Az egyik, ha nem a legnagyob közvetítői platform. Így tudnák jellemezni a Twitch-et. Majdnem minden témában tudunk online közvetítéseket nézni, játék végigjátszásokat, versenyeket, főző showkat, streamelést vagy éppen beszélgető műsorokat nézni. A kategóriák száma mára végtelen. Az egyik legjobb dolog az oldalban, hogy bárki elkezdheti a karrierjét, már néhány streamer eszköz segítségével. Nem szükséges több százezres készülékek, ahogy ezekre régebben szükség volt. Elég pár perc, egy program és egy regisztráció és már is elkezdhetjük mi is a streamelést.
Ismerd meg a Twitch-et, miről szól a platform, honnan indult és mára milyen lehetőségeid vannak a használatra. Milyen Twitch oldal típusa létezik, hogyan tudod beállítani a fiókodat, igényelni stream kulcsot, vagy akár biteket, előfizetést vásárolni, hogy ezzel támogasd az előadót vagy streamert. Mert igen a Twitch segítségével bevételszerzésre is van lehetőséged.
A platform már régóta a piacon van, és azóta rengeteg változáson ment keresztül. Elérhetjük telefonos applikáció keretében is. De ne is folytassuk tovább, a bevezetőt hanem ismerjük meg a Twitch-et minden részletében, hogyan működik a twitch.
A Twitch-ről
2011-es indulása óta rengeteg változtatáson és fejlesztésen esett át a platform. Mai nap az Amazon.com tulajdonában áll a cég, kb. 970 millió dollárért sikerült megszerezniük. A kezdetben Justin.tv néven futott az oldal, azonban teljes márkaváltáson esett át, és így kapta a Twitch nevet. Az eredeti oldalt Justin Kan fejlesztette egy startup inkubátor keretein belül, az Y Combinator-ban.
Az oldalon induláskor Justin életét lehetett követni 24/7, hasonlóan a Jim Carrey által alakított Truman Show-hoz. Teljesen ingyenesen lehetett használni az oldalt. A játék szekció kezdett egyre felkapottabb lenni, és így készült a Twitch.tv
2020-ban az oldal 2,3 milliárd dollár forgalmat generált az előfizetésekből és az adományokból. 2021-ben közel 2,84 millió egyidejő nézővel rendelkezik, 9 millió felhasználó streamel legalább havi egyszer és több mint 18 milliárd órányi tartalmat tekintettek meg 2020-ban a felhasználók. Így nem hiába jelent sokak számára biztos pénzkereseti lehetőséget. Ezek a számok a pandémia ideje alatt, csak növekedtek.
Twitch regisztráció
A Twitch felkeresése után egyszerűen a jobb felső sarokban található Sign Up gombra kattintva tudunk az oldalra regisztrálni. Regisztrálni csak 13 év fölött tudunk, és 18 éves korig érdemes felnőttel együtt nézni a közvetítéseket. Az általános adatok mellett a telefonszámunkat is megadhatjuk. A felhasználónév megadásakor pedig ügyeljünk, hogy a csatornánk URL-ben is ez fog szerepelni és 60 naponta csak egy változtatási lehetőségünk van.
A regisztrációt követően hitelesítenünk kell a profilunkat, és bejelentkezés után már követhetjük a kedvenc streamereinket, előfizethetünk egyes csatornákra, vagy adományokat küldhetünk. Számos beállításra van lehetőségünk, profilkép, borítókép megadására, szöveges leírásra és az adatvédelmi preferenciákat is meghatározhatjuk.
Az oldal magyar nyelven is elérhető, így könnyű dolgunk lesz. Egyre több feltörés miatt érdemes bekapcsolnunk a kétlépcsős azonosítást, a telefonunk és Google Verification app segítségével.
A Csatorna és videók lehetőségre kattintva átlépünk a Twitch tartalomkészítő irányítópultjához, ahol a saját csatornánkat, a hozzá tartozó kivágásokat és videókat kezelhetjük.
Ezen a felületen meghatározható a twitch oldal típusa, a kategória, amelyben streamelünk, a logó, és a közösségi média linkek is. Bővítményeket is hozzáadhatunk a csatornánkhoz, és az elemzéseket és a nézettségi adatokat is megtekinthetjük a részletek lehetőségnél.
Követés, Feliratkozás, Előfizetés
Több módon tudunk egy csatornát, egy streamert támogatni. Ezek közül a kettő fontos a feliratkozás és az előfizetés. A feliratkozás, vagy követés esetében a csatornától a továbbiakban értesítséseket fogunk kapni, ha live, éppen közvetít. Ehhez nem szükséges pénzösszeg és bármennyi csatornát követhetünk. Ez egy támogatást jelent a közvetítő számára is, mert így érzékelhető hányan kedvelik a csatornát.
Előfizetés esetében már pénzbeli támogatást is nyújtunk a streamernek/streamereknek. Jelenleg a legtöbb országban helyi pénznemben fizethetünk. Magyarországon ez euróban történik, és jelenleg 3,19 EUR. Ez kb. 1200Ft-nak felel meg.
Az előfizetéshez kattintsunk az Előfizetés gombra, majd a bankkártyánk adatait megadva megtörténik az összeg levonása. Az összeg minden hónapban levonásra kerül, ameddig nem szüntetjük meg az előfizetést
Amazon Prime Gaming előfizetés segítségével is havonta egyszer feliratkozhatunk a csatornára. Ez az előfizetés 5,99 EUR, így jó választás lehet, hiszen mindemellett játékbeli tárgyakat is havi szinten kapunk, illetve havi játékokat is kipróbálhatunk.
Twitch előfizetés lemondása
A Twitch előfizetésünk, minden hónapban megújul, ameddig nem határozunk máshogy róla. Lehet, hogy már más streamert követünk, így szeretnénk másnál előfizetni. Ehhez kattintsunk a jobb felső sarokban a profilképünkre és válasszuk ki az Előfizetések lehetőséget.
Ezek után a következő oldalon fognak megjelenni a jelenlegi feliratkozásaink.
Itt kattintsunk a fogaskerék ikonra, majd a piros szöveggel jelölt “Don’t Renew Subscription” vagy az előfizetés lemondása lehetőségre. Ezzel megszüntetjük az adott csatornára az előfizetésünk, így a következő hónapban, már nem kerül levonásra az összeg.
Adomány vásárlása
A Twitch platformon keresztül tudunk adományokat küldeni a streamerek számára, ezt Bit-eknek hívják. Ezt, mint egy pénznem vásárolhatjuk meg és a későbbiekben, a saját kasszánkból gazdálkodva küldhetjük a közvetítők számára. Megvásárolni a jobb felső sarokban található “Bit-ek beszerzése” gombra kattintva tehetjük meg.
Twitch partnerség, pénzkeresés, érdekeltségeknek szóló programja
A Twitchen keresztül már régóta lehetőségünk van partneri pozícióba lépni a csatornánk segítségével. Ez azt jelenti, hogy ha már egy jó ideje közvetítünk, mi is fogadhatunk előfizetéseket és biteket. Ha szeretnél belekezdeni a streamelésbe, akkor érdemes elolvasnod a “Hogyan kezdj el streamelni” cikket, amiben mindent megtudhatsz a követelményekről és a lehetőségekről.
Mielőtt belevágnál érdemes tudni, hogy hová lehet eljutni, és milyen feltételeket kell teljesíteni ahhoz, hogy akár Te is partnerré válj. Ehhez a Mennyit lehet keresni a Twitch-en bejegyzés fog neked segítséget nyújtani.
Habár a Twitch partneri programja egy nagyon jó kiinduló pont számos más lehetőséged van bevételszerzésre streameléssel.
Stream kulcs lekérése
A stream key segítségével fogunk tudni streamelni, amit első körön szükséges lekérnünk a Twitch oldalán, majd egy streamer programban (OBS Studio, Streamlabs OBS) megadni.
A programokat közvetlenül összekapcsolhatjuk a Twitch fiókunkkal is, így automatikusan lekérik és a Streamlabs keretén belül pedig közvetlenül a programban követhetjük a chat-en történteket.
Összegzés
A Twitch egy nagyszerű platform, ha kikapcsolódni szeretnénk, beszélgetni a másikal, vagy éppen mi szeretnénk streamelni. Ha szeretnéd elkezdeni a streamer szakmát, akkor fel kell készülnöd a platform nagyságára és a kitartásra. Azonban nem szabad azonnal feladnod, hiszen elhivatottsággal Te is elérheted akár az ezres nézettséget. Kérdésed lenne a Twitch platformmal kapcsolatban? Tedd fel őket a komment szekcióban.