A mestérséges intelligencia (MI – AI) megjelenésével, a ChatGPT felemelkedésével együtt, az összes nagyobb cég elkezdte felvenni a versenyt és elkészíteni a saját nyelvi modelljét. Ezek a nyelvi modellek segíteni tudnak a mindennapok során, és azonnali választ adni mondhatni bármely kérdésünkre. Szeretnél egy receptet azonnal, az alapanyagaid alapján? Egy angol formális emailt szeretnél kiküldeni, de kevésbé ismered a formális követelményeket? Egy marketing kampányhoz szeretnél szövegeket írni? Erre mind megoldást nyújt a Google terméke is a Google Bard.
Ebben a cikkben áttekintjük, hogyan érdemes használnod a Google Bard-ot, milyen lehetőségeket nyújt, és milyen problémákat tudsz vele mondhatni azonnal megoldani. Átnézzük, hogyan érdemes megfogalmaznod egy-egy kérdést, hogy a legjobb válaszd kapd a rendszertől, milyen funkció vannak, illetve melyek a limitációi az eszköznek.
Ez egy bemutató tartalom a Google Bard-ról, így főleg az alapokra koncentrálunk, de legyél marketinges, cégvezető, a controlling csapat egyik tagja, ez a tartalom segíthet neked, hogy mondhatni egy asszisztens kapj magad mellé.
Google Bard elérése
A Google Bard-ot egyszerűen a https://bard.google.com/ oldalon keresztül érheted el. Az eszköz jelenleg béta verzióban működik, azonban ez is teljesen ingyenes akárcsak a ChatGPT. A béta verzió ellenére, egy teljes eszközt kapunk, amely segít nekünk a legtöbb feladatban.
Az eszköz használatához egy Google fiókkal kell rendelkeznünk, illetve ha most nyitjuk meg először, akkor el kell fogadnunk a használati szerződést is. Azonban ezek után teljeskörűen használhatjuk és máris tehetjük fel a kérdéseinket.
Google Bard használata
Hogy használd a Google Bard-ot nincs is más teendőd, mint az “Adja meg a kérdést itt”, mezőben beírni a kérdésedet. Az eszköz egyaránt tudod használni magyar vagy angolul. A tesztelés alapján a legtöbb programozási és marketinges kérdést is megérti magyarul, azonban használhatjuk a szakszavakat angolul is magyar kontextusban, és úgy is érteni fogja a Bard a kérdést.
A lenti példa alapján, azt kérdeztük meg tőle, hogy milyen laptopot érdemes vennem, ha főleg marketinggel foglalkozom:
A kérdésünket akár, szó szerint, mondhatjuk is Bard-nak, a mező jobb oldalán található mikrofon segítségével. Míg a válasz jobb felső sarkában található hangszóró ikonnal pedig fel is olvasthatjuk a választ. Így mint egy beszélgetést is letudunk folytatni az eszközzel.
Ha úgy gondoljuk nem megfelelő a válasz, akkor a “Más vázlatok megtekintése” opcióra kattintva a hangszóró ikon melletti opcióra kattintva előhozhatjuk a további válaszokat Bard-tól.
Válasz funkciói
Ha legörgetünk a válasz legaljára, akkor számos további funkcióval is fogunk találkozni. Elsőkörön visszajelezhetünk a rendszernek, hogy mennyire volt releváns az adott válasz a tetszik/nem tetszik gombok segítségével.
Mellette vna lehetőségünk a választ módosítani, így például egy levél írása során tovább pontosíthatjuk azt, hogy milyen formában írja meg számunkra a Google Bard. Lehet rövidebb, hosszabb, egyszerűbb, közvetlenebb, vagy hivatalosabb a válasz.
Mellette találjuk a megosztás lehetőséget, amivel képként megoszthatjuk a közösségi médiában a választ, menthetjük egy dokumentumba a választ, ha például prezentációhoz egy szöveget íratnánk Bard-al. Vagy akár egy email levél esetében közvetlen egy piszkozatban is menthetjük, így már csak a tárgyat és a címzettet kell megadnunk a kiküldés előtt. Ezek mind olyan funkciók, amellyel a ChatGPT jelenleg nem rendelkezik.
Ha úgy látjuk hogy nem teljesen megfelelő a válasz, akkor a Google gomb segítségével rákereshetünk a keresőben is, így böngészhetjük a kérdéshez tartozó blog és weboldalas tartalmakat is. Végső soron pedig a három pötty alatt találjuk a másolás funkciót. Ez a ChatGPT-hez képest elrejtett helyen van, azonban egyszerűen egér segítségével is kijelölhetjük a választ és másolhatjuk.
Helyi információk keresése Google Bard-al
Az egész Google keresőben észrevehettük az elmúlt években, hogy nagy hangsúlyt fektetnek a helyi tartalmak és vállalkozások elősegítésére. Ha például rákeresünk a Google-ben egy éttermre, akkor a helyszínünk alapján fogja a Google térképen megjeleníteni ezeket. Így ha például Budapesten vagyunk, akkor nem fog a Google számunkra szegedi éttermeket ajánlani. Ez teljesen igaz a Google Bard-ra is.
Mivel automatikusan felismeri, természetesen ha engedélyt adunk számára, a lokációnkat, így ha megkérdezzük, hogy melyik a legjobb kávézó a közelünkben, akkor a pozíciónk alapján fog ajánlani lehetőségeket.
Vitatkozhatunk, hogy mennyire jó választ adott a Google Bard, azonban a Google értékelések alapján és a lokáció alapján ténylegesen ezek a kávézók a legjobbak között vannak.
Ha megkérjük, még útvonalat is készít számunkra.
Keressünk képek alapján
Míg a ChatGPT-ben csak előfizetés esetén, addig a Google Bard-ban ingyenesen is kereshetünk képek alapján. A kérdés mező bal oldalán feltölthetjük a képet és feltehetjük hozzá a kérdésünket. Ha egy fotó alapján szeretnénk megkeresni egy terméket egy jó példa erre. A mostani esetben a lenti képen található táskát szeretnénk megkeresni.
Mondhatjuk, hogy egy általános laptop táskáról beszélhetünk, azonban mégis megvannak a vonásai, de azért könnyű feladatot sem adtunk a Google Bard-nak. Nézzek, meg hogy milyen választ kapunk tőle.
Azt leszámítva, hogy piros színűnek ítélte meg a hátizsákot (várhatóan a bal felső sarokban beszűrődő napfény miatt) és a feliratot sem tudta teljesen kiolvasni, tökéletesen eltalálta, hogy ez egy Finley Mill hátizsák. Illetve azt is, hogy egy 17 hüvelykes laptopot lehet benne tárolni.
Hasonlóan megkérdezhetjük, hogy egy adott kép hol készült, egy szimpla szoborképet nem tudott felismerni a rendszer. Azonban ha ismertebb helyen készült a kép, akkor már is megkapjuk a választ Bard-tól.
Mire használható még Google Bard?
Mondhatjuk, hogy nincs határa annak mire és hogyan használható a Google Bard. Bármilyen marketinges stratégiát, Google Sheets függvénnyel kapcsolatos kérdést, programozáshoz kapcsolódó, vagy akár üzleti tervvel kapcsolatos kérdést is feltehetünk neki. Bár még ténylegesen az interneten keresztül nem tud keresni, illetve feladatokat nem tud elvégezni, így is rengeteg lehetőségünk van.
Te mire használod a Google Bard-ot? Oszd meg velünk a komment szekcióban!