VPN szolgáltatások fő célja nem a biztonság, hanem az anonimitás megteremtése. Ezért is az interneten megtalálható csaló oldalak, és átverések ellen nem véd, ha csak nem egy ismerten rosszindulató oldalról van szó.
Az eféle eshetőségek megelőzése érdekében nekünk kell cselekednünk és olyan eszközöket használnunk, amelyek segítségével megvédhetjük magunkat, már magától az adott oldal betöltésétől is. Ezért érdemes például jelszókezelőt, vagy többlépcsős hitelesítést használnunk. Mindemellett számos böngésző bővítmény is található, amelyek segítene a nem megfelelő scriptek hatástalanításában, illetve megakadályozzák a lefutásukat.
VPN elrejti ha torrentezek az interneten?
Röviden megfogalmazva nem. Habár közvetlen az internetszolgáltatónk nem fogja érzékelni, hogy pontosan milyen forgalmat generálunk, annak mennyiségét mégis érzékelni fogja. Így ha egy több gigabájtos játékot vagy filmet töltünk le azt a forgalmat nem csak az internetszolgáltatónk, de a VPN szolgáltató is érzékelni fogja. Nem utolsó sorban ez akár a használati feltételek megsértését is okozhatja.
VPN segítségével feloldhatok tartalmakat a streaming szolgáltatóknál?
Mind jól tudjuk, hogy ha angliából nézzük a Netflixet, több tartalom érhető el mint hazánkban. Ennek számos oka van, de többek között a jogdíjak miatt alakul így. Legyen szó HBO Max, Disney +, Amazon Prime vagy egyéb szolgáltatókról. Habár ideiglenes talán megnézhetjük VPN segítségével az adott sorozatot, ez csak egy átmeneti állapot.
Minden streaming szolgáltató folyamatosan dolgozik azon, hogy a VPN által generált címeket letiltsa és szolgáltatását ne tegye elérhetővé ha ilyen címen keresztül akarunk tartalmat megtekinteni. Így összességében lehet hogy elérhető még a mai nap, de várhatóan holnap már nem fogjuk tudni a következő részt megnézni.
Mennyire megbízhatóak a VPN-ek?
Amikor elkezdünk használni egy ilyen szolgáltatást, valószínűleg nem a technológiai akadály lesz ami megállít minket a használatában, hanem az a tény, hogy mennyire megbízhatóak. Mivel az összes internetes forgalmunk egy VPN szolgáltatón keresztül megy át, így lényegében ugyanolyan pozícióba kerül, mint az internetszolgáltatónk. Ha szeretné, bármit amit megtekintünk az interneten megnézhet és akár el is adhat. Bármilyen hirdetést, vagy rosszindulatú tartalmat illeszthet be az oldalakba, amelyeket megnézünk. Sőt egyes eljárások során akár a forgalmi adatainkat át is adhatja a hatóságok részére.
Mielőtt kiválasztunk egy ilyen szolgáltatást fontos, hogy leellenőrizzük és meggyőzödjünk arról, hogy nem egy hamis szolgáltatásról van szó, hanem egy teljesen átlátható szervezetről. Érdemes megnéznünk, hogy például egy már meglévő vizsgálat során hogyan cselekedett a cég, milyen adatokat adtak át. Milyen információk és adatok találhatóak az adatkezelési tájékoztatóban. Milyen esetekben továbbíthatják az adatokat, esetleg milyen partnerekkel dolgozik együtt cég.
Végülis szükséged van VPN-re?
Miven manapság már mondhatni teljes biztonsággal tudunk az interneten böngészni, a HTTP protokoll helyett teljesen a HTTPS protokoll lépett, technológiai értelemben. Tehát alapvetően titkosításított csatornán keresztül böngészünk. Így az egyik legnagyobb előnyét mára mondhatni elvesztette a VPN. Mindemellett, hogy nem a közvetlen internetszolgáltatónk fogja ismerni a böngészéseinket, a VPN szolgáltató tudni fogja milyen oldalakat böngésztünk. A hirdetések esetén is követni tudnak minket már a szolgáltatók az IP cím titkosítás ellenére is, így ezen a téren sem a legnagyobb megoldást nyújtja a VPN.
Ha azonban azt szeretnénk, hogy a böngészésünk más országban jelenjen meg, vagyis onnan induljon ki, akkor erre tökéletes megoldást nyújt a VPN. (Habár Kínában tiltott a használata, a legtöbben ezen kereszül érik el a nagyobb közösségi média oldalakat is.)
Végső soron a VPN nem tesz teljesen anonimmá, de mégis segít az adataid egyfajta védelmében. Egy mondhatni elengedhetetlen eszköz, ha a biztonság felé szeretnénk lépni. A fentiek alapján pedig a megfelelő célra az egyik legjobb eszköz.
Te melyik VPN szolgáltatót használod? Oszd meg velünk a kommentekben!