Ha képszerkesztő programról beszélünk, a legtöbb embernek egyből a Photoshop jut az eszébe. Az egyik legjobb program, amit ha valaki ügyesen kezel, elképesztő képeket lehet vele készíteni. Azonban ez a felállás már régóta megváltozott, legfőképpen az miatt, hogy már egyes programokat le sem kell töltenünk ahhoz, hogy egy képet vagy egy profi grafikát készítsünk, teljesen felhasználóbarát, egyszerűen kezelhető környezetben. Igen, tehát elegendő a legtöbb esetben egy böngésző, így Windows 10, MacOS, vagy Linux/Unix rendszereken is elérhetjük őket, akár mobil eszközünkön is, legyen szó Apple vagy Android telefonról, tabletről. Rengeteg lehetőség, program és alkalmazás közül válogathatunk az interneten keresztül, de következzenek a legjobbak:
- Canva
- GIMP
- Pixlr X
- Adobe Photoshop CC
- Affinity Photo
- Photoscape X
- Adobe Photoshop Lightroom
- Luminar 4
- Fényképek – Microsoft
- PicsArt
Az alkalmazások tesztelése során a következő szempontok lettek figyelembe véve: kezelhetőség – felhasználóbarát kialakítás, lehetőségek – funkciók, beállítások – részletek kezelése, plusz beépített tulajdonságok, és végül, de nem utolsó sorban az ár. Ugyanis a legtöbb esetben ingyenesen használhatjuk ezeket a szerkesztő alkalmazásokat, de mondhatni az összes freemium, azaz az előfizetéses verzió light – butított – verzióját kapjuk. De ne is húzzuk tovább a szót.
1. Canva
Az összes program közül a legkiemelkedőbb a Canva, amely könnyű kezelhetőségéről, gyors szerkesztési felületéről és a rengeteg mentési lehetőségről ismerhetjük. Egyszerű és egyben ingyenes felületről beszélünk, amelyet le sem kell töltenünk eszközünkre, igen mivel használhatjuk a mobilunkon is.
Könnyen módosíthatjuk képeinket, de a grafikák terén ha nem a legkiemelkedőbb a program. Pár kattintás segítségével hozhatunk létre prezentációkat, önéletrajzokat, posztokat, termékfotókat, és még sorolhatnánk. Nézd meg a részletes bemutatót.
Az ingyenes verzióban rengeteg képet, grafikát és elemet találhatunk, amelyek segítségével feldobhatjuk a képeinket, de gyorsan készíthetünk videókat is, átmenetek és hangok hozzáadásával. Ebben a verzióban 5 GB tárhelyet kapunk, amely kb. 1000 – 1500 kép tárolására elegendő, de kb. havi 4000Ft-ért (éves szinten, kb. 3000 Ft) máris 100 GB-ra nő a tárhelyünk, nem beszélve a prémium képekről, grafikákról, a pro átmenetekről és a megosztási és időzítési lehetőségekről.
Amely a legtöbbek számára az egyik legjobb funkciója lehet a Canva-nak, az az automatikus képkivágási lehetőség, mellyel egy kattintás segítségével emelhetjük ki magunkat egy képről. Szeretnéd elsajátítani a Canva használatát? Ez az ebook a segítségedre lesz.
2. GIMP
Már több mint 25 éve tölthetjük le és használhatjuk az ingyenes programot. Ez idő alatt számtalan változtatáson esett át és még annyi funkciót és finomítást kapott. A képszerkesztőt leginkább a Photoshop testvéreként szokták emlegetni, a beállítások a funkciók és a kezelhetőség szempontja miatt. Egyben a Photoshop kiterjesztésű fájlokat is kezelni tudjuk a programmal.
A programot leginkább profiknak érdemes kitanulniuk, közvetlen szerkeszthetjük a RAW kiterjesztésű fotókat is, azonban a kezelhetőség a kezdők számára első ránézsére fejtörést okozhat. Színkorrekciótól kezdve a több rétegek közvetlen szerkesztéséig, mindent megtalálunk.
Beállításokban prezícen tudjuk meghatározni a színmélységet, a szinteket, görbéket és a különböző csatornákat is külön kezelhetjük. Ilyen módon pixel pontos grafikákat is készíthetünk, ezeknek a közvetlen opcióknak a segítségével.
A montírozás és képvágási lehetőségekre egy egyszerű kijelölő eszközt is kapunk, így ha nem is egy kattintás segítségével, de alaposabb kivágást is készíthetünk. Habár a mai technológiáknak (AI – Mesterséges Intelligencia) köszönhetően, erre már több program is készen áll.
3. Pixlr
Képzeljük el a Gimp és Photoshop online elérhető verióját. Máris megkaptuk a Pixlr-t. Egyszerűen a böngészőnkből tudjuk futtatni az alkalmazást. A képszerkesztő program két verzióval rendelkezik az E verzióval és az X-el. Az első verzió a képszerkesztésre van kihegyezve míg a másodikkal inkább grafikákat hozhatunk létre.
Mindkettőben rétegek alapján dolgozhatunk és különböző ecsetekkel, filterekkel készíthetjük el a végső alkotást. A kijelölési lehetőség is részletes, tehát a kidolgozattabb képszerkesztő programokban található “Lasso” funkciót is megtalálhatjuk. Akár PSD kiterjesztésű fájlokat is megnyithatunk a programmal.
Az egész felhasználói felület a jól megszokott program felületre hasonlít, tehát nem mint egy lépésről-lépésre működő képszerkesztő eszköz. Ez sokak számára előnyt, de akár az összetettségéből adódóan hátrányt is jelenthet.
Teljesen ingyenes használhatjuk, azonban egyes funkcióit és a különbőző templateket, csak a fizetős verzióban érhetjük el. Azonban az utóbbiban már template-eket és különböző anyagokat is találhatunk.
4. Adobe Photoshop CC
Habár igen összetett programról beszélünk, de lehetetlenség kihagyni a több évtizede piacon lévő programot. Szembe menve az összetettséggel, azok számára is könnyű kezelhetőséget nyújthat akik még csak most kezdenének a képszerkesztésbe. De valószínűleg senkinek nem kell bemutatni az Adobe Photoshop-ot.
Elképesztő kezelhetőség, rengeteg funkciónalitás, beépített, előre meghatározott filterek, sablonok. Könnyen készíthetünk professzionális 3D-s objektumokat, de akár GIF-eket is létrehozhatunk.
Az Adobe a Creative Cloud rendszerében összedolgozta a különböző programokat, így könnyen válthatunk a Premiere Pro vagy akár a Media Encoder között. Egy egész környezetben egymásra épülve hozhatjuk létre a tartalmakat. Könnyen tudunk váltani és egyik programból következik a másik. Ha megismertük a Photoshop-ot, akkor a további grafikai eszközei az Adobe-nak sem fognak gondot okozni, legyen szó az Illustrator-ról, InCopy-ról vagy az InDesign-ról.
Azonban akármennyire is szeretnénk ingyen használni a programokat, sajnos ez fenntarthatóság szempontjából, a vállalkozás szempontjából, illetve a program jövőjét tekintve nem lehetséges. Szerencsére most már elég kedvező áron juthatunk hozzá a programhoz, de még így is tetemesebb összeget kell kifizetnünk ahhoz, hogy dolgozzunk vele. Előnyben vannak a diákok, akik akár 65% kedvezménnyel juthatnak hozzá az Adobe Creative Cloud termékeihez, azaz a Photoshop-hoz, Premiere Pro-hoz, Illustrator-hoz, InDesigen-hoz, és a Lightroom-hoz. Természetesen ez az összeg a szakmabelieknek elenyésző a kezelhetőség és profi végtermék tudatában.
5. Affinity Photo
Az Affinity program, hasonlóan a fent említett képszerkesztőkhöz, a profi képszerkesztésre, retouch-ra és módosításra készült. Ennek a segítségével is lehetőségünk van a PSD fájlokat szerkeszteni.
Az egyik legnagyobb előnye a programnak, hogy nincsen semmilyen havi előfizetés, hanem csak egyszer kell mágvásárolnunk a programot és onnantól kezdve már is használhatjuk. Ellentétben a Photoshop és a Canva előfizetéséhez. Még mellé jelenleg, 50% kedvezménnyel vásárolhatjuk meg, kb. 8990 Ft-ért.
A program elérhető iPad-re is, ami a grafikusok egyik legkedvencebb alkalmazása. Az Apple termék kialakítása és a Pen segítségével tényleg mintha, egy vászont használnák, gyors válaszidővel és könnyű módosítási lehetőséggel. A gyorsparancsok, amellyel másodperceket spórolhatunk meg magunknak, megtanulása sem okozhat gondot, a fanatikusok számára.
6. Photoscape X
Ez a Windows 10 program is már egy régi motorosnak számít a képszerkesztők terén. Jelenleg a Microsoft Store-ból tudjuk letölteni az ingyenes verziót, amivel egy könnyen kezelhető, viszonylag sok lehetőséggel rendelkező programot fogunk kapni.
Leginkább a könnyű kezelhetőség, a rengeteg filter, a könnyen létrehozható kollázsokról és a keretekről ismert. Mindemellett könnyen helyezhetünk el szövegeket és objektumokat a képeken.
Természetesen itt is megtaláljuk az alapvető képszerkesztő funkciókat a mély színek kiemelését, a kontrasztot, a színhőmérséklet, és a telítettséget. A Pro verziót jelenleg 13.900 Ft-ért vásárolhatjuk meg, amely elég drágának mondhatjuk az előzőekkel szemben, azonban itt is egyszeri fizetésről van szó. Ezek után már használhatjuk a programot. Azok számára érdemes megvásárolni a programot, akik már régebb óta használják és hozzászoktak a gyors filterezéshez és effektekhez.
7. Adobe Photoshop Lightroom
Akinek csak ténylegesen a fényképek számítanak, annak a legjobb választást ismételten az Adobe terméke nyújthatja a megoldást. A Lightroom kifejezetten a professzionális képszerkesztésre fókuszál. RAW, TIFF és hasonló minőségi képek módosítására alkalmas, görbék, tónusok, és kontrasztok.
Néhány kattintással kiválogathatjuk képeinket és akár egy kattintással adhatjuk hozzá a létrehozott készleteket az összes képünkre. Tehát csoportos szerkesztésre is alkalmas a program.
A program egyben rátanulhat képeinkre, ugyanis képfelismerő funkcióval is rendelkezik, így felismerheti a vizet, illetve akár az arcunkat is a képeinken. Így a legközelebbi képkeresés során már csak elég, ha annyit írunk be, hogy víz vagy én.
A program elérhető mobil készüléken is, így könnyen váltogathatunk különböző eszközeink között és a Creative Cloud adta felhőtárhelyen is könnyen tárolhatjuk képeinket.
8. Luminar 4
Egy viszonylag újnak mondható képszerkesztő helyezkedik el a nyolcadik helyen. Mégpedig a LuminarAI program, amely teljességében AI segítségével, azaz mesterséges intelligenciával módosítja a képeinket, pixel pontosan. Olyan képeket létrehozva, amelyeket manuális munkával, akár több órába telhet létrehozni.
A program legfőképpen életszerű helyzetekre van kitalálva. Minden fontosabb képszerkesztésre találhatunk funkciót, olyanra mint például a zaj eltüntetésére, a részletek kiemelésére, a napfény erősítésére vagy csökkentésére, és még sorolhatnánk.
Egy kattintással hozzáadhatunk és egyben kicserélhetjük képeink háttereit, így akár a csillagos égbolt alatt is készülhetett az esős családi fotó. De akár egy gyors kijelölés után törölhetjük a családi fotókról a volt barátnőt is.
A programban rendezhetjük képeinket is és egy előre elkészített filter alapján módosíthatjuk az összeset. Ár tekintetében itt is egyszeri vásárlásról, beszélhetünk, azonban közel 30.000 Ft-ról beszélünk.
9. Fényképek – Microsoft
Akkor jöhet a következő kérdés, hogy-hogy helyet kapott a Microsoft automatikusan beépített pofonegyszerű szerkesztője? Pontosan az előbb felsoroltak miatt. Egy kattintás segítségével elérjek, nem kell sehová mennünk, azonnal elérjük, néhány kattintás segítségével vághatjuk, szűrőket helyezhetük és állíthatjuk a fényviszonyokat a képeinken.
Ha valaki csak néhány másodperc alatt akar módosítani egy képet és csak egy egyszerű filtert szeretne rárakni és a “bekandikáló bácsit” a háttérben kivágni, akkor a legjobb választás lehet.
+1 PicsArt
Hasonlóan a Canva-hoz, interneten keresztül érhetjük el a PicsArt képszerkesztő alkalmazást is. Ezen a felületen inkább közösségi médiához készítehetünk könnyedén tartalmakat, előre elkészített sablonok alapján. De akár videókat is létrehozhatunk.
A szerkesztő felületen objektumokat, szövegeket és filtereket rendelhetünk hozzá a grafikákhoz és képekhez.
Ár tekintetében kb. havi 1500Ft-ért érhetjük el a gold verziót, amiben prémium képeket, template-eket és matricákat, objektumokat használhatunk.
Érdemes megnevezni még a következő alkalmazásokat és programokat:
Snappa
Ismételten a Canva-hoz és a PicsArt-hoz hasonló online grafika és képszerkesztőről beszélünk, legfőképpen közösségi médiához tartozó posztokat tudunk vele készíteni. Ingyenes és havi fizetős verzióban érhető el.
Krita
Leginkább a grafikus szívét fogja elnyerni a program, hiszen rengeteg ecset és eszköz található benne, amely profi anime karakterek alapja lehet.
Összegzés
A végetlenségig sorolhatnánk a jobbnál jobb programokat ebben a listában. Amely a legfontosabb a kiválasztás során, a fent felsorolt tulajdonságok mellett, hogy számunkra mennyire lesz megfelelő. Lehet, hogy egy-egy adottsága egy programnak számunkra jobban fog kelleni mint egy másik. Mindenek előtt teszteljük a programokat, és legfőképpen adjunk időt magunknak elsajátítani a használatát.