Van olyan, akinek még egyszer sem gabalyodott össze a fülhallgató-vezetéke táskában, zsebben, vagy hihetetlen módon az asztalon? Bár már régóta vannak megoldások arra, hogy a sokszor zavaró dróttól megszabaduljunk, manapság már valóban minőségi a vezeték nélküli fülhallgató választék: mutatjuk, mit érdemes tudni a jó választáshoz.
Fülhallgató és fejhallgató – mikor melyik az igazi?
Bár végső soron a fület célozza meg mindkét kategória, a kialakításuk alapján megkülönböztetünk fülhallgatókat és fejhallgatókat. Az előbbi kategóriába tartozó eszközöket a fülnyílásba helyezzük, míg a fejhallgatók nagyobb párnával eltakarják a teljes fület. Ez alapján gyorsan meg is határozható, melyiknek milyen előnye és hátránya adódhat:
A fülhallgató sokkal kompaktabb, hordozhatóbb, nem izzad le alatta a fél fejünk nyáron a metróban. A “bedugós” kialakítás miatt a kis hangsugárzók közelebb vannak a fül belsejéhez, így elegendő kisebb hangerő is ahhoz, hogy ugyanolyan hangosnak érezzük a zenét, viszont így ebből kevesebb is szűrődik ki a környezetünkbe, másokat esetleg zavarva.
A fejhallgató méretéből adódóan nagyobb hangsugárzót kaphat, akár többet is, ezáltal sokkal gazdagabbá válhat a hangkép, karakteresebbek lehetnek a különféle frekvenciasávok. Magát a fület kevésbé irritálja, hogy nincs a hallójáratban valamilyen “dugó”, viszont a mérete miatt kevésbé kényelmes utazás közben, és több hang hallatszik ki a környezet felé is. Épp ezért a fejhallgatókat leginkább otthoni használatra, vagy professzionális környezetbe, például hangstúdiókba ajánlják – a legszebb hangvisszaadásért ráadásul úgynevezett nyitott fejhallgatókat is kínálnak, amelyek ugyan a környezet felé is átadnak minden hangot, viszont a zárt kialakításnál sokkal szellősebb, természetesebb a hangkép.
A vezeték nélküli kialakítás már nem hátrány
Néhány éve még talán volt alapja annak a sztereotípiának, hogy egy fül- vagy fejhallgató csak vezetékkel az igazi. Akkoriban ugyanis a vezeték nélküli átviteli szabványok még nem voltak a mai szinten, könnyebben előfordulhatott késleltetés, időleges akadozás, kihagyás, a rádiófrekvenciák összeakadása. A leggyakrabban alkalmazott Bluetooth újabb változatai azonban már észrevehetetlenné csökkentik a késleltetést és a zavaró akadásokkal sem kell számolnunk.
Az ilyen eszközök természetesen már nem passzívan működnek, az apró adó-vevők áramot vesznek fel, tehát tölteni kell őket. Ennek ellenére nem kell aggódni, a modern típusok már nem csak néhány óráig bírják egy feltöltéssel, de mindenképpen érdemes megnézni, milyen üzemidőt ígér a gyártói leírás. Több olyan fülhallgató is létezik, amelyhez már jár, vagy opcióként kapható apró, hordozható tok, amely egyben útitöltő funkcióval is bír. Ilyenkor nem közvetlenül a fülhallgatót töltjük, hanem ezt a tokot, és ha útközben lemerülnének a fülesek, elég csak ebbe a tartóba bepattintani őket, amely általában több töltésre elég energiát tárol és gyorsan újra üzemkész állapotba hozza hangos társainkat.
Leadhatjuk a drótot!
A fenti okok miatt zenei felhasználásra, telefonálásra, de akár játékra is kiválóan alkalmasak az újabb vezeték nélküli fej- és fülhallgatók: csak afelől bizonyosodjunk meg, hogy minden tekintetben a nekünk megfelelőt válasszuk. A legfontosabb szempontok az alábbiak lehetnek:
- A vezeték nélküli kapcsolat verziója: minél újabb a Bluetooth, annál biztosabb, hogy nem érezzük a dróttalanság hátrányát
- Az akku kapacitása és a gyorstöltési lehetőségek
- Extra funkciók (frekvenciakiemelés, mikrofon, aktív vagy passzív zajszűrés)
- A hozzánk leginkább passzoló kialakítás (fülbedugós, párnás, zárt vagy nyitott)
Egy jól megválasztott vezeték nélküli fülhallgató vagy fejhallgató megbízható, minőségi társunk lehet zenehallgatás, kommunikáció, filmnézés vagy játék közben, sőt akár többféle funkciót is elláthat. Ilyen modellek ráadásul több árkategóriában is elérhetők, ezért nem kell feltétlenül mélyen a zsebünkbe nyúlni egy jó minőségű fülesért.