Szeretnénk elkezdeni streamelni? Egy üzleti előadást szeretnénk tartani az interneten keresztül? Főző műsort, vagy beszélgető show-t közvetíteni a Twitch-en keresztül? Mindegyik esetben szükségünk lesz egy eszközre, programra vagy egy platformra, amelyen keresztül a meglévő stream platformokra streamelhetünk. Ezeknek a programoknak a használata manapság egyszerű és könnyen beállíthatjuk az igényeinkre, legyen szó a fenti kategória egyikéről.
A mostani cikkben áttekintjük azokat a lehetőségeket, amelyek segítségével közvetíthetünk. Egyes streamer programokat és platformokat ingyenesen is használhatunk, azonban egyes bővített funkciókért már lehet fizetnünk kell. A felsorolásban megtalálod a programok előnyeit és a használatukba is betekintést nyersz.
Egyes programok segítségével azonnal rögzíthetjük is a felvételt, így a későbbiekben tartalmakat is gyárthatunk belőlük. De ne is ragozzuk tovább, kezdjük bele a legjobb stream programok bemutatását.
1. OBS Studio

A streamer világ legismertebb programja az OBS Studio. A már 2012 óta piacon lévő szoftver, teljesen nyílt forráskódú és ingyenesen használhatjuk. Rengeteg támogatást kapunk hozzá, és a TechBlogger-en is számtalan segítséget találsz hozzá. Többek között a pontos beállítását, vagy a streamlabs-el való összekötését.
A program élő közvetítésre készült, azonban a kevés erőforrás igénye miatt felvételekre is használhatjuk. A teljes képernyő, illetve a program/játék képernyőjét is kiválaszthatjuk a streamelés során. Különböző jeleneteket hozhatunk létre, amelyen belül hozzáadhatunk számtalan forrást. Források lehetnek képek, videók, hátterek, szövegek és külső animációk is, amelyet akár a streamlabs szolgáltat.
Előnyök
- Teljesen ingyenes, nincs havi előfizetés, sem vásárlás
- Könnyű kezelhetőség mellett, rengeteg beállítási lehetőség és irányítás
- A jelenetek segítségével specifikus képeket hozhatunk létre, és ezek között könnyen váltogathatunk
- Minden operációs rendszeren kidolgozott, Windows, Mac és Linux
- Automatikus integráció a különböző felületekkel, de manuális beállításra is van lehetőség, így a legtöbbet tudjuk kihozni a jelenlegi számítógépünkből
2. Streamlabs OBS

A Streamlabs OBS az OBS Studio alapjaira épített program, amelyben azonnal elérhetjük a Streamlabs által kínált funkciókat. A Twitch esetében a chat-et, a különböző megjelenéseket, és átmeneteket, amelyeket néhány kattintás segítségével bővítményekként használhatunk.
Az előbb említett funkciók miatt, a rengeteg azonnal alkalmazható sablon, és animációs videók miatt lehet sokak számára jobb választás az OBS Studionál. Valamivel letisztultabb és könnyebben használható beállítást és felületet kapunk. Viszont ezzel néhány funkciótól is elesünk a fentebb említett társánál.
A programhoz rengeteg segítséget találsz az oldalon, a beállításáról, vagy akár a platform használatáról.
Előnyök
- A program magam ingyenesen elérhető, azonban egyes bővítmények és sablonok már csak havi előfizetésben érhetőek el
- Az OBS Studioban megtalálható funkcionalitás, letisztultabb felülettel
- Rengeteg bővítmény, a Streamlabs funkciói automatikusan beépítettek
3. Restream.io

Az egyik legjobb streamer platform, amelynek a segítségével közvetlenül a Facebook-ra, Twitch-re, YouTube-re és igen Linkedin-re is streamelhetünk. Nem szükséges különböző beállítások, körmönfont megoldások, hogy egyszerre egy programból közvetítsünk, mert ez a program a segítségünkre sietett. Lehetőségünk van bőngészőn keresztül közvetíteni a Studio alkalmazásuk segítségével, viszont közvetlenül a fent említett két program segítségével is csatlakozhatunk.
A kapcsolódási lehetőségek nagyon egyszerűek, és könnyen váltogathatjuk, akár miközben streamelünk. Közvetlenül statisztikai adatokat is kapunk az oldalon belül a stream platformoktól, így egy helyen követhetjük a főbb számainkat.
Az ingyenes verzióban 720p felbontást és Restream branding-et kapunk, vagy a képernyőn vagy a stream szövegében. Így érdemes egy előfizetésre váltanunk, ha profi előadásokat szeretnénk streamelni.
Előnyök
- Egyszerre közvetíthetünk 4 platformra, akár Facebook csoportba is fennakadások nélkül
- Statisztikai adatokat egy helyen követhetjük a platformokról
- Felhőben tárholhatjuk a stream felvételeit, 30 napig, előfizetés esetén
4. Twitch Studio

A Twitch Studio nem más mint a Twitch.tv alkalmazása. A platform nagysága miatt már rég indokolt volt ennek a programnak a megalkotása. Az egyszerűsegre törekedtek a fejlesztők, így egy útmutató jellegű sablonon keresztül tudjuk beállítani a programot. A webkamerát, a mikrofon, a webkamerához tartozó szűrőket. A számítógép teljesítményéhez legmegfelelőbb beállításokat is meghatározza. Azonban ezt valószínűleg majd finomhangolnunk kell.
Közvetlen visszajelzést kapunk a számítógép terheltségéről, a Twitch chatről és a jelenlegi jelentről. Itt is van lehetőségünk különböző nézeteket hozzáadni, sőt biztosítottak számunkra előre elkészített változatokat is. Ezeknek a szerkesztése felhasználóbarát és könnyen alakíthatjuk az arculatunk kinézetére.
Az átmeneteket is módosíthatjuk két jelenet között, azonban ezt a Beállítások között fogjuk találni. Egyedi átmenet hozzáadására jelenleg még nincs lehetőség.
Előnyök
- Közvetlen kapcsolat a Twitch platformmal, de más platformmal nem
- Egyszerű és gyors beállítás varázslón keresztül
- Könnyen szerkeszthető jelenetek, új elemek hozzáadása
5. Dacast

A Dacast egy teljesen egyedi platform, amelyen keresztül “bérelhetünk” egy oldalt és azon közvetlenül streamelhetünk. Tehát ebben az esetben nincs szükségünk stream platfomra, így teljesen a monetizáció, a hirdetések és a közvetítés a mi kezünkben van. Vagyis a Dacast kezében, de teljes irányításunk van, minden lehetőség szempontjából.
Közvetlen tárhellyel is rendelkezünk, így a felületen keresztül is tárolhatjuk a közvetítéseinket. Paywall, azaz előfizető streamet létrehozhatunk, weboldalba beágyazható közvetítést, sőt a videólejátszót is módosíthatjuk. Igen, akár hirdetésmentesen is közvetíthetünk, amennyiben így döntünk.
Teljesen látni fogjuk a statisztikai adatokat, sőt akár Google Analytics-el is összeköthetjük az oldalunkat.
Előnyök
- Teljesen egyedi megoldás, a közvetítés a mi kezünkben van, így erősen építhetünk márkát is
- Nincs reklám, azonban így a kezdeti plusz bevételektől eleshetünk
- Cégek, vállalkozások számára egy tökéletes megoldás
- Saját telefonos applikáció
- A kezünkben van az irányítás
6. Wirecast

A program számtalan bementet kezel, különböző kezelőpultoktól beérkező jeleket is. Itt már 4K minőségben tudunk streamelni, egyedi átmenetekkel, szövegekkel, és összetett hangkeverővel. Az alap programokkal ellentétben ezzel bármely platformra, akár egyszerre is közvetíthetünk, természetesen ehhez rendelkeznünk kell a kellő teljesítménnyel és internetes sebességgel is.
A Wirecast kifejezetten a televíziós professzionalitással felépített platform. Főleg azok számára érdemes ezt választani, akik eseményeket, előadásokat és összetettebb műsorokat szeretnének közvetíteni az interneten keresztül. Abból a szempontból is, hogy a program kezdő ára $599.
A Pro verzióban már olyan funkciókat is találni fogunk, mint a sporteseményeken használatos azonnali visszajátszás és pillanatképek, az ISO rögzítés mellett. Élő, azonnali feliratok hozzáadására is van lehetőség. Sőt akár külső eszközről iOS-ről is, egy applikáción keresztül csatlakozhatunk a programhoz, és mint egy bejővő kép használhatjuk.
Előnyök
- Professzionális program, főleg rendezvények esetére
- A beállítások és a lehetőségek száma végtelen
- ISO rögzítési lehetőség (a különböző bejövő jelek független rögzítése)
- Beépített szövegek, átmenetek, és animációk
- Azonnali visszajátszási lehetőség és pillanatkép rögzítés
7. OneStream

A OneStream platform hasonlóan a Restream.io-hoz egy oldal, amelyen keresztül közvetlenül csatlakozhatunk több mint 40 stream platformhoz (Instagram, Facebook csoportok, Vimeo és akár Twitter is). Az egyik kiemelkedő funkciója, hogy előre rögzített tartalmakat is közvetíthetünk.
Az oldalhoz egy program segítségével kapcsolódhatunk, mint az OBS Studio, de akár Zoom-ot is használhatuk erre a célra. Ebben az esetben is beilleszthetjük a lejátszót a saját weboldalunkra. Közvetlenül felhő tárhelyünkről is importálhatjuk a videót, pl. Drive, Dropbox, vagy OneDrive. Nem utolsó sorban, egy chat-en keresztül követhetjük az összes platform beszélgetéseit
Előnyök
- Több mint 40+ közösségi felületre közvetíthetünk
- Több előre rögzített tartalmak közvetítése, akár egy lejátszási listában
- Felhő tárhelyről importálható videók
8. XSplit Broadcaster

Az XSplit az OBS Studioval hivatott felvenni a harcot. Az utóbbival ellentétben, azonban előfizetés esetén tudjuk csak használni (havi $15). Funkcionalitásában hasonlóan felépült, mint az ingyenes változatával. Több platformra csatlakozhatunk a programmal, követhetjük a chat-et, a jelenlegi jelenetet és részletesen beállíthatjuk a közvetítés és a rögzítés profiljait.
A program egy applikációt biztosít, amivel közvetlenül használhatjuk a telefonunkat, webkameraként, akár Android, vagy Apple készülékünket. Bővítményeket és kiegészítőket is találhatunk, amellyel akár egy fehértáblát, visszajátszást vagy a joystick-ünk mozgását vizualizáljuk.
Előnyök
- Stream platformok beszélgetéseinek közvetlen követése
- Ablakok, teljes asztal, képek, videók, és akár Zoom hívások hozzáadása a jelenetekhez
- Különböző nézeti lehetőségek
- Beépülő bővítmények
Hogyan válaszd ki a számodra legjobb stream programot?
Minden egyes program azt a célt szolgálja, hogy az interneten keresztül közvetíts, habár más-más szemszögből közelítik meg ezt. A legjobb döntés, ha még a streamelés elején áttekintjük a lehetőséget és az eltervezett tartalom és stratégia alapján választjuk ki a végleges darabot.
Példaként, ha szeretnénk játékot, vagy egy beszélgető show-t streamelni, akkor az OBS Studio vagy a Streamlabs OBS lehet az egyik legjobb választás számunkra. Ezeket a programokat ingyenesen használhatjuk és ha az előbbi linkekre kattintasz, azonnal a beállításuknál találod magad.
A másik kérdés ami felmerülhet bennünk, hogy melyik platformot válasszam streameléshez. Rengeteg lehetőségünk van, többek között YouTube, Facebook, Twitch, Instagram, LinkedIn, és még sorolhatnánk. Ezt is a kezdetekben Neked kell kitapasztalnod, hogy az adott kategóriát szeretők, melyik platformot használják.
A streamelés elkezdése percek alatt megtörténhet, azonban gondosan kell kialakítanunk az arculatunkat, a megjelenésünket és a stratégiánkat ahhoz, hogy eredményes is legyen a streamelés. Ehhez számodra segítséget fog nyújtani a Hogyan legyél sikeres streamer? – ebook.