Emlékszünk még a walk-manre? A hordozható CD-s lejátszóra, amelyet úgy ünnepeltünk, amikor megkaptuk. Biztosan állítom, hogy már alig, sőt valószínűleg már nem is használtuk ezeket. Teljességében átvette a helyét a zenei streaming, és az a tény, hogy mindenki zsebében már ott lapul az okostelefon, illetve minimum 5GB mobilinternet előfizetés, így már le sem kell töltenünk a kedvenc számainkat.
Melyik zene streaming szolgáltatót érdemes választanod, és miért. Ki nyújtja a legjobb szolgáltatást, milyen áron és milyen funkciókat kapunk az előfizetéssel? Több szolgáltatót ingyenesen is használhatunk, azonban így a reklámok áldozatai leszünk, és valószínűleg a minőség sem lesz a legjobb. Végső soron, hol találjuk meg a legtöbb mai kedvenc slágereket és a mixeket, remixeket.
A zene stream segítségével nem csak mi magunk hallgathatjuk a zenét egy fülhallgatón keresztül, de a bulit is azonnal elindíthatjuk, hiszen akár több millió szám áll rendelkezésünkre, megannyi műfajból. Átlagosan elmondhatjuk, hogy nincsen nagy árkülönbség a szolgáltatók között, inkább funkcionalitás lesz a döntő, illetve a komplex szolgáltatás, amelyet nyújthatnak. De ne is húzzuk tovább a szót, nézzük át a legjobbakat.
1. YouTube Music – Premium
Valószínűleg most meglepődtél. Miért a YouTube Music és miért nem a Spotify található az első helyen? A YouTube-ot már jól ismerjük streaming funkciója miatt. A komplex szolgáltatás miatt, hiszen a YouTube prémium szolgáltatására ha előfizetünk, azonnal használhatjuk a Music szolgáltatásukat is, amellyel konkrétan a YouTube-on összes megtalálható zenét lehetőségünk lesz hallgatni, elég jó minőségben.
Másodsoron, ami miatt elnyerte az első helyet a szolgáltatás, azok a remixek, mixek, bootlegek, amelyet valószínűleg már TikTok videókban is hallhattunk, viszont a Spotify-ra, Tidal-ra ezek a számok nem érkeznek meg a különböző jogi előírások miatt. Viszont YouTube-on azonnal megtaláljuk ezeket. Ugyanez igaz az élő, koncert felvételekre és jogtiszta zenékre is.
Funkcionalitásában itt is van lehetőségünk offline letölteni a zenéket és a készülékünkön tárolni, így ha még nem is rendelkezünk kellő mennyiségű mobilnettel, akkor is van lehetőségünk őket hallgatni. (Illetve, lezárhatjuk a készüléket, lejátszás közben is.)
A jól megszokott kereső funkciót kapjuk, habár a mostani “Neked ajánlott” funkció nem biztos, hogy mindenki kedvére lesz, főleg, hogy így korlátozhatja az új zenék megismerését. A zenékhez készített videókat is lejátszhatóak, illetve a dalszövegeket is megtaláljuk kedvenceinkhez.
Zenei minőségben nem a legkiemelkedőbb, sőt talán ebben az esetben a Spotify, és majd a későbbiekben ismeretes Tidal lesz a nyerő.
Ha pedig rendelkezünk Google Assistant által támogatott készülékekkel, hangszóróval vagy TV-vel, azonnal működni fog a zenei támogatás, bármilyen probléma nélkül. Habár meglehet, hogy szükséges lesz vásárolnunk ehhez egy Google Home készüléket.
Számos csomag közül válogathatunk, amelyek jobbnál jobb lehetőséget biztosítanak, viszont a diák előfizetés esetében rengeteg adatot kérnek el tőlünk a hitelesítéshez, beszkennelt dokumentumok, stb. Ezért valószínűleg sokak számára nem fogja megérni azt a 700 Ft-ot.
YouTube Music – Összegzés
Ár: 1.490 Ft / hó | YouTube Premium (Tartalmazza a Music-ot) : 1.790 Ft / hó | Családi előfizetés (5 eszköz): 2.690 Ft / hó | Diák: 1090 Ft / hó
Minőség: 256 Kbps ( Gyenge )
Mennyi zene található meg: A legtöbb zeneszámot elérhetjük
Funkcionalitás (X/10) : 9/10
2. Spotify
Igen, megérkeztünk, a talán mindenki által kedvelt szolgáltatóhoz. A több millió zeneszám, az eszméletelen sok album, és a funkció, amely rátanul a zenei ízlésünkre és folyamatosan jobbnál jobb számokat mutat be nekünk. Habár az előbb említett tulajdonság lehet sokak számára hátrány is lehet. Minőség tekintetében
A felület jól kidolgozott, hiszen könnyen váltogathatunk telefonos nézetről számítógépesre, majd webes felületre. Még jobb funkciója, hogy telefonon irányíthatjuk a többi eszközökön futó Spotify-t is. Tehát, ha a laptopunkra, vagy tabletunkra van rácsatlakoztatva a zenei hangrendszer, akkor Wi-Fin keresztül egyszerűen váloghathatunk a számok közül.
Annyira felkapott már a platform, hogy a legtöbb Wi-Fi-vel beépített hangszóró, teljes mértékben támogatja a szoftvert. Így elég csak a telefonunkon kiválasztani az adott hangszórót és máris szól a zene, nincs szükségünk, irdatlan mennyiségű kábelre, átjátszóra, vagy hasonló megoldásokra.
JBL, Harman & Kardon és hasonló típusú hangszórók esetében még összekapcsolási lehetőségünk is van, így akár 3-4 független hangfalon keresztül hallgathatjuk zenéinek, az egész házon belül egyszerre. Szerencsére rendelkeznek, kiegyenlítő funkcióval is, így miliszekundumos eltérés sem lesz a játszott zene között.
A dalszövegekek megjelenítésére is van lehetőség, így egy gyors karaoke bulit is tarthatunk.
Spotify – Összegzés
Ár: 1.800 Ft / hó | Duo (2 eszköz): 2.330 Ft / hó | Családi (6 eszköz): 2.880 Ft / hó | Diák: 900 Ft / hó
Minőség: 320 Kbps (Elegendő)
Mennyi zene található meg: 45+ millió
Funkcionalitás (X/10) : 9/10
3. Tidal
Jelenleg a legjobb zenei minőséget kinálja a platform, ugyanis a Lossless (1411 kbps) mellett, egy Master funkciót is találunk, amely egyes számok esetében majdnem 10 Mbps-os minőséget érhetünk el. Az utóbbi esetben készüljünk fel a szükséges internetsebességre. 2020-ban a legjobb zenei streaming szolgáltatónak választották meg.
Ez a platform is rátanul a hallgatási szokásainkra, sőt egy albumot is létrehoz számunkra, ezekkel a számokkal. Egy érdekesebb funkciója a videók és az élőközvetítések. Így nem csak az eredeti, tökéletesre csiszolt mixing és mastering zeneszámokat hallgathatunk meg, hanem egy teljes élő adását is megtekinthetjük az előadónak.
A zenei összeköttetés itt is megtalálható, így a különböző eszközeinken keresztül írányíthatjuk egyiket-másikat. Offline is letölthetjük a számokat, így ha nem rendelkezünk mobilnettel, akkor is hallgathatjuk kedvenceinket az autóban.
Sonos hangszórókkal, már tökéletesen működik, és egyre több Wi-Fi készülékkel képes kapcsolódni.
Tidal – Összegzés
Ár: Prémium: 1.499 Ft / hó | Prémium – Családi (5 eszköz): 4.500 Ft / hó | HiFi (10Mbps-os számok): 2.999 Ft / hó | HiFi – Családi (5 eszköz): 9.200 Ft / hó
Minőség: 320 Kbps, 1411 Kbps, 10 Mbps (Elképesztő)
Mennyi zene található meg: 70+ millió
Funkcionalitás (X/10) : 8/10
4. Apple Music
Legfőképpen azok számára lesz megfelelő ez a platform, akik Apple készülékkekel rendelkeznek, viszont számukra elképesztő előnyökkel jár. Hiszen a jól megszokott keretrendszerben, ökoszisztémában hallgathatják kedvenceiket. Viszont a hiedelmekkel ellentétben androidos eszközökön is használhatjuk.
Az alapokat itt is megtaláljuk, az offline zenehallgatást és az zene ajánlói funkcióit. Könnyen irányíthatjuk egyik eszközünkről a másikat. Itt már Dolby Atmos technológiát is felhasználták, illetve lossless minőségben hallgathatjuk számainkat
Funkcionalitásban a dalszövegeket, az apple által összeállított albumokat és rádiókat találjuk meg. Okosóránkon keresztül is egyszerűen irányíthatjuk a programot. A külső eszközökkel való összekapcsolás esetében (hangszórók, TV-k), limitáltabb kínálatunk van, mint a többi program esetében.
Amelyben egyedülálló a platform, az az Apple One csomagkínálata, amivel a Music, a tv+, az Arcade és az iCloud 50 Gb-os szolgáltatásra (családiban 200 Gb), néhány ezer forint különbséggel fizethetünk elő.
Apple Music – Összegzés
Ár: 1.490 Ft / hó | Diák: 699 Ft / hó | Családi (6 eszköz): 2.290 Ft / hó | Apple One (Music, tv+, Arcade, iCloud – 50 GB): 3350 Ft / hó | Apple One – Családi (5 eszköz, iCloud – 200 GB): 4450 Ft/hó
Minőség: LossLess (1411 Kbps), Dolby Atmos
Mennyi zene található meg: 75+ millió
Funkcionalitás (X/10) : 7/10
5. Amazon Music
Egyre inkább látjuk, hogy az Amazon már Magyarország felé kacsingat, hiszen a film streaming szolgáltatása is már elérhető itthon. Az Amazon Music Unlimited szolgáltatás segítségével tudjuk elérni az összes szolgáltatást, azonban ha rendelkezünk Prime előfizetéssel, akkor 2 millió számot ingyen hallgathatunk benne.
Ha rendelkezünk Amazon Alexával folyamatosan próbálja ránk tukmálni a saját zenei szoltáltatását, igaz egyszerűen tudjuk összekötni Spotify fiókunkkal is. De mennyivel egyszerűbb kimondani azt, hogy “Alexa, play Marc Benjamin, Horizons”, mint hogy “Alexa, play Marc Benjamin, Horizons on spotify”. Két szó.
Viccet félretéve, a Spotify versenytársáról beszélünk, ezért egy elég kidolgozott platformról beszélünk, és mivel az Amazon már rengeteg adattal rendelkezik, így az offline lejátszási lehetőséget, a könnyű kezelhetőséget itt is megtaláljuk.
Amazon Music – Összegzés
Ár: 2.450 Ft / hó | HD: 3.050 Ft / hó (2.450 Ft Amazon Prime) | Diák: 300 Ft / hó | Családi (6 eszköz): 4.550 Ft / hó | Egy eszközre: 1220 Ft / hó
Minőség: HD (Elegendő)
Mennyi zene található meg: 75+ millió
Funkcionalitás (X/10) : 7/10
6. Deezer
A Deezer már régóta megtalálható a piacon. Offline zeneletöltés, könnyen irányítható app, bármely eszközön. Az alkalmazás is rátanul saját zenei ízlésünkre és a készítők által készített albumok is elég ütősek. A dalszövegeket itt is megtalálhatjuk a zene lejátszása közben.
Az alkalmazások azok számára leginkább megnyerő, akik egy specifikus mobil előfizetéssel rendelkeznek, hiszen ők a csomagukban, ingyenesen használhatják a platformot.
Deezer – Összegzés
Ár: 1.499 Ft / hó | Éves: 13.491 Ft / év | Diák: 749 Ft / hó | Családi (6 eszköz): 2.249 Ft / hó | HiFi (külső eszköz támogatás): 2249 Ft / hó
Minőség: 320Kbps (Elegendő)
Mennyi zene található meg: 75+ millió
Funkcionalitás (X/10) : 7/10
Összegzés
Legjobb zenei streaming szolgáltató ár alapján
Spotfiy Családi előfizetés – természetesen összefogva akár a barátokkal
Legjobb zenei streaming szolgáltató minőség alapján
Tidal – Az elképesztő 10 Mbps-os elérhetőséggel
Legjobb zenei streaming szolgáltató dal mennyiség alapján
YouTube Music – a rengeteg élő koncert felvételeke, bootlegek és remixek miatt
Legjobb zenei streaming szolgáltató funkciók alapján
Spotify – A külső eszközök (hangszórók és TV-k) összekapcsolása miatt
A legjobb választás a zene szerelmeseinek
Spotify
A legjobb választás a minőség örültjeinek
Tidal
A legjobb választás a YouTube fanatikusoknak
YouTube Premium
A legjobb választás Apple felhasználóknak
Apple One
Végső soron fontos megjegyezni, hogy egyes árak változhatnak, mivel ezek a jelenlegi dollár, vagy euró árfolyamon keresztül lettek átváltva.