Már régóta van lehetőségünk streamelés telefonról. Egyre több IRL, sétálás, étkezés vagy egy szimplán egy parkban történő streamelés. De ide sorolhatjuk azokat a közvetítéseket is, amely során egy telefonos játékot osztunk meg a nézőinkkel. Egy-egy kategória más-más megoldást követel. Az egyik esetében a telefonunk képernyőjét kell megosztanunk, míg a másik esetben a kameránk képét közvetítjük
Ha streamelés telefonról beszélünk, akkor több lehetőségünk van a megoldására, van lehetőségünk közvetlenül a platform által felkínált opciót használni. De akár egy harmadik alkalmazás segítségével, de egy számítógépes szoftvert használva is kivitelezhetjük a streamelést.
A mostani cikkben áttekintjük ezeket a lehetőségeket, melyik megoldást érdemes választanod és azt hogyan tudod beállítani az adott platformon. A kezünkben van a megoldás, és egyes megoldásokat pár perc alatt, sőt akár néhány pöccintés segítségével alkalmazhatjuk. Így máris, akár mobilinternet segítségével streamelhetünk és készíthetjük a tartalmat.
Platformok nyújtotta lehetőségek
A következőkben streamer platform specifikusan nézzük át a megoldásokat. Ezek többek között a YouTube, Facebook, Instagram, TikTok és a Twitch. Amikor a platformok nyújtotta lehetőségről beszélünk, akkor az automatikusan beépített mobil közvetítési funkcióra gondolunk, semmilyen plusz program nélkül.
YouTube mobilközvetítés
Habár a YouTube esetében megtalálható egy azonnali live funkció, ezt csak a következő kritériumok elérése után tudjuk használni.
- 1000 követő – Ezek után is várni kell, hogy engedélyezve legyen a funkció
- Nincs élő közvetítés korlátozás
- Igazolt csatorna
- Android 5.0+ vagy iOS 8.0+ készülék
Ha ezeknek a feltételeknek megfelelünk, akkor kezdhetjük a streamelést. Kattintsunk az applikáció alján található plusz gombra.
Válasszuk ki az Élő adás lehetőséget.
Ezek után be tudjuk állítani, hogy publikus, nem listázott vagy privát legyen az élő adás. De akár beidőzíthetjük későbbre is a streamet. A további beállításokat, mint a chat vagy a monetizációt is meghatározhatjuk. Ezek után még megadhatjuk, hogy a kameránkat használja az app vagy a telefonunk képernyőjét rögzítse.
Ha megvagyunk a beállításokkal, akkor nincs más dolgunk, mint rákattintsunk a “Közvetítés indítása” vagy a “Go Live” gombra.
Facebook streamelés
Facebookon már régóta elérhető a Gaming szekció, amely kifejezetten a játék streamelésre fókuszál, Már a Mixer idejében is létezett, azonban az említett platform megszűnésével átcsábíthatta a streamereket a saját oldalára. Az egyik lehetőségben ebbe a szekcióba közvetíthetünk, a másikban pedig a saját oldalunk vagy profilunk segítségével indíthatunk élő adást. Kezdjük az utóbbival.
Egyaránt van lehetőségünk a közösségi felületen a saját profilunkkal, vagy Facebook oldalunkkal streamelni. Ehhez válasszuk ki, esetünkben a TechBlogger Facebook oldalát. Ezek után a Hozz létre bejegyzést. gomb alatt fogjuk találni az Élő lehetőséget.
Rákattintva máris a kameránk képét fogja a használni az alkalmazás. Hozzáadhatunk különböző szűrőket, szöveget, képeket, animációkat a közvetítéshez. Ahogy egy linket is meghatározhatunk. Ha készen vagyunk a beállítás indíthatjuk is az élő közvetítést.
Ennél a megoldásnál nincs lehetőségünk a telefon képernyőjét megosztani, ehhez le kell töltenünk a Facebook Gaming appját.
Az alkalmazást a saját Facebook profilunkkal fogjuk tudni használni, azonban a profilhoz rendelt oldalakat is használhatjuk játék közvetítésre. Figyelem, ha nem választjuk ki az oldalt, akkor a saját fiókunkkal fogunk streamelni.
Az oldal kiválasztásához kattintsunk a jobb felső sarokban a profilképünkre, majd a nevünk alatt található Irányítópultra.
Ezek után megjelenik az Oldalváltás lehetősége, amin belül megjelennek az oldalak, ahol rendelkezünk jogosultsággal. Az alatta található Élő adás indítására kattintva indíthatjuk a közvetítést. Az első alkalom során ki kell választanunk a közvetítendő játékot, vagy alkalmazást (akár TikTok-ot).
A beállításokat követően már indulhat is a közvetítés, közvetlenül a telefonunkról.
Instagram live
Az Instagramon a történetekhez hasonlóan indíthatunk élő közvetítést, habár jelenleg a TikTok az egyik kiemelkedő platform itt is érdemes elkezdenünk a streamelést. Lépjünk be az oldalunk adataival, majd a bal felső sarokban található plusz gombra kattintsunk.
Ezek után az alsó lehetőségek közül válasszuk ki az ÉLŐ-t és indíthatjuk a streamet. A bal oldalon még megadhatjuk a közvetítés címét, illetve akár adományokat is gyűjthetünk. Plusz beállításokat a bal felső sarokban a fogaskeréken belül találunk. Ami érdemes lehet számunkra az Élő-n belül található, amiben mentethetjük az élő adást az archívumba, így a későbbiekben felhasználhatjuk a felvételt.
TikTok élő közvetítés
Manapság már elengedhetetlen egy streamer vagy vállalkozás életében, hogy ne rendelkezzen TikTok fiókkal és néhány videóval az oldalán. Számtalan lehetőséget és előnyt fog nyújtani főleg a webshopok számára, de TikTok-on még pénzkeresési lehetőség is van. Az Élő közvetítés hasonlóan a YouTube követelményeihez 1000 feliratkozó. Tehát, ha nem rendelkezünk ennyi követővel, akkor nem fog megjelenni számunkra a lehetőség.
Ha elértük ezt a kritériumot, akkor a szokásos helyen a plusz gombnál, az alsó sávban tudjuk kiválasztani a LIVE-ot. Akár mobil kamerával, de akár OBS Studio segítségével is közvetíthetsz TikTok-ra. Meghatározhatjuk a leírást, ahol néhány hashtag-et érdemes elhelyeznünk.
Twitch streaming
A Twitch kezdetben a játékosoknak készült streaming platform volt, azonban mára a talk show-k és az általánosabb közvetítések is megtalálhatóak az oldalon. Számunkra a telefonos applikáció a kamerás közvetítést fogja biztosítani. Jelenleg már van lehetőségünk a telefonunk képernyőjét is rögzíteni, de ez a funkció még béta verzióban jár. De nézzük meg hogyan érhető el.
Az alkalmazás letöltését követően, a jobb sarokban található kamera ikonra kattintva érhetjük el az élő közvetítést.
Itt már az említett két lehetőségünk lesz, az IRL vagy a telefonunk képernyőjének közvetítése. Ha az IRL-t választjuk elég megadnunk a közvetítés címét és kategóriáját és innentől kezdve már indíthatjuk a streamet.
Ha a Játékok közvetítését választjuk, szükséges megadnunk, a más alkalmazások fölé helyezést. (A legtöbb alkalmazás esetén hasonló engedélyeket kell majd adnunk.)
Ezek után válasszuk ki a játékot. Néhány tippet is találni fogunk a következő képernyőn, amelyet érdemes elolvasnunk.
Jöhet az általános beállítása a közvetítésnek. Majd egy kis ikont kapunk, amelyekben megtalálhatóak lesznek a vezérlési beállítások, mint a stream indítása, vagy a chat. A streamelés azonnal megszűnik, ha lezárjuk a képernyőt, ha pedig szeretnénk, hogy eltűnjön a kis ikon a képernyőről, húzzuk alulra.
Külső alkalmazások segítségével streamelés telefonról
A fenti alkalmazások platform specifikusak, így nincs lehetőségünk egyszerre több platformra közvetítenünk. Illetve egyeseknek a beállításai még nem igazán kidolgozottak, vagy legalábbis az alábbi appok több lehetőséget nyújtanak a beállításokra.
Streamlabs
Valószínűleg ha streamelni szeretnénk telefonról, akkor már összefutottunk a Streamlabs-el, azon belül is a Streamlabs OBS-el, amely az alkalmazás asztali verziója. Az alkalmazást elég egyszerűen használhatjuk. A letöltést és a telepítést követően jelentkezzünk be fiókunkkal, amely platformra szeretnénk streamelni. Első lépésként érdemes egy böngészőn keresztül létrehoznunk a Streamlabs fiókunkat és beállítani.
Ezek után két opciót határoz meg nekünk vagy csak a kamerát használjuk, vagy a telefonunk képernyőjét veszi fel. A későbbiekben ezt tudjuk módosítani.
Ha kiválasztottuk akkor lényegében már kezdhetünk streamelni a platformra. Ha nem rendelkezünk Prime fiókkal, akkor csak egy közösségi felületre tudunk közvetíteni és a streamlabs logót is meg kell szoknunk a képernyőn. Eszméletlen mennyiségű beállítást találunk, külön meghatározhatjuk a kimenetet, FPS-t és felbontást egyaránt.
Amely kiemelkedő az alkalmazásban az a Editor lehetőség, amelyen egy kis szerkesztő felületen megalkodhatjuk az adott jelenetünket, ahogy ezt a programok esetében is lehetséges.
Egy kicsit előreszaladva, ezen a programon belül is lesz lehetőségünk saját belső hálózaton keresztül streamelni, nagyon egyszerű módon. De erről később beszélünk.
A program részletesebb beállítását majd itt találod.
Omlet Arcade
A most következő alkalmazást nem csak élő közvetítésre, de a telefonunk képernyőjének felvételére is használhatjuk. Sőt az alkalmazás egy egész közösségi platformot rejt magában, ahol ugyanúgy közvetíthetünk, mint a többi esetében. Ez a platform főleg a játék streamelésre fókuszál, de már IRL is megtalálható igazolt felhasználók számára.
A streameléshez fiókot kell létrehoznunk. Ha ezzel megvagyunk, akkor az alul található plusz gombra kattintva, ki tudjuk jelölni a kategóriát, vagy az alkalmazást, amelyet szeretnénk közvetíteni. Ezek után tudjuk meghatárorzni a közvetítés részleteit, és hogy mely platformra szeretnénk még közvetíteni az Omlet mellett. Továbbá a legtöbb plusz beállítás, mint a borítókép már a PLUS csomagban érhető el.
Ha jól megfigyeltük, akkor ennek az alkalmazásnak a segítségével is tudunk hálózaton beül streamelni, azonban itt már a saját programra a Connectre lesz szükségünk.
A platform részletes használatáról és beállításáról itt fogsz majd többet találni.
Turnip
Egy egyszerű alkalmazás, amelyben jelenleg Clubokat is létrehozhatunk. Egyszerűen kattintsunk rá a Setup Stream gombra.
Határozzuk meg a játékot, majd adjuk meg a Stream címét, leírását és borítóképét.
Majd adjuk meg, hogy mely platformra szeretnénk közvetíteni milyen minőségben. Teszteljük a stream előnézetét, és már mehet is a közvetítés. Regisztráljunk az applikációra, a biztonság kedvéért, és hozzuk létre a saját Clubunkat is.
Van valamilyen más alkalmazás, amit Te használsz? Oszd meg velünk a kommentek között.
Számítógépes közvetítéssel
Ha mobilon keresztül streamelünk és az elülső kamerát is használjuk, akkor nem biztos, hogy a legelőnyösebb arcunkat fogjuk így mutatni. Erre megoldásként jöhet szóba, ha összekötjük a telefonunkat a számítógéppel és egy streamer program segítségével, mint az OBS Studio vagy a Streamlabs OBS. Használhatjuk a webkameránkat, vagy egyéb streamer eszközünket, miközben a telefonunk képernyőjet egy videó rögzítő eszközként megadjuk az adott jelenetben. Erre két lehetőségünk lesz vagy szoftveres vagy hardveres megoldás.
Szoftveres megoldások
A fent említett módon az egyik legjobb megoldásunk a Streamlabs segítségével lesz. A beállításoknál fogunk találni egy LAN opciót, amellyel elindíthatjuk a hálózaton belül közvetítést.
Ekkor kapni fogunk egy URL-t, amit az OBS Studio-ban vagy a Streamlabs OBS-ben kell majd megadnunk, az adott jelenetnél, mint új médiaforrás. A helyi fájl lehetőséget elől vegyük ki a pipát.
Készüljünk fel, hogy szoftveres megoldás esetében, a hálózaton keresztül 2-3 másodperces késés is lehet.
A másik megoldás a Miracast funkcióval lehetséges, ezen belül is a telefonunkba beépített kivetítés segítségével.
Alapjába véve ezt a TV-re optimalizálták, de ugyanúgy használhatjuk, ha a számítógépünk vagy laptopunk és a telefonunk is képes erre a funkcióra.
Hardveres telefonos streaming megoldások
Az utolsó megoldás, amelyről most beszélni fogunk, az már egy régóta jelen lévő lehetőség. Mégpedig a telefonok HDMI kimenetének lehetősége, amely vagy a régebbi prémium modellek vagy az újabbak telefonok fogják biztosítani. Az átalakító mellett egy HDMI konvertert leginkább az Elgato Cam Link-et kell még használnunk a jel rögzítésére. Hogy ezt a “macerát” miért érdemes elvégeznünk? Sokkal szebb képet fogunk kapni, habár a szoftveres megoldások is biztosítják ezeket, viszont gyorsaságban ez lesz a legjobb kivitelezés.
Első körön egy átalakítóra lesz szükségünk, amely a micro usb vagy usb-c kimenetből egy HDMI kimenetet generál. iPhone-ok esetében ezt egy digitális AV-adapter fogja garantálni. Mielőtt megvásárolnánk a terméket, teszteljük le, hogy okostelefonunk képes-e a HDMI jel kiküldésére, és a telefon képernyőjének streamelésére.
Ha megvannak a tesztelés és az eszközök, nincs más teendőnk, mint hozzáadjuk a streamer programunkhuz, mint új videórögzítő eszköz.
Melyik lesz számodra a legjobb megoldás?
Ha most kezdünk streamelni, akkor a legjobb választás, ha kiválasztunk egy platformot és azon keresztül kezdünk el streamelni. A melyik platformot válaszd streamerként cikkben már szó volt, hogy egyes kategóriáknak melyik a legmegfelelőbb. Ezek után tesztelhetjük a továbbiakat is, de még nincs szükségünk bele bonyolódni a különböző megoldásokba.
A Streamlabs és a Turnip egy jó választást jelent, ha több platformra szeretnénk streamelni, végső soron pedig rajtunk múlik, hogy milyen streamer stratégiával, és tartalmakkal kezdjük el a közvetítést.
Kérdésed lenne, vagy van egy jó megoldásod amit megosztanál? Írd meg kommentben!