Szeretnél megosztani fájlokat barátaid vagy kollégáid között a cégen belül? A következő fájlmegosztó oldalak lesznek a segítségedre, amelyek egyaránt ingyenesen, de ha nagyobb tárhelyet szeretnénk fizetős lehetőséget is biztosítanak. Egyes tárhelyeket könnyebben tudunk használni, akár regisztráció nélkül. Míg egyes weboldalak inkább a képekre, videókra vagy éppen az átkonvertált dokumentumokra fókuszálnak. Természetesen tömörített állományokat is könnyedén megoszthatunk és feltölthetünk.
A fájlmegosztó oldalakat egyaránt áttekintettük, méret, ár és plusz szolgáltatások terén. Ezek alapján találsz az alábbiakban egy felsorolást, a jelenleg elérhető legjobb oldalakról. Tulajdonságok terén olyan lehetőségeket biztosítanak, mint a haladó link és megosztási lehetőségek, fájl módosítási opciók, könyvtárak és jogosultságok.
A legtöbb tárhely biztosít számunkra ingyenes opciót, akár nagy fájlméretek esetében is, azonban ha 5-10 GB fölött szeretnénk tárolni fájlokat, abban az esetben már érdemes előfizetnünk. Legfőképpen ha ezt folyamatosan használjuk. Illetve, ebben az esetben már nem biztos, hogy az ingyenes verzió fizetős lehetősége fogja nyújtani számunkra a legjobb lehetőséget.
1. Google Drive
Valószínűleg már rendelkezel Gmail-es email címmel. Ha így van akkor azonnal 15GB ingyenes Google Drive tárhely tulajdonosa is leszel. A jelenleg piacvezető felhőtárhely biztosítja a legjobb lehetőségeket, ha ingyenes tárhelyről van szó. Rengeteg lehetőséget kapunk a jogosultságok beállítására. Linken keresztül bárki elérheti a megosztott fájlokat, illetve akár teljes mappát, de gmail-es ismerősünknek, közvetlenül is átadhatjuk a fájljainkat.
Az utóbbi időben a Google Photos teljesen átalakult, és az idáig “saját tárhellyel” rendelkező altárhely a Google Drive tárhelyünket használja a fájlok tárolására. Így akik a kezdetekben ide gyűjtötték a fotókat, érdemes szortírozniuk, hiszen gyorsan megtelik, az akár több éve készült képek miatt.
Előfizetés terén, 100GB az induló csomag, amelyet 690Ft-ért érhetünk el havi szinten, éves előfizetés esetében 6900Ft-ért. A legnagyobb elérhető csomag a 2TB-os, amelyet pedig havi 3590Ft-ért érhetünk el.
2. OneDrive
Habár a OneDrive nem igazán lett annyira felkapott, mint az előző felhőtárhely, azonban ha Windows-t használsz jelenleg, azonnal 5GB ingyenes tárhelyhez is hozzájutsz. Egy egyszerű regisztrációt követően is, minden új fiók ugyanezt a mennyiséget kapja. Nagy előnye a fájlmegosztónak, hogy automatikusan beépített a Windows rendszer-be, így automatikusan, mint egy könyvtár érhetjük el. (Természetesen ez a Google esetében is előrhet, igaz egy alkalmazás segítségével.)
Ha az Office termékeket is használjuk, abban az esetben lehetőségünk van közvetlen a tárhelyre menteni a dokumentumokat (Word, Powerpoint vagy akár Excel). A diákoknak továbbá teljesen ingyenesen tovább mennyiség áll a rendelkezésükre. Ha pedig Office 365 előfizetéssel is rendelkezünk, akkor akár 6TB felhőtárhellyel kalkulálhatunk, személyenként 1TB. Ennek az előfizetésnek az ára ismételten havi 3590Ft.
3. WeTransfer
A WeTransfer leginkább, egyszer nagy méretű fájlok küldésére tudjuk használni. Az ingyenes verzióban 2GB küldésre van lehetőségünk, míg az előfizetéses csomagban akár egyszerre 200GB méretű fájlokat oszthatunk meg. A feltöltést követően egy email cím és egy üzenet megadásával azonnal továbbíthatjuk a fájlt. Azonban limitált ideig érhető el, pontosan 1 hétig, így jeleznünk kell, hogy letöltésre kerüljenek a dokumentumok, vagy akár a videók.
A Pro verziót havi ~4200Ft-érjük el, amivel már 1TB tárhelyet tudhatunk magunknak, és az előbb említett nagyméretű fájlküldési lehetőséget.
4. DropBox
A DropBox-ot már régóta megtalálhatjuk a fájlmegosztók piacán. Az oldallal kapcsolatban az utóbbi időkben hallhattunk feltörésekről, illetve a privát, de megosztott linkek eléréséről. A DropBox az eset után nagy hangsúlyt fektetett az adatvédelemre, és ezeknek az eseteknek a megfékezésére, de legfőképpen a megelőzésére. Azonban azt érdemes tisztáznunk, ha feltöltünk egy adott fájlt az intrenetre, az már fent is marad.
Az ingyenes fiókban 2GB tárhelyet érhetünk el, ismételten jogosultságok beállításával és könyvtárak létrehozásával. Az oldal is rendelkezik közvetlen programmal, aminek a segítségével számítógépünkön hozhatunk létre “virtuális” könyvtárat, amivel közvetlen a tárhelyre dolgozhatunk. Ha nagyobb tárhelyet szeretnénk, a legalacsonyabb előfizetési lehetőség a 2TB, amely havi ~4200 Ft-os áron érhető el.
5. Mega.nz
A Mega.nz-t régről ismerhetjük, 2013 óta, azonban nem pontosan ezen a néven lehet ismerős, hanem Megaupload-ként. Még 2012-ben történt lekapcsolásra az előd, amikor a Amerikai egyesült államok visszaélés miatt úgy döntött nem működhet tovább a fájlmegosztó.
Azóta, 2013-óta Mega.nz-ként található meg az interneten. Az ingyenes verzióban 20GB felhőtárhelyet kapunk, így mint az összes közül a legnagyobb méretet biztosító oldalt találhatjuk meg a felsorolásban. Ha 2TB-os tárhelyet szeretnénk, ~3500Ft-os áron juthatunk hozzá, azonban ehhez társul egy havi 2TB-os adatforgalmi korlát is. Így le és feltöltésre maximum ezt a mennyiséget használhatjuk.
6. Zippyshare
Az egyik leggyorsabb és legkönnyebben használható fájlmegosztó oldal, ami majdnem már a kezdetek óta elérhető. Egy feltöltéssel maximum 500MB-nyi fájlt oszthatunk meg, azonban nincs limit a feltöltés mellett. Így könnyedén használhatjuk akár több tömörített fájl megosztása során is. Ha szeretnénk anonimizált fájlmegosztásra is van lehetőség, amiben a név az adott oldalon nem lesz kiolvasható. Mint egy kép jelenik meg.
Összegzés
Melyek a legjobb fájlmegosztó oldalak?
Méretben korlátozottak a fájlmegosztó oldalak?
Igen, a legtöbb esetben 2-20GB ingyenes tárhelyet kapunk, azonban előfizetés segítségével, havi 3000 Ft és 4500 Ft között már 2 TB felhőtárhelyet is igényelhetünk az oldalakon.
Mire érdemes figyelnünk a fájlmegosztó oldalak esetében?
Ha megosztunk egy fájlt, azt már nem tudjuk letörölni az internetről. Így kiemelten figyeljünk a személyes dokumentumok és képek megosztása során.