Még mindig kérdéseid vannak, hogy mi az a ChatGPT és mi ez a felkapott trend a mesterséges intelligencia körül? A mostani cikkben bemutajuk neked a ChatGPT-t és azt, hogyan indult és mire tudod akár te is használni a mindennapi életben. 2022 novemberében, az OpenAI megnyitotta a nagyközönség előtt a ChatGPT eszközét, amely egy mesterséges intelligenciára alapuló chatbot. Gyorsan mindenki felkapta a fejét az eszköz hihetetlen működése kapcsán, és az indulást követő 2 hónapban, már 100 millió regisztrált felhasználót köszönthetet az eszköz.
Rengeteg misztikum és elvárás is övezi a ChatGPT-t, illetve a hasonló MI eszközöket, amelyek a “nagy nyelvi modellek” (large language models, LLMs) csoportjába tartoznak. Ezek az eszközök, mint az emberi neurális hálozatot lemodellező eszközök adat feldolgozására képesek, és emberi szövegek generálására. Számos feladatban kérhetjük az eszköz segítségét, többek között akár streamelés során, de szövegek, cikkek, és emailek megírása során, weboldalak fejlesztésénél, vagy programozás során is. Most pedig bemutatjuk, hogy mit érdemes tudnod a működéséről és a használatáról.
Milyen technológia alapján működik a ChatGPT?
ChatGPT a mély neurális hálózat (deep neural network, DNNs) alapján működik. Ez a struktúra az emberi agy működését veszi alapul. A segítségével saját maguktól képesek feladatok elvégzésére, és magának a feladat elvégzésének megtanulására. Ehhez historikus, rengeteg példát használnak fel, és az alapján generálják az újnak tűnő feladatokra a megoldásokat, azaz a válaszokat.
A nagy nyelvi modellek, ahogy a ChatGPT és a GPT-4 is egy specifikus neurális-hálozati architektúrát használnak, a transformer neurális hálózatot. Ez a hálózat a nagy mennyiségű szekvenciális adatok alapján, legyen az szöveg, kép, hang, vagy videó, még DNS struktúrák alapján tanulnok. Maga az eszköz tanulásához rengeteg adat kell, és ezt az adatot az internetről szerezték be, mint például a Wikipédiáról, híroldalakról, Stack Overflowról és a GitHubról. Ezek után a szövegek tokenekre vannak lebontva, amelyet a rendszer így használ.
A modell vesz egy alap szöveget, mint például egy Wikipédia oldal első bekezdése, és megpróbálja megjósolni, hogy mi a következő token (vagyis szó) a szekvenciában. Miután a bekezdés alapján kigenerálta a szöveget, leellenőrzi önmagát a tényleges, teljes Wikipédia oldalhoz képest, és korrigálja önmagát, ha nem egyezne a két szöveg. Ezzel a tanulási folyamattal, több tízmilliószor elvégezve, összefüggő és megfelelő válaszokat tud adni az input alapján.
Az összes nagy nyelvi modell ezt a tanulási modellt és módszert használja. Ami a legnagyobbakat, többek között a ChatGPT-t is kiemelkedővé teszi, hogy emberi beavatkozás segítségével is tanult. A saját tanulás mellett, illetve azt követően az emberek is ellenőrzik a ChatGPT által visszaadott eredmények. Ez mondhatni a legfinomabb módja a hangolásnak, illetve a legpontosabb is egyben, hiszen az önellenőrzés sosem lesz olyen pontos, mint egy harmadik fél általi.
Hogyan tudom kipróbálni a ChatGPT-t?
Már mindenki számára nyitott, így egyszerűen regisztrálhatsz a chat.openai.com oldalon keresztül. Ha ingyenesen használod a ChatGPT-t érdemes felkészülnöd, hogy limitációkkal fogsz találkozni. Az ingyenes verzió lassabb válaszidővel rendelkezik, és nagyobb terheltség esetén lehet hogy olyan üzenetet is fogsz kapni, hogy gyere vissza később. Illetve üzenetes segítséget sem tudunk kérni, ha az eszköz használata közben valamilyen problémába ütköznénk.
A prémium verzió mindösszesen $20 dollárba kerül (~7.200 Ft). Amivel kiemeltebb státuszt kapunk a rendszerben, vagyis gyorsabb válaszidőt, segítséget az elakadások során, illetve a kifejlettebb modell használatához is már jogosultságot kapunk, a GPT-4 modellhez. A legújabb bejelentés alapján, már az előfizetők részére a DALL-E 3-as verziója natívan elérhető a ChatGPT-ben is, így akár képeket is generálhatunk.
Hogy ha a ChatGPT-t szeretnénk beilleszteni egyes eszközeinkben, akkor arra az API is lehetőséget biztosít, ami esetében a tokenek után kell fizetnünk. Egyéb lehetőségeken keresztül is kiprobálhatjuk a ChatGPT-t, mivel már számos eszköz épült a modellre. Ilyen például a GPT for Work eszköz is, amely lehetővé teszi az eszköz integrálását a Google Sheets-ben. Így lényegében mint egy függvény kérhetünk választ a ChatGPT-től közvetlen a Sheet egyik cellájába.
Miben tud segíteni a ChatGPT?
A megfelelő instrukciók és információk megadásának segítségével, a ChatGPT mint egy virtuális asszisztens tud nekünk segíteni. Itt van néhány példa, hogy mire tudod használni te is a munkában:
Szövegírás: Legyen szó akár emailekről, cikkekről, beadandókról, vagy hivatalos levelekről a ChatGPT-t pont ezekre a feladatokra hozták létre. Ha bármilyen kontextus nélkül, csak megmondjuk neki, hogy írjon számunkra egy levelet, valószínűleg nem azt a választ fogjuk kapni amit várunk. Azonban ha megfelelő kontextussal, illetve lépésről lépésre mondjuk el neki miről szóljon az adott levél elképesztő dolgokat tud írni számunkra.
Felülvizsgálat: Szeretné ha kijavítaná a helyesírási hibáinkat, vagy jobban tagolja a levelenkünet? Ezt mind megtudja tenni a ChatGPT. Egyszerűen kérjük meg, hogy nézze át az írást és javítsa a hibákat.
Fordítás: Főleg amerikai híreket hallani a ChatGPT-ről, azonban számtalan nyelven tud az eszköz, köztük magyarul is. Ezért tökéletes fordításra is. Akár félig angolul, félig magyarul írhatunk neki és így is megérti majd a kérdést. Nem utolsó sorban, mivel kontextusban gondolkodik a modell, így várhatóan egy szöveg fordítása is jobban adhatja majd vissza az eredeti szöveg lényegét.
Összegzés: A ChatGPT nagyon jól felismeri egy hosszabb szöveg értelmét, így összegzéseket is tud nekünk készíteni, akár egy elemzésről, beszédekről, illetve akár meeting felvételek szövegeiről. Még pontosabban tud dolgozni ebben az esetben is ha a fontosabb pontokat meghatározzuk neki, amit kiszeretnénk emelni.
Ötletelés: Megregedtél valamilyen gondolat mellett? A ChatGPT ebben is segít, hiszen több millió fogalom, és adat alapján bármilyen kérdésre tud valamilyen választ adni, így tökéletes kiinduló pont lehet egy ötletes során.
Programozás: Nem utolsó sorban, de az utolsó pontra hagytuk az egyik legnagyobb funkcióját, amelyre a legtöbb programozó használja, a megírt kódok javítására, vagy éppen annak megírására. Számtalan programozási nyelvet ismer, hanem az összeset a ChatGPT, így ha specifikusan leírjuk milyen feladatot szeretnénk az adott programozási nyelvvel elvégezni, akkor tételesen leírja hozzá nekünk a kódot, és el is magyarázza, hogy miért használta az adott függvényt, vagy megoldást.
Melyek a ChatGPT limitációi?
Néhány hátránnyal tisztában kell lenned, hogy a ChatGPT-től kapott információkat a helyén tudd kezelni. Ezek a limitációk a következők:
Viszonylag régi információ: A ChatGPT tudása teljes mértékben azon alapszik, amely alapján tanították. A cikk írása során, még a GPT-3.5-ös verzió 2021 szeptemberéig rendelkezik adatokkal. Ez azt jelenti, hogy ha ettől az időponttól frissebb adatokat szeretnénk a ChatGPT-től, akkor arra sajnos nem tud válaszolni, mert nem rendelkezik vele. Viszont az adatokon megszerzett “tudása”, mint az összegzés, felülvizsgálat fordítás ugyanúgy működik, ha például egy újabb híren szeretnék vele feladatokat elvégezni. Természetesen van már több bővítmény, illetve integráció is a ChatGPT-hez, így akár ezt a limitációt növelhetjük.
“Halucináció”: Elég viccesen hangzik, azonban megeshet, hogy olyan események, illetve válaszokat is adhat a ChatGPT, amelyek nem igazak. Ez magából a modellből, lényegében az emberi agyi struktúrán alapszik. Mivel megpróbálja kapcsolni a tényeket egyes pontokhoz, így olyanokat is összekapcsolhat, amelyek nem igazak. Ezért fontos, hogy minden esetben a ChatGPT válaszát valamilyen szinten ellenőrizzük és ne vegyük készpénznek.
Válasz limitáció: Az ingyenes felhasználóknak 4000 token, vagyis kb. 3000 szó amely választ egyben tud visszaadni a ChatGPT. Előfizetők számára ez akár 32000 token is lehet. Ez azt jelenti, hogy 3000 szó után abbahagyja a választ. Természetesen van lehetőségünk megírni neki, hogy “kérlek folytasd” és az előző válasz második részét is kiírja számunkra.
Adatvédelmi aggályok: Nincs mit kertelnünk, amikor a ChatGPT-vel beszélünk az rögzítésre kerül az OpenAI szerverein. Ezeket a beszélgetéseket fel is használják a modell javítása és tanulás céljából. Így mindenesetre figyelnünk kell arra, hogy milyen adatokat osztunk meg vele, ugyanis azok mentésre kerülnek, mint bármi az interneten.
Milyen ChatGPT alternatívák léteznek?
A nagy mesterséges intelligencia hullám sok egyéb eszközt is generált, illetve hozott magával. A ChatGPT legnagyobb versenytársai jelenleg a következők:
Google Bard: Jelenleg, mondhatni a legnagyobb versenytársa a ChatGPT-nek a Google Bard. Nincs mit kertelnünk, a keresőóriás saját nyelvi modellje, illetve a Google-ből, mint keresőből szerzett rengeteg információ olyan plusz adatokhoz adott hozzáférést az eszköz tanulása során, amellyel várhatóan a ChatGPT nem rendelkezett. Továbbá a Google Bard közvetlen a Google keresőből is szerzi az adatokat, illetve tanul az alapján.
Bing Chat: Microsoft sem maradhatott ki a versenyből, és az OpenAI-al közösen a ChatGPT-t egyesítették a Bing keresővel (mondhatni, mint egy válasz a Google Bard-ra). Egy kicsit előbb kezdték el az eszköz, illetve integráció fejlesztését, így talán egy plusz előnyre tehettek szert ezzel a Google Bard-al szemben. Ebben az esetben is a Bing Chat felhasználja a Bing keresőből szerzett adatokat és az alapján kapunk választ a kérdéseinkre.
Open-source modellek (ingyenesen elérhetőek): Ismételten a nagy nyelvi modellek megjelenésével együtt megjelentek azok a fejlesztők is, akik ingyenesen a nagy közönség számára elérhetővé tették ezeket az eszközöket, és lényegében saját szerver, akár számítógép segítségével futtathatóvá tették ezeket az eszközöket. Számos ilyen verzió, illetve különböző modell érhető el, amely különböző adatokon keresztül lett tanítva a különböző eredmény elérése érdekében. Ezeknek a modelleknek a segítségével, akár már számítógépes feladatokat is elvégezhetünk. Így nem csak egy választ kaphatunk tőlük, de akár egy híroldalról lekérhetjük a legfelkapottabb 5 hírt, majd abból egy összegzést kérhetünk a segítségükkel.
Neked melyik a kedvenc eszközöd? Mire használod nap mint nap a ChatGPT-t? Oszd meg velünk a kommentekben!