Ha eseményt közvetítünk, vagy most kezdtük el a streamer karrierünket, akkor kihagyhatatlan, hogy egyszerre több platformra streameljünk. Minden egyes stream platform más és más célközönséggel rendelkezünk, és egyes kategóriák jobban míg mások kevésbé fognak nézettségeket generálni. Ha egy díjátadót szeretnénk közvetíteni, lehet hogy számunkra a YouTube lesz az elsődleges csatorna, de ugyanilyen módon a Facebook is a fő platformunkká válhat.
Legyen szó bármelyik oldalról, a lehetőség adott, hogy egyszerre több platformra közvetítsünk. A cikkben megtalálod, milyen alkalmazások és programok segítségével tudod ezt megoldani, egyszerűen. A legtöbb esetben ingyenes megoldásunk is lesz, azonban a jobb minőség eléréséhez már lehet, hogy előfizetés lesz szükséges.
A kezdet minden esetben nehéz, azonban hogy több oldalon is jelen vagyunk növeli az esélyét a nagyobb elérésnek, nem utolsó sorban több tapasztalatot is szerzünk ezáltal. A közvetítés kategóriája mellett az előadói stílus és a kamera előtti megjelenés is sokat számít, ami nagyban hozzájárul, hogy akár a kiválasztott platform főoldalon megjelenjünk. Természetesen vannak tippek és trükkök, és kiskapuk, mint ebben az ekönyvben, amelyek közelebb hozzák az elérések növelésének lehetőségét.
De ne is ragozzuk tovább a szót, nézzük át azokat a lehetőségeket, amellyel élő közvetítést indíthatunk több oldalra.
OBS Studio
Az OBS Studio-t már jól ismerheted, ha a streamerek világában jártas vagy. Mindamellett, hogy ez a streamer programok kiinduló pontja, egyszerre csak egy lehetőséget biztosít a közvetítésre. Azonban néhány bővítmény és kerülő segítségével beállítható, hogy egyszerre több platfromra közvetítsen.
A megoldásnak egy hátulütője van, a többi lehetőséggel ellentétben, hogy nincs egy szerver, amely továbbítja a jelet. Hanem a saját internetsebességünkre és erőforrásunkra támaszkodva, közvetlen egy helyről, pontosan a mi számítógépünkből, történik a közvetítés. Illetve, mindösszesen 2 helyre streamelhetünk egyszerre.
Az első lépés hasonlóan fog zajlani, mint az alapvető obs studio beállításoknál. Menjünk a beállításokra, majd a Stream opciónál válasszuk ki a fő stream platformunkat, ez lehet a Facebook Live, vagy akár a Twitch.
A csavar a következő lépésben lesz, menjünk a Kimenet beállításokhoz, majd válasszuk a Rögzítés lehetőséget. Figyeljünk, hogy a kimeneti mód Haladó-ra legyen beállítva.

A Típus-nál válasszuk ki az Egyéni kimenet-et, majd a kimenet típusánál a Kimenet URL-re. Az URL-nél adjuk meg a YouTube élő közvetítésnél kapott rtmp kezdetű URL-t, majd a per jel után adjuk meg a stream kulcsot. A beállításokat tudjuk külön tesztelni, de a stream gépigény esetében már olvashattad a fontosabb bitráták és kulcsképkocka beállításokat.
Ha készen vagyunk kattintsunk az alkalmaz gombra és mentsük el a beállításokat. Ezzel még nem vagyunk kész, hiszen ha azt szeretnénk, hogy mindkettő platformra szeretnénk streamelni a “Stream indítása” mellett, a “Felvétel indítása“, gombra is rá kell kattintanunk.
Érdemes figyelnünk a gombok lenyomását követően, mennyire fogja vissza a gépünket, illetve az internetsebességünket a streamelés. Ha látványosan képkockavesztés van, és az internet sebességünk, egy youtube videó betöltése egy percet vesz igénybe, akkor a következő megoldások egyike lesz a jobb választás.
Restream.io

A streamer program-okban már olvashattál a platformról. Ez lesz többek között a legegyszerűbb megoldás. A platform lehetőséget ad, hogy néhány kattintás segítségével, máris több platformra streameljünk. Olyan videómegosztó oldalakra is, mint a YouTube, Facebook, de a Linkedin-re és a Twitch-re is megoldást nyújt. Egy gyors regisztrációt követően, a következő oldal fogad minket.

Két lehetőségünk van a platform használatára. Az egyik megoldásban használjuk a beépített felületet, illetve a saját alkalmazásukat a Studio-t, vagy egy külső stream program segítségével rácsatlakozunk az oldal szerverére és onnan történik a közvetítés a többi helyre. Ha a Restream.io Studio választjuk, akkor a böngészőn keresztül tudunk közvetíteni, amely egy talk-show esetében jó választás.
Az alkalmazás viszonylag kezdetleges, viszont a fő beállításokat, sőt átmeneteket és stream overlay-eket is már találunk, beépítve.

Viszont ha szeretnénk, egy összetettebb streamet csinálni, illetve a játékot, vagy az asztalunk képernyőjét streamelni, akkor a külső program lesz a megoldás. A fent említett alkalmazás is rendelkezik ezzel a tulajdonsággal, leginkább a böngészőből való futtatás jelenti ennek az egyik hátrányát.
Minden esetben, ki kell választanunk azokat az oldalakat, amelyekre közvetíteni szeretnénk, és összekapcsolni a Restream-el.

Ha hozzáadtuk az egyes oldalakat, akkor következhet a stream kulcs lekérése.

Ezt az RTMP Settings gombra kattintva tudjuk megtenni, majd az adatokat másoljuk be az OBS Studio, vagy Streamlabs OBS programokba.
Az ingyenes fiók azonban számos limitációval jár, így Facebook-on csak a saját profilunkra közvetíthetünk, a Restream logója folyamatosan megjelenik a képernyőn és maximum 720p-ben streamelhetünk. Ezért ha szeretnénk szintet lépni, akkor a Standard ($16/mo), de leginkább a Professioanl ($41/mo) csomagra lesz szükségünk, amelyekben már eltünik a branding, és az utóbbiban 1080p közvetítésre is engedélyezett.
Streamlabs
Ha a Streamlabs OBS-t használjuk a streamelésre, akkor a multi streameléshez már szükségünk lesz egy Prime előfizetésre. Mindamellett, hogy ezen a platformon keresztül fogadhatunk támogatásokat, a Prime előfizetéssel külön paneleket, átmeneteket és különböző alkalmazásokat adhatunk hozzá a programhoz.
Ha megvan az előfizetésünk, akkor hasonló módon a Beállítások, Stream fülön csatlakoztassuk a Streamlabs-hez a profiljainkat.

Ezek után már egyszerűen kattinthatunk a “Go Live” gombra, és máris több platformra fogja közvetíteni a streamet a program.
melon

A most következő alkalmazást érdemes még megemlítenünk, a melon-t. A platformot egy éve hozta létre a Streamlabs, mondhatni a Restream.io versenytársaként. A meglévő tudást (Streamlabs OBS) csak át kellett ültetni, egy böngészőböl működtethető változatba. (Természetesen teljesen más a fejlesztési módszer.) A regisztráció mellett, most az első fizetés során 20% kedvezményt is kapsz.
A limitációk ismételten hasonlóak, mint a Restream.io esetében. Az ingyenes fiókban vízjel fog megjelenni, illetve maximum 4 órán keresztül közvetíthetünk és összesen 2 résztvevő lehet jelen a stream során. A Standard előfizetésben, már hozzáadhatunk különböző logókat, stream overlay-eket és témákat, nem mellesleg a vízjel ios már eltűnik. A Standard előfizetés biztosítja, hogy 3 helyre közvetítsünk egyszerre.

A böngészőből indítható felület, hasonló dizájnnal rendelkezik, mint a Streamlabs OBS. Jobb oldalon találhatjuk a beállításokat, míg a alul a mikrofont és kamerát.
Az egyik kiemelkedő funkciója, hogy egy szimpla link segítségével hívhatjuk meg barátainkkat, vagy beszélgető partnereinket a streambe.

Tehát gördülékenyen tudunk, akár egy személyben lefolytatni, egy talk show-t, Pro előfizetéssel, pedig akár 8-an is részt vehetnek az adásban.
Végül melyiket válasszam?
Számos megoldást áttekintünk, a mostani cikkben. Ha az OBS Studio-t szeretnénk használni, és játékot közvetítünk, akkor valószínűleg az első megoldás fogja jelenteni a megoldást. Azonban könnyen az internetsebességünk, és az erőforrásunk bánhatja. Ebben az esetben a Restream.io vagy a Streamlabs Prime előfizetése fogja jelenteni a jó választást. Végső soron, ha egyszerű és gyors közvetítéseket szeretnénk csinálni, akkor a melon is elvégzi a feladatot.
Végső soron, mindegy, hogy melyiket választjuk, a kezdeti nehézségeken és az első néhány héten és hónapon kell túllendülni, amely után elkezdjük látni az eredményeket. A cikk elején már láthattad a “Hogyan legyél sikeres streamer?” c. ebook-ot, amely ebben nagy segítséget jelenthet, kezdőként.
Kérdésed lenne a beállításokkal kapcsolatban? Nehabozz, tedd fel őket a komment szekcióban.