TechBlogger
Nincs találat
Összes találat megtekintése
  • Belépés

Nincsenek termékek a kosárban.

  • Kezdőlap
  • Stream
  • Grafika
  • Tippek & trükkök
  • Windows 10
  • Üzleti streaming
EKÖNYVEK & KURZUSOK
  • Kezdőlap
  • Stream
  • Grafika
  • Tippek & trükkök
  • Windows 10
  • Üzleti streaming
Nincs találat
Összes találat megtekintése
TechBlogger
Nincs találat
Összes találat megtekintése
Home Számítógép

Miért érdemes Mini PC-t venned?

Kecskés Sándor írta Kecskés Sándor
március 30, 2024
Reading Time: 10 mins read
0
0
Miért érdemes Mini PC-t venned?

Egy számítógép erejével bíró eszközt keresel, de nincs szükséged beépített képernyőre? Akkor a Mini PC-t neked találták ki. A már régóta piacon lévő eszköz egyre nagyobb piacot szel magának a számítógépek között.

A kis bivalyerős gépek – Mini PC – egy laptop erőforrásaival és hardver elemeivel rendelkeznek, akkumulátor és kijelző nélkül. Így lehetőségünk van egy minimális költség és helyigény csökkentésre, de főleg akkor járunk a legjobban ha laptopunkat is a legtöbb esetben monitor és külső billentyűzett és egér segítségével használjuk.

HASONLÓ CIKKEK

Mini PC-k játékra? Naná, de tényleg?

Mini PC vs. Laptop – Melyiket érdemes választanod?

Milyen teljesítményt nyújt a T-Bao MN57 Mini PC?

Nézzük át miért érdemes egy ilyen eszközt beszerezni, akár a mindennapok során használni. Hogyan vehetik fel a harcot egy teljes számítógéppel és miért lehet érdemes egy Mini PC-t vásárolnod.

Mi az a Mini PC?

A Mini PC-knek több fajtája ismert a piacon. Ismerhetjük mini számítógépként, nano PC-ként, de “tiny PC”-k,ént is. Ezekben az eszközökben egy kisebb számítógép rejtőzik, egy kis méretű házban. Nem kell kétségbe esnünk a méret miatt, hiszen akár egy ilyen szerkesztben mini-ITX alaplapot is megtalálhatunk, így később módosíthatjuk az alkatrészeket. Nem utolsó sorban az újabb szerkezetek thunderbolt csatlakozójának segítségével dedikált videókártyát is hozzárendelhetünk.

Ilyen eszközök közül válogathatunk a Geekbuying weboldaláról is. Számos Windows vagy Android alapú Mini PC-t találhatunk az oldalon, és az európai raktáraknak köszönhetően a vámkezelési költségek sem terhelnek minket. A rengeteg lehetőség mellett kedvezményes áron juthatunk az eszközökhöz, figyeljünk az akciókra.

Mini PC-k általában kisebb alkatrészeket tartalmaznak, mint egy számítógép, ahogy ezt az alaplap esetében is írtuk. Ezek főleg laptophoz készített hardver elemek, mint a CPU, RAM. Általában dedikált videókártyával sem rendelkeznek, annak ellenére, hogy ma már egyes CPU-k is dedikált videó feldolgozó egységgel és hozzátartozó memóriával rendelkeznek. A hűtés terén a kisebb teljesítménnyel rendelkezők akár passzív, vagy ventillátor nélkül móködhetnek. De az áramfogyasztásuk is ehhez mérten alacsony.

T-BAO AMD Ryzen Mini PC
T-bao Mini PC

AMD és Intel CPU megoldásaival is találkozunk ezekben az eszközökben. Az AMD oldalon “Embedded SocS” néven, míg az Intel esetében “NUC” megnevezésre hallgatnak a processzorok. Ezek főleg teljesítményoptimalizált processzorok, így nem a nagy feldolgozási képesség, hanem a kis energiafelhasználás segítségével történő működés az elsődoleges. Természetesen már nem a 2010-es éveket írjuk, így ezek a processzorok is a legtöbb mindennapi feladatot bármilyen probléma nélkül elvégzik.

Ahogy ezek a processzorokat úgy már a nagyobb testvéreiket is megtalálhatjuk a Mini PC-kben. Tehát az AMD Ryzen 5 vagy 7, vagy az Intel i7 vagy i9 processzorokkal is felszereltek lehetnek ezek az eszközök. Így a teljesítményről sem kell lemondanunk ha ezt az eszközt választjuk, hiszen ezeket a processzorokat videóvágásra is használhatjuk.

Ugyanakkor ebbe a csoportba sorolhatjuk az Apple Mac mini-t is, hiszen az M1 és M2 processzorok előtt ugyanúgy Intel processzorok voltak megtalálhatóak ezekben az eszközökben. A mostani processzorokkal pedig sokkal optimalizáltabb teljesítményt kaptak.

Miért érdemes választanod egy ilyen eszközt?

Nézzük is át milyen előnyei vannak ha egy Mini PC-t használsz a mindennapok során. Számos pozitívummal fogunk találkozni.

Bárhol elfér az eszköz

Tagadhatatlanul a legnagyobb előnye egy Mini PC-nek, a kis mérete és hogy milyen egyszerűen bárhol elfér. A legtöbb eszköz VESA csatlakozással is rendelkezik, így akár közvetlen a monitorunkra hátuljára is felszerelhetjük őket. Így a kábelek sem fognak zavarni és helyet is felszabadítunk a közelünkből. Egyszerűen akár projektorhoz is csatlakoztathatjuk őket, így egyik pillanatról a másikra média centerré varázsolhatjuk, vagy játszhatunk nagy képernyőn.

Az irodai környezetben leginkább azért lettek felkapottak, mivel kevés helyet foglalnak, alacsony beszerzési költségeik vannak és a mindennapi szerkesztési feladatokat tökéletesen kielégítik. Nem utolsó sorban lakókocsiban is tökéletesen is használhatjuk. Még talán könnyebben is hordozható mint egy laptop, mondhatni minden háztartásban már megtalálható minimum egy monitor vagy TV amire egy HDMI segítségével azonnal ráköthetjük. És az eszköz még akár a farzsebünkben is elférhet.

Mindennapi munkákra tökéletes

Ahogy már a fentiekben is pedzegettük a mindennapi számítógép felhasználást tökéletesen kielégíti. Tehát arra hogy böngésszünk, szöveget vagy táblázatot szerkesszünk, videókat nézzük, nincs szükségünk nagy teljesítményű számítógépre. Ezt egyszerűen megtehetjük egy Mini PC segítségével. Ha már rendelkezünk egérrel, billentyűzettel és monitorral nincs is másra szükségünk csak a Mini PC-re és végezhetjük is a feladatainkat.

Figyelem az egyszerű fejlesztésre is tökéletesen elegendő az eszköz. Akár ha weboldalt fejlesztünk, valamilyen programot készítünk, Android vagy iOS alkalmazást teljesen megfelel ebben a környezetben. Videóvágásra is használhatjuk őket, azonban itt már figyelnünk kell arra, hogy egy szintet kell ugranunk az alapvető processzorral rendelkező eszközöktől és főleg a Ryzen 7 vagy i9 processzorokat kell választanunk.

Streaming, média tartalom vagy fájlszervereknek

Egyre inkább elterjettebb, hogy otthoni házimozi élményt szeretnénk. Az alapvető TV csatornák jók-jók, de mindenki szeret egyben megnézni egy filmet, nem 20 percenként megszakítva egy mosópor reklámmal. Erre találhatunk kisebb média eszközöket, mint a Chromecast, Apple TV, vagy egyéb Android TV-k. Ezek az eszközök a legtöbb alap funkciót ellátják, de ha egy kicsit jobb teljesítményre vágyunk elengedhetetlen lesz egy ilyen Mini PC-t beszereznünk.

Például az általában TV-kbe épített Android vagy más operációs rendszer a kiadástól számítva 4-5 éven belül elavúlhat. Szépen azt kezdhetjük érezni hogy lassul a film elindítása, a kiválasztás egyre nehezebb lesz. És akár egy 4K HDR filmet is lejátszani nem lesz egyszerű. Egy ekkora médiafájlal akár a külső Android alapú eszköz is harcolhat.

Futassunk különböző szervereket az eszközön. A kis költségnek köszönhetően számtalan lehetőségünk van, és számtalan nyílt forráskódú rendszerből is válogathatunk amiket futtathatunk az eszközön. Legyen az egy PLEX szerver, egy fájlmegosztó, NextCloud, Ubuntu fájlszerver. Bármire könnyen átalakíthatjuk az eszközt.

Távoli környezet belépésre

Nem újdonságról beszélünk amikor azt mondjuk, hogy távolról beléphetünk egy környezetbe és ott végezhetjük a munkánkat, feladatainkat. Manapság már játszhatunk is így, akár telefonunkról egy Xbox vagy PS konzolon. Mivel a maga a művelet számítása nem a Mini PC-n történik hanem az adott távoli eszközön amibe bejelentkeztünk, így ez nekünk nem fog kerülni erőforrásba, csak annyira míg elküldjük a műveletet és a képernyőn visszakapjuk, hogy megtörtént.

Ahogy már írtuk irodai környezetben ez az egyik legjobb tulajdonsága a Mini PC-knek. Nem csak kezelhetőség szempontjából, de költség tekintetében is. Hiszen elegendő egy, vagy pár darab nagy teljesítményű számítógépet fenntartani, amibe minden felhasználó bejelentkezik egy Mini PC segítségével, és minden feladatát távoli asztal segítségével végzi el. Ez lehetőséget ad arra, hogy folyamatosan frissen tartsuk a környezetet és egyszerre tudunk kezelni minden jogosultságot.

De ahogy fentebb ezt manapság már játékre is használjuk. Ilyen a Shadow, vagy a Geforce Now. Kb. egy Netflix előfizetésért van lehetőségünk használni ezeket az eszközöket, és bármilyen laggolás nélkül tudjuk teljes minőségében játszani a legújabb neveket. A legtöbb esetben akár meg sem kell vásárolnunk, mert kipróbálhatjuk ezeket, vagy szimplán megtalálhatóak az előfizetésben.

Ha gondoljuk akkor a régi retro játék szerelmeseinek is tökéletes választás egy Mini PC, hiszen akár PlayStation 2 vagy Nintendo Wii rendszert is futtathatunk az eszközön. Így a régi, legjobb játékokat is újra felidézhetjük, a hordozhatóságnak hála pedig akár projectoron keresztül közösen a barátokkal.

Válogassunk bátran ár alapján

Manapság a 10 ezer forintos kategóriától elindulhatunk és akár 100-200 ezres kategóriáig is eljuthatunk a Mini PC-k terén. Úgyhogy van lehetőségünk válogatni és kiválasztani a legjobbat az alapján amit szeretnénk az eszközzel kezdeni. Természetesen elnézhetünk az Apple Mac Mini felé is, viszont ha a mindennapi böngészésre szeretnénk használni az eszközt, akkor teljes mértékben elegendő egy Intel N szériás processzorral rendelkező eszköz.

Ha pedig a videóvágás felé néznénk, akkor már érdemmes a fentebb említett i7 vagy i9, Ryzen 7 vagy Ryzen 5 processzorokat választanunk. Az 5. vagy 7. generációs modellek már dedikált videó memóriával és magasabb processzor teljesítménnyel rendelkeznek, amely előző társaikról nem teljesen mondható el. Ellenben ezek az új modellekkel könnyen készítethünk YouTube-ra tartalmakat, vághatunk rövid videókat, vagy fényezhetünk képeket.

Raspberry Pi Mini PC

Elvégre a Raspberry Pi-t és hasonló eszközöket is ebbe a csoportba vehetjük, így ha egy kicsit értünk a programozáshoz akkor rengeteg lehetőségre felhasználhatjuk. Akár okos otthont építhetünk, vagy különböző nyílt rendszereket felépítve saját média centerré varázsolhatjuk.

Mégis melyek a hátrányaik?

Az első és legkiemelkedőbb pontja az eszkönek az a kompaktság. De ennek a hátránya is az, hogy ezekben az eszközökben nem fogunk tudni csak úgy processzort, vagy alaplapot cserélni. Ez a laptopok esetében is így van, ezzel meg kell barátkoznunk. Mindezek ellenére már olyan hardver elemekről beszélünk, amelyek 1-2 év után sem adják fel a harcot, illetve a versenyt sem az erőforrásigényekkel. Tehát nyugodtan kijelenthetjük, hogy megfelelő takarítás mellett 4-5 évre is kitolhatjuk az élettartamát egy ilyen eszköznek. De ebben az esetben is várhatóan a programok teljesítmény növekedése miatt kell majd cserélnünk eszközt.

Habár alaplapot és processzort nem tudunk cserélni, ugyanúgy van lehetőségünk memóriát és tárhelyet növelnünk és módosítanunk az eszközben. Illetve egyes eszközök thunderbolt csatlakozóval is rendelkeznek tehát dedikált külsőleg csatlakoztathatunk videókártyát is, amelyet pedig ennek a megoldásnak köszönhetően bármikor, könnyen cserélhetünk.

A másik pont amit érdemes megfontolnunk, hogy a kompaktság miatt a hűtés nem minden esetben jól megoldott az eszközben. Ez azt jelenti, hogy például egy nagyobb videóvágás esetében könnyen elérheti az eszköz a 70 – 80 fokot is amelyen nem a legoptimálisabb hosszútávon használni az eszközt. Erre a célra akár beszerezhetünk egy külső hütőegységet az eszközhöz, hogy csökkentsük a hőmérsékletet.

Összességében

Teljes mértékben megtalálhatjuk a piacát és célközönségét ezeknek az eszközöknek. Jól érzékelhetően a számítógépek és laptopok között helyezkednek el. Főleg azok számára lesz hasznos akik nem akarnak egy nagy számítógép összerakásával törődni, és out of the box azonnal használható számítógépre van szükségük. Nem jelent problémát, hogy ha 3-4 év múlva cserélni kell az eszközt, mert a fájlok többsége vagy külső tárhelyen vagy a felhőben megtalálhatóak.

Te használnál a mindennapok során egy Mini PC-t? Oszd meg velünk a tapasztalataidat a kommentekben!

Tags: mini pc
ShareShareSend
Kecskés Sándor

Kecskés Sándor

A több mint 5 éve működő techblogger.hu főszerkesztője és tulajdonosa. Rendszergazdai tanulmányait Kecskeméten végezte, ezt követően a fejlesztés és hálózati- infrastruktúra, és szerverek konfigurálása mellett a techblogger.hu-n készíti a legjobb tech tematikájú cikkeket a legújabb történésekről, útmutatókról és hasznos segítségekről. Jelenleg a közgazdász végzettség mellett, adatelemzéssel, az AI és ML technológiák felfedezését végzi, amellyel együtt a gyorsan fejlődő tech világ történéseit osztja meg kutató jellegű tartalmakkal a techblogger.hu-n.

HASONLÓ TARTALMAK

Gamer egy mini pc-n játszik
Számítógép

Mini PC-k játékra? Naná, de tényleg?

május 20, 2024
minipc vs laptop
Számítógép

Mini PC vs. Laptop – Melyiket érdemes választanod?

május 17, 2024
T-Bao MN57 Mini PC
Számítógép

Milyen teljesítményt nyújt a T-Bao MN57 Mini PC?

április 24, 2024
Következő bejegyzés
T-Bao MN57 Mini PC

Milyen teljesítményt nyújt a T-Bao MN57 Mini PC?

SEO ügynökség

Miből tudhatod, hogy SEO ügynökségre van szükséged?

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Apple operációs rendszer iOS

5 dolog, amit érdemes tudni az Apple operációs rendszeréről

december 12, 2024
Hogyan ismerd fel a Mesterséges Intelligencia által generált tartalmakat?

Hogyan ismerd fel a Mesterséges Intelligencia által generált tartalmakat?

október 23, 2024
Öt hasznos iPhone funkció, amit érdemes kipróbálni

Öt hasznos iPhone funkció, amit érdemes kipróbálni

január 9, 2025
Tökéletes hangzás

Dróttalan utakon: így válassz jó vezeték nélküli fülhallgatót

június 26, 2024
Canva grafikák percek alatt

Tetszett a cikk? Kövess minket!

Youtube Instagram Pinterest Tiktok Facebook
TechBlogger

TechBlogger

Streamer Tippek és minden ami segít az IT világban.

Oldalak

  • Kapcsolat
  • Számítógépes segítségnyújtás
  • Online Marketing & Stratégiai Tanácsadás
  • Kamu oldalak
  • Hírlevél feliratkozás

Fontos

  • Médiaajánlat
  • Impresszum
  • Süti szabályzat
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Általános Szerződési Feltételek

© 2021 TechBlogger - Streamer tippek és minden ami segít az IT világban - Minden jog fenntartva.

Nincs találat
Összes találat megtekintése
  • Stream
  • Tippek, trükkök
  • Grafika
  • Előfizetés

© 2021 TechBlogger - Streamer tippek és minden ami segít az IT világban - Minden jog fenntartva.

Üdvözlünk újra!

Sign In with Google
OR

Jelentkezz be a fiókodba

Elfelejtetted a jelszót?

Új jelszó igénylése

Kérjük add meg a felhasználóneved vagy email címed az új jelszó igényléséhez

Bejelentkezés
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?