A Geekbuying jóvoltából egy T-Bao MN57 Mini PC-t kaptunk meg tesztelésre, egy kis erőgépet, amelyet a mostani cikkben részletről részletre elemzünk és megnézzük hogy a mindennapi életben milyen funkciókat, és feladatokat tud ellátni az eszköz. Már olvashattál arról, hogy miért érdemes Mini PC-t vásárolnod, amiben kifejtettük, hogy a Mini PC-k legjobban a számítógépet, de a laptopot is a kompaktságuk miatt kiválthatják.
A Mini PC-k tökéletesen elegendőek a mindennapi dokumentum kezelés, böngészés, videó nézés, de akár alap játékok futtatására is, mint pl. a Counter-Strike 2. Mindezek mellett a fejlesztők számára is tökéletes választás lehet, hiszen könnyen futtathatunk rajta virtuális környezetek, köszönhetően a nem kevés RAM-nak, illetve az újabb mobil processzorok teljesítményének.
Milyen hardver-el rendelkezik az eszköz?
A tesztelés alatt álló model a következő tulajdonságokkal rendelkezik:
Eszköz | T-Bao MN57 Mini PC |
Processzor | AMD R7 5700U (8 mag, 16 szál) |
Memória | 32GB DDR4 |
Tárhely | 1 TB NVME SSD |
Videókártya | Beépített – 4K – 3 monitorig |
Wi-Fi | Wi-Fi6 |
Ethernet | 2.5Gbps + 1Gbps Dual LAN |
Bluetooth | 5.2 |
USB 3.0 port | 2 |
USB 2.0 port | 2 |
HDMI port | 1 |
Type-C | 1 |
Ár | Jelenleg: €334.99 |
Ha szeretnéd megvásárolni a terméket a jelenlegi kedvező áron, használd a következő promóciós kódot: NNNERGFM57
Így láthatjuk, hogy nem kevés erőforrással rendelkezik a feladatok elvégzéséhez. A 8 magos processzor bármilyen, akár videóvágási funkciókat is ellát, míg a 32GB RAM és az 1TB-os tárhely a fájlok és programok gördülékeny futtatását teszi lehetővé. Továbbá az elég kedvező ár mellé hozzátehetjük, hogy európai raktárban is elérhető, így már a vámkezelésről nem kell gondoskodnunk.
A külső ház egy egyszerű robusztus dizájnt mutat, a bekapcsoló gomb körül piros led egy kis hangulatot teremt az eszköznek.
A kis méretének köszönhetően, 13.3 x 13.3 x 5cm pedig könnyen elfér a monitorunk mellett, alatt felett. De a VESA csatlakozásnak köszönhetően közvetlen felszerelhetjük a monitorunk hátuljára is, így ha szeretnénk teljesen elrejthetjük a kis eszközt. De elég jól mutat az asztalon.
Az elején található USB csatlakozók könnyüvé teszik, hogy pendrive-ot csatlakoztassunk, míg egy asztali gép esetében valahol lent kellene matatnunk, mire megtaláljuk. Az elöl található Type-C-hoz egy hubot is beszerezhetünk, így kibövíthetjük a portok listáját. Továbbá ha mozgatjuk az eszközt, hiszen csak egy billentyű, egér és monitor kell, akkor egyszerűbb ezeket a hubot keresztül egy csatlakozással felcsatolni.
További fejleszthetősége
A modell-t amelyet tesztelésre kaptunk, már így is mondhatni a legmagasabb teljesítménnyel rendelkezik. Az 1 TB-os NVME SSD, illetve a 32GB-os DDR4-es RAM lényegében bármilyen mindennapi munkához elegendő. Természetesen itt képbe léphetnek azok akik Archicad vagy más CAD szoftvereket használnak, azonban ott a videókártya teljesítménye lesz a keresztmetszet.
Az eszköz esetében van lehetőségünk RAM-ot és Memóriát bővíteni, így ha ez az alap teljesítmény nem lenne elegendő bátran kicserélhetjük ezeket. Ahogy már a legtöbb laptop esetében, így a T-Bao Mini PC-nél is a processzor az alaplapra forrasztott, így azt nincs lehetőségünk cserélni.
T-Bao Benchmarkok
Két tesztelést végeztünk az eszközön a mindennapi programok kipróbálása mellett. Az egyik az Unigine Heaven Benchmark szoftver volt, amellyel az eszköz GPU teljesítményét ellenőriztük. Habár az eszköz nem rendelkezik dedikált videókártyával (habár ezt csatlakoztathatunk akár a Type-C-n keresztül), mégis a processzor külön GPU modellel rendelkezik, ami elég erősnek bizonyult a teszt alapján.
Az átlagos 35,2 FPS szám, és a 888 score alapján elegendő a legtöbb általános játék futtatására, mint a League of Legends, GTA V, Counter Strike 2 Apex Legends, vagy Fortnite. Természetesen nem tudjuk futtatni teljes teljesítményen a játékokat, tehát egy medium beállítást kell megszoknunk, ha 1920×1080 felbontású kijelzőn szeretnénk játszani. Azonban ezt még tűréshatáron belül tudhatjuk és ugyanúgy átélhetjük a játékok adta lehetőségeket.
A másik teszt a Cinebench által történt, amellyel pedig az eszköz processzoros teljesítményét ellenőriztük, ami ismételten elismerő eredményeket mutatott. A multi-core tesztelés során az AMD Ryzen 7 5700U teljesítményét 436-os pontszámmal az Apple M1 chipjének teljesítményéhez közel találjuk, amely 509 pontot ért el. Ezzel is leelőzve az Intel Core i7-1280P-t.
A single-core teszt esetében már nem tudta azt a teljesítményt nyújtani – 53 pont -, amit az M1 – 112 pont – vagy Apple chipek. De tisztáznunk kell, hogy a saját processzorhoz, saját operációs rendszer segítségével olyan optimalizáció érhető el, amelyre a többi operációs rendszerek jelenleg nem tudnak. Azonban a teszt eredményét illetően, így is az első generációs AMD Ryzen Threadripper – 49 pont – teljesítményét győzte le a kis erőgépünk.
A mindennapi használat során
A kis erőgép eszméletlenül halk, egy-egy combosabb feladat esetén pöröghetnek fel a ventillátorok, de egy egyszerű böngészésnél, vagy éppen 4K-s videók megtekintésénél is optimálisan tartotta a hőmérsékletet. A dokumentum kezelés meg sem hökkent a processzor teljesítményének, de egy 10 perces videó vágását is tökéletesen elvégezte az eszköz.
Könnyen mozgathatjuk is egyúttal, hogy ha munkahelyen szeretnénk használni az eszközt vagy otthon, akkor erre is lehetőségünk van. Jelenleg már nem gyártanak nagy zsebekkel rendelkező farmert, de a 2000-es évek környékén még belefért volna azokba az eszközökbe az eszköz. A tápegység a Type-C csatlakozásnak köszönhetően pedig szabvány, így csak a leadott watt-ra kell figyelnünk, és már a tápot sem kell cipelnünk magunkkal.
A játékélményt megfelelőnek mondhatjuk. Tökéletes élményt nyújt egy délutáni-esti kikapcsolódáshoz, viszont figyeljünk arra, hogy egy nagyobb csata során, amikor több játékos is egy helyre pozíciónál akkor jöhet szóba FPS szám csökkenés.
A fejlesztők számára is tökéletes választás az eszköz hiszen a 8 magos processzor és a 32GB RAM lehetővé teszi a virtuális gépek futtatását, a docker image-k indítását, vagy egyéb környezetekben való munkát. Természetesen a Visual Studio Code is egyszerűen elfutott a számítógépen.
Összegzés
Tehát ismerjük most már mire képes a T-Bao MN57 Mini PC, most már két kérdést kell csak feltennük.
Mikor érdemes megvásárolnod?
Hogyha napi szinten fejlesztenél, videót vágnál és néha napján kikapcsolódásra bekapcsolnál egy-egy ismert játékot, és nem zavar a medium grafikai beállítás. Ha dokumentumot vagy csak böngészésre használnád, arra pedig tökéletesen megfelel az eszköz.
Ha egy kicsit nagyobb teljesítményre vágyunk és a játékokat akár high beállítások mellett is játszanánk elérhető az eszköz nagyobb, és dizájnosabb társa is a Geekbuying oldalán.
Mikor válassz másik eszközt?
Ha masszív videó rendelerésre használnád, nem napi vlogok vágására. CAD szoftvereket szeretnél használni, vagy éppen egy masszív játékkal játszanál.