TechBlogger
Nincs találat
Összes találat megtekintése
  • Belépés
  • Regisztráció

Nincsenek termékek a kosárban.

  • Kezdőlap
  • Stream
  • Grafika
  • Tippek & trükkök
  • Windows 10
  • Üzleti streaming
EKÖNYVEK & KURZUSOK
  • Kezdőlap
  • Stream
  • Grafika
  • Tippek & trükkök
  • Windows 10
  • Üzleti streaming
Nincs találat
Összes találat megtekintése
TechBlogger
Nincs találat
Összes találat megtekintése
HIRDETÉS
Home Google Sheets

Hogyan állíts be feltételes formázást Google Táblázatban?

Kecskés Sándor írta Kecskés Sándor
november 8, 2023
Reading Time: 8 mins read
0
0
Google Táblázatok feltételes formázás

Hogyan vizualizáld mégegyszerűbben az adatokat? Amikor megnyitod a Google Sheets-et egyfajta kiábrándulást érzel a rengeteg szám, sorok és oszlopok miatt. Túlterhelhet minket könnyedén, ha ilyen formában próbáljuk megfejteni miről szólhat a táblázat, hol rejtőznek azok az eredmények amelyeket keresünk. Errre a problémára számos megoldást nyújt a Google Táblázatok, többek között az alapvető formázás mellett, a feltételes formázási lehetőség.

A feltételes formázás segítségével egyszerűen állíthatsz be olyan kritériumokat, amelyek alapján a cellák színei és formátuma változik a cellában szereplő érték alapján. Ezáltal könnyedén találhatjuk meg a kitűnő értékeket, vagy a jó értékeket a színszerinti megjelölés miatt.

HASONLÓ CIKKEK

5 Legpraktikusabb Google Táblázatok függvény és képlet

Hogyan használd a Google Táblázatokat? – Útmutató – 2023

Mi az a Google Táblázatok (Sheets)? – Bemutató

HIRDETÉS

Ebben a bemutatóban áttekintjük hogyan tudod beállítani a Goolge Táblázatok-ban ezt a lehetőséget, és milyen opciókat találsz a további személyreszabásra.

Feltételes formázás beállítása

Mielőtt belevágnánk hogy milyen részletesen is beállítható a feltételes formázás először megnézzük hogyan is lehet bekapcsolni a funkciót.

  1. Jelöljük ki azokat a cellákat amelyre alkalmazni szeretnénk a feltételes formázást,
  2. Kattintsunk a felső sávban lévő Formázás > Feltételes formázás lehetőségre,
  3. A jobb oldalt megjelenő menüben válasszuk ki a Formázási szabályok alatt, a “Cellák formázása, ha” opciót, ami alapján alkalmazzuk a színbeli megkülönböztetést,
  4. Alatta megjelenő mezőben adjuk meg a kritériumot,
  5. Végső lépésként a Formázási stílus alatt adjuk meg hogyan nézzen ki a cella és tartalma, ha teljesül a kritérium,
  6. Készen is vagyunk!

Ez hogyan is néz ki a Google Táblázatokban?

Google Táblázatok feltételes formázás

Ha több cellára, akár az egész táblázatra szeretnéd kiterjeszteni a feltételes formázást, akkor ki kell jelölnöd azokat a cellák. Ezt utólag is megteheted az “Alkalmazás tartományra” beállítás meghatározásával.

Végső soron ha már nincs szükséged erre a szabályra, akkor ismételten nyisd meg a feltételes formázási lehetőséget és ott fogod megtalálni az előzetesen létrehozottakat. Válaszd ki azt amire már nincs szükséged, majd kattints a Szabály eltávolítása lehetőségre.

Feltételes formázás részletes beállítása

Most hogy nagyvonalakban átnéztük milyen lehetőséged van a feltételes formázás beállítására nézzük át, hogyan tudod részletesen meghatározni a lehetőségeket.

1. Tartomány kijelölése

Az első lépés, hogy meghatározzuk milyen cellákra szeretnénk használni a feltételes formázást. Erre két lehetőségünk van.

Az első lépés, hogy még mielőtt a Feltételes formázás megnyitnánk kijelöljük azokat a cellákat, amelyekre szeretnénk alkalmazni a stílust. Ekkor automatikusan kijelölésre kerül a tartományban a cellák.

A második lehetőségünk, hogy a Feltételes formázáson belül mondjuk meg, hogy milyen tartományt szeretnénk kiválasztani. Ehhez csak kattintsunk a táblázat ikonra az “Alkalmazás a tartományra” lehetőség során.

tartomány kijelölése feltételes formázás esetén

Akkor a bal oldalt látható ablak fog megjelnni, ahol akár beírhatjuk, de a cellákat kijelölve a Google Sheets automatikusan ki is tölti a mezőt nekünk. Ha több különző sort vagy oszlopot szeretnénk meghatározni, akkor a További gomb-al kijelölhetjük ezeket is.

HIRDETÉS

2. Kritérium meghatározása

A második lépésünk a legfontosabb, amiben meghatározhatjuk, hogy mi is legyen az a feltétel alapján, amiszerint a cella színe változni fog. Ehhez a Cellák formázása, ha lehetőség alatt kell kiválasztanunk a beállítást. Számos előre definiált lehetőségünk van, amelyek a következők:

feltételes formázás kritériumok

Az első elválasztóig található lehetőségek a szövegekre szólnak. Itt megmondhatjuk, hogy tartalmazzon valamit a cellá, üres legyen, milyen szöveg legyen benne, akár kezdődjön vagy végződjön, de megmondhatjuk azt is hogy pontosan mi található benne.

A második elválasztónál a dátumokra célozhatunk. Mettől meddig tartson a cellák színezése, vagy éppen ha pontosan szeretnénk meghatározni egy napot akkor arra is van lehetőségünk.

Természetesen a számok sem maradnak ki, hiszen az utolsó előtti lehetőségnél ezekre készíthetünk kritériumot. Megmondhatjuk hogy két szám között helyezkedjen el a cella értéke, vagy éppen nagyobb vagy kisebb legyen a meghatározott értéknél.

Utolsó lehetőségként saját képletet is alkalmazhatunk, amelyet hasonlóan kell majd felépítenünk mint a pivot táblák esetében. Itt nem az általános képletekre kell elsősorban gondolkodnunk, hiszen olyan függvényeket kell majd alkalmaznunk, amely az összes cellát, vagyis az egész tartományt vizsgálni tudja. Ha elolvastad már a Google Táblázatok függvényei cikkünket, akkor már ismerheted az ARRAYFORMULA-t, ami hasonlóképpen működik.

3. Formázási stílus meghatározása

A feltételes formázás beállításának utolsó lépése a stílus meghatározása. Ebben az esetben is két opció között válaszhatunk. Egyrészt megmondhatjuk, hogy az alap beállított fix formázást használjuk, vagy színskálát, amely számbeli értékek alapján tud működni. Nézzük át először az elsőt.

feltételes formázási stílus beállítása

Itt már a jól megszokott szövegeknél is használ stílusokat kapjuk, többek között kiemelt, dölt, aláhúzott, vagy áthúzott formázásokat kapjuk. Az “A” ikonnál megmondhatjuk milyen legyen a szöveg színe, míg a mellette (a képen lenyitott lehetőségnél) a cella háttérszínét állíthatjuk be. Ennél a lehetőségnél nincs olyan opció, hogy egyes értékek között változzon a stílus. Ebben az esetben minden egyes stílusbeli különbség esetén külön feltételes formázást kell beállítanunk. Azonban ha számokról van szó, akkor színskálát van lehetőségünk beállítani elég részletesen.

Színskála formázási stílus beállítása

Ha egy opcióval jobbra kattintunk akkor ott lesz megtalálható a “Színskála” beállítása, ahol színátmenet segítségével jelölhetjük a különböző értékek cella háttérszíneit.

HIRDETÉS
színskála beállítása feltételes formázás esetén

Ebben az esetben, ahogy a beállítás is mutatja, csak számokat, illetve százalékokat határozhatunk meg, mivel a színskála csak az alapján tud elrendeződni.

Így ha mondjuk egy osztályozás során azonnal szeretnénk látni, hogy ki hanyas jegyet ért el egy 100 pontos dolgozat során, akkor a színskála segítségével ezt beállíthatjuk.

Összegzés

A feltételes formázás egy nagyon jó lehetőség, hogy könnyedén és azonnal felismerjük az eltéréseket a cellák tartalmai között. Ha számokról beszélünk akkor pedig egy sor vagy oszlop során szín alapján gyorsan megmondhatjuk melyek a jó vagy rossz értékek. Főleg akkor érdemes használnunk ezeket a megoldásokat, ha szeretnék a táblázatot átláni, azonban ha prezentációra kerülne sor, abban az esetben már érdemes lesz diagramokat használnunk, akár egy prezentáción belül.

Te mire használod a feltételes formázást? Kérdésed lenne? Tett fel őket a komment szekcióban!

Tags: google táblázatok
ShareShareSend
HIRDETÉS
Kecskés Sándor

Kecskés Sándor

HASONLÓ TARTALMAK

Praktikus Google Sheets függvény
Google Sheets

5 Legpraktikusabb Google Táblázatok függvény és képlet

október 21, 2023
Google Táblázatok Útmutató
Google Sheets

Hogyan használd a Google Táblázatokat? – Útmutató – 2023

október 15, 2023
Google Táblázatok bemutató
Google Sheets

Mi az a Google Táblázatok (Sheets)? – Bemutató

október 14, 2023

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

HIRDETÉS
Google Táblázatok feltételes formázás

Hogyan állíts be feltételes formázást Google Táblázatban?

november 8, 2023
VPN Bemutató

Miért van szükséged VPN-re? Hogyan válaszd ki a legjobbat?

október 31, 2023
Mi az a ChatGPT? – Bemutató kezdőknek

Mi az a ChatGPT? – Bemutató kezdőknek

október 29, 2023
Karrier és a technológia: Hogyan rendelkezz mindig releváns információkkal, hogy képben legyél az álláspiac változásaival?

Karrier és a technológia: Hogyan rendelkezz mindig releváns információkkal, hogy képben legyél az álláspiac változásaival?

november 4, 2023

Tetszett a cikk? Kövess minket!

Youtube Instagram Pinterest Tiktok Facebook
HIRDETÉS
TechBlogger

TechBlogger

Streamer Tippek és minden ami segít az IT világban.

Oldalak

  • Kapcsolat
  • Számítógépes segítségnyújtás
  • Online Marketing & Stratégiai Tanácsadás
  • Kamu oldalak
  • Hírlevél feliratkozás

Fontos

  • Médiaajánlat
  • Impresszum
  • Süti szabályzat
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Általános Szerződési Feltételek

© 2021 TechBlogger - Streamer tippek és minden ami segít az IT világban - Minden jog fenntartva.

Nincs találat
Összes találat megtekintése
  • Stream
  • Tippek, trükkök
  • Grafika
  • Előfizetés

© 2021 TechBlogger - Streamer tippek és minden ami segít az IT világban - Minden jog fenntartva.

Üdvözlünk újra!

Sign In with Google
OR

Jelentkezz be a fiókodba

Elfelejtetted a jelszót? Regisztráció

Új fiók létrehozása!

Sign Up with Google
OR

Töltsd ki az alábbi mezőket a regisztrációhoz

Összes mező szükséges. Bejelentkezés

Új jelszó igénylése

Kérjük add meg a felhasználóneved vagy email címed az új jelszó igényléséhez

Bejelentkezés
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?