Mára teljesen megváltozott a képszerkesztés formája. Régebben előhívtuk a képeket, több réteg került egymásra, és a Photoshop-ot akkoriban ecsetnek és festéknek hívták. Manapság már a kezünkben hordozzuk azt az eszközt, amellyel egy kattintással kivághatjuk magunkat és átrepíthetjük a Bahamákra. Tíz éveket tagadhatunk le a különböző szépítő funkció segítségével, de a kilóktól is megszabadulhatunk egy jó Instagram képhez. A mobilunkon megtalálható képszerkesztő alkalmazások segítségével már lényegében mindent megoldhatunk.
Már a számítógépre sincs szükségünk, hiszen a legjobb képszerkesztő alkalmazások már mobilon keresztül is szinte ugyanazokat a tulajdonságokat tartalmazzák, mint egy gépen. Sőt egyes esetekben az érintőképernyő hozzájárul a gyorsabb folyamathoz és az elkészítéshez. Ebben a cikkben megismerheted a legjobb alkalmazásokat, amivel feldobhatod a legutóbbi családi képet, a rossz fényben készített portrét, vagy a nyaralás egyik legjobb hangulatát megörökítő fényképet.
A felsorolásban a felhasználásra, a gyorsaságra és a könnyű kezelhetőségre fókuszáltunk. Melyik alkalmazással tudod a leggyorsabban módosítani a képet? Melyik appal tudod a legkönnyebben elvégezni a szépítést? De ne is ragozzuk tovább, nézzük az appokat.
Snapseed
Több mint 100 millió letöltéssel és az egyik legjobb szerkesztői felülettel a Snapseed egy jó választás jelent mindenki számára. Néhány fotóba kerül megtanulni a tökéletes használatát, azonban egy gyors megnyitást követően már azonnal használni tudjuk az alkalmazást.
Az alkalmazás lépésenként vezet végig a képszerkesztésen. Elsőként kiválaszthatjuk a stílust, vagy másnéven szűrőket. Számos darabot találunk, amellyel más és más stílust tud a képünk tükrözni. Ezek után áttérhetünk az eszközökre, ahol rengeteg választásunk van. Finomíthatunk a képen, ahol az alap beállításokat találjuk fényesség, kontraszt, telítetteség stb. Görbét is használhatunk, amellyel a kép színtartományának egyes részeit hangsúlyozhatjuk, egy nagyon egyszerű formában, de előre beállítottak közül is válogathatunk.
Az alap képvágási toolok is szerepelnek az alkalmazásban, mint a forgatást, vagy a körbevágást. Az alkalmazás RAW képek feldolgozására is alkalmas, így még többet hozhatunk ki képünkből, ha a telefonunk alkalmas ilyen képek készítésére. Továbbiakban találunk még, életlenítést, vignettát, szöveget és kereteket is. Szóval a legtöbb elem és beállítás amire szükségünk van megtaláljuk az appban. Az alkalmazás 60MB tárhelyet foglal, gyorsítótár persze növelheti ezt, de így sem foglal sok helyet.
Az elkészített beállításokat menthetjük stílusként is, így egy azonos formázást tudunk használni a többi képeink esetében is. A mentés esetében JPG-ként tudjuk exportálni a képet, a kép minőségét azonban elrejtették. Ezt a jobb felső sarokban található három pöttynél találjuk a beállításokban. Itt beállíthatjuk, hogy százalékosan 90-95-100 minőségben mentse a JPG-t, de meghatározhatjuk a PNG-t is.
Adobe Lightroom
Az Adobe termékeit már jól ismerjük, a fotósok pedig egyik legjobb barátja a Lightroom, amely applikáció formájában is megtalálható. Ismételten egy 100 millió letöltéssel rendelkező alkalmazásról beszélünk, azonban az asztali változatával szemben, a mobilunkon ingyenesen használhatjuk.
A Snapseed-el ellentétben itt már regisztrálnunk kell a használathoz. A képet először be kell importálnunk az alkalmazásba és ezek után van lehetőségünk a szerkesztésre. Itt már sokkal több beépített stílust találunk. A kezelő felület megszokása egy kis időt fog mindenki számára jelenteni. Egy profil megnyitása után, a bal felső sarokban fogjuk találni az X lehetőséget, amely a fehér színnel a képen elhelyezve, elveszhet elsőre.
Galéria funkcióval is rendelkezik, automatikus felismeréssel, így a képen lévő ismerősök arcára szűrhetünk, de a képeken megjelöli a felismert elemeket is, így a “hegy” vagy “naplemente” szavakra rákeresve is rátalálhatunk elfelejtett képeinkre.
Az alap funkciókat itt is megtaláljuk, mint a színek, a fényerősség és a kontraszt beállítások. Automatikus módot is találunk az alkalmazásban, amely kiegyenlíti ezeket a beállításokat. Azonban fontos megemlítenünk, hogy a legtöbb jó funkcióját az alkalmazásnak csak előfizetés esetén használhatjuk. Ilyen a szelektív módosítás, amelynek a segítségével a kép egy adott elemének színeit, kontrasztját, tehát beállításait módosíthatjuk. Vagy a “Healing” funkció, amivel eltávolíthatjuk a képre nem való elemeket, mint a legutóbbi családi fotóra bekacsintó turista. De még több képet egyszerre is így lesz lehetőségünk szerkeszteni.
Tehát a Lightroom Premium-ért éves szinten 7399 Ft-ot kell fizetnünk vagy havi 790Ft-ot, így jutunk hozzá az előbb leírt funkciókhoz, és ha minden igaz 100GB tárhelyünk is lesz.
Adobe Photoshop Express
A Photoshop Express már egy fejlettebb változata a Lightroomnak, itt egy kisebb Photoshopot kapunk. Ebben az esetben is lépésről lépésre tudunk menni a képszerkesztés folyamatában. Azonnal használhatunk szűrőket, különböző effekteket, papír- , eső- , napfény-hatást. Módosíthatjuk a kép méretét, egyszerűen válaszhatjuk a közösségi médiák vagy a hirdetések méreteit is.
Szövegeket és matricákat is elhelyezhetünk a képünkön, azonban erre jobb megoldást fog jelenteni a Canva. Kereteket is használhatunk, rétegeket azonban nincs lehetőségünk építeni. Nem utolsó sorban, pedig van lehetőségünk a képről eltávolítani egyes elemeket egy gyors kijelölést követően.
A jobb funkciókat természetesen csak prémium előfizetés esetében használhatjuk, mint a selective módosítást, az ütősebb szűrőket és hatásokat, vagy a fejlettebb elem eltávolítást. A prémium funkció közé tartozik a 100%-os képmentés is, tehát ingyenesen maximum 85% minőségben menthetjük a képet.
A Photoshop Express Premium-ot 13499Ft/év, vagy 2590Ft/hó előfizetésben tudjuk aktiválni, amiben ezeket a prémium funkciókat kapjuk, illetve ismét tárhelyünk is lesz a fotóink mentésére. Figyeljünk oda, mivel egyes esetekben engedélyezi az alkalmazás a prémium funkciókat, azonban a véglegesítés során azonnal azt akarja, hogy fizessünk elő. Ügyesen, ha a fizetőfelületről szeretnénk visszamenni, nem visszamegy az alkalmazás, hanem megkérdezi, hogy töröljük-e a módosítást.
Canva
A most következő alkalmazás, nem kifejezetten csak a képszerkesztők közé soroljuk. A Canva-ról már írtunk, és bemutattuk, hogy mennyi mindent tudunk összeállítani a segítségével. Na már most ugyanezt az eszköztárat kapjuk meg csak a készülékünkön. Természetesen használhatjuk képszerkesztésre is, hiszen a fenti alkalmazásokban található legtöbb beállítást itt is meg fogjuk találni, sőt.
A képmódosítás a mostani esetben fordítva fog történni, ugyanis most a már kiválasztott méretből kell kiindulnunk, tehát egyből kiválaszthatjuk, hogy Instagram, Facebook vagy egy általunk választott saját méretben szeretnénk képet elkészíteni. Ha megnyitottuk a sablont vagy a tervet, az után tudjuk feltölteni a képet, így már azonnal a felhőben megtalálható lesz. A kész képet elemenként tudjuk összerakni, így kereteket, matricákat is egyszerűen tudunk hozzáadni a tervünkhöz. Továbbá az egyik legjobb funkciója, hogy elkezdhetjük mobilon keresztül szerkeszteni a képünket, és egy frissítés után már is folytathatjuk a számítógépünkön, bármilyen probléma, kábel vagy kompatibilitás nélkül. Szeretnéd megismerni az alkalmazást? Olvasd el a Canva bemutató cikket.
Az ingyenes változatban 5GB tárhelyet kapunk, azonban havi 3900Ft-ért vagy éves szinten kb. 3000Ft-ért a rengeteg elem és funkció mellett 100GB tárhelyet is kapunk.
Prisma
A mostani alkalmazás leginkább az ütős szűrőkről és a különböző filterekről ismert. Rengeteg közül válogathatunk, de az alap beépített képbeállításokat is megtaláljuk, mint a kontraszt, fényerő. A fizetős változatra lesz szükségünk a legtöbb beállításhoz, illetve a jó képminőségben való mentésre.
VSCO
A VSCO képszerkesztő alkalmazás is már jól ismert a mobilosok körében. Rengeteg filter, színbeállítás, profil és képvágási lehetőségünk van. Érdemes a program kipróbálása. Az egyes funkciókat, ismételten csak prémium előfizetés esetén használhatjuk.
Google Fotók
Majdnem az összes androidos készüléken alapjáraton megtalálható alkalmazás. Habár nem mindenki kedvence, azonban mégis pillanatok alatt biztonságban tudhatjuk a képeinket, de a szerkesztés is néhány pöccintés segítségével, egyszerűen végezhetjük el. Jelenleg már nem külön szolgáltatásként üzemel, hanem a Drive fiókunkban kapott egy dedikált helyet, azonban az ingyenes Drive fiók 15GB tárhelyét használja.
Lightroomnál már bemutatott funkcióval is rendelkezik az applikáció. Tehát felismeri az embereket a fotókon, az egyes elemeket, de helyszínek és időpontok alapján is besorolja a képeinket. Igen, egy térképen keresztül is kereshetjük a családi nyaralásokról készült képeket.
A képszerkesztő funkciója, alapvető beállításokat, szűrőket tartalmaz, de egy alap módosításra teljesen elegendő, nem beszélve hogy azonnal menthetjük a tárhelyünkre.
Összegzés
Kerüljük el az “Instagram összekötéssel” és egyéb hasonló funkciókkal rendelkező alkalmazásokat, és a kétes forrásból származóakat is. Az a program, amely szeretné, hogy összekapcsoljuk a fiókunkkat az alkalmazással nagyon megbízhatónak kell lennie és a legtöbb esetben csak az adatainkat szeretné.
Érdemes minden alkalmazást minimum egyszer kipróbálnunk, ha érdekel minket a képszerkesztés, ugyanis így kapunk teljes képet a különböző appok lehetőségeiről. Végső soron pedig válasszuk azt a képszerkesztő alkalmazást, amely a “legjobban a kezünkre áll”. Hiszen sokszor ezt fogjuk használni, így fontos hogy a kezelőfelületet gyorsan és jól tudjuk használni.