Habár a legtöbb esetben, éppen akkor fog kelleni egy Google Táblázatok függvény, amikor használni szeretnék, ha mégis ismerjük a leghasznosabbakat megelőzhetjük a sok keresgetést. A mostani cikkben átnézzük azt a 10 legpraktikusabb Google Sheets képletet, amelyre az adatok feldolgozása, átalakítása és összekötése során is szükséged lehet. Ahogy a Táblázatok útmutató cikkben is írtuk, több mint 500 képletet tartalmaz az eszköz, illetve már átvettük az alap függvényeket, így arról most nem lesz szó.
Mielőtt a legfontosabb Sheets függvényeket néznéd át, érdemes megismerned magát a Google Táblázatokat, így tudni fogod melyik funkcióhoz nyúlj az egyes feladatok során. Ehhez egy teljes cikket készítettünk, amit itt érsz el. De ne is ragozzuk a szót, nézzük mely függvényekről van szó, és hogyan tudod használni őket.
VLOOKUP, FKERES
Kezdjük a legkeresettebb és egyben a legtöbb problémát okozó függvénnyel a VLOOKUP-al, vagy magyarul FKERES-el. Ez az egy függvény amelyet biztosan bármely állásinterjún, érettségin, vagy vizsgán megkérdeznek. Nem csak ezért is fontos, hanem mert tényleg olyan adatösszekötési műveletet tudunk elkészíteni vele amely nagy jelentőségű.
Egyszerűen megfogalmazva segít megkeresni egy adatot, cellát, valamely lapon és visszaadja az alapján a megfelelő információt. Mondjuk nap alapján keressük egy másik lapon a hozzátartozó befizetett adót. Ennek az összekötésében segít a VLOOKUP.
Egy nagy kitétel van ebben az esetben, hogy annak az adatpontnak, információnak léteznie kell mindkettő táblában, amely alapján keresünk. Így az előző példa alapján a dátumnak mindkettő táblázatnak tartalmaznia kell. Másodsoron, amely még sokak számára gondot szokott okozni az, hogy ennek az adatpontnak az első sorban kell lennie. Természetesen ez valamely szinten megkerülhető, amelyre mutatunk egy megoldást is.
Az alap VLOOKUP függvény a következőképpen néz ki:
=VLOOKUP(keresett érték; tartomány; index; [rendezett])
A lenti képen keresztül meg is nézhetjük a VLOOKUP használatát. A mostani példa alapján egy oldalon találhatóak az adatok, azonban ezek két különböző lapon (sheeten) is létezhetnek egyszerre. A függvény első paraméterében megmondjuk, hogy az A2 cellát, vagyis a dátumot keresem. A másodikban megmondjuk mely a tartomány, esetükben ez az F és G oszlop között található. Az index paraméterben meghatározzuk, hogy melyik oszlopot szeretném visszakapni, ha a függvény megtalálja az első oszlopban az értéket. Végsősoron megmondom, hogy a tartomány rendezett.
Esetleg kérdésed van az FKERES függvény használatával? Tedd fel a komment szekcióban.
COUNTIF, SUMIF
A COUNTIF függvény segítségével megmondhatjuk, hogy hány darab olyan adatpont van, amely eleget tesz a kritériumnak. Ezáltal nem lesz szükségünk arra, hogy manuálisan számoljuk az adatokat egy követelmény alapján, ezt megteszi nekünk a Google Sheets.
A függvény a következőképpen néz ki:
=COUNTIF(tartomány;kritérium)
Maradva a fenti példánál a következő feladatot kaptunk a táblázattal kapcsolatban. Számoljuk meg, hogy hány darab olyan nap volt, amely esetében 5000 Ft alatti bevételünk volt. Ez alapján a következő képletet állítottuk össze:
Máris megkaptuk, hogy 2023-09-01 és 2023-09-12 között 7 olyan nap is volt, amikor 5000 Ft alatt volt a bevétel.
Hasonlóan tudjuk használni a SUMIF függvényt is, azonban az adatpontok megszámolása helyett a Táblázatok összeadja az adott cellákban található értékeket. A képlet a következőképpen néz ki:
=SUMIF(tartomány;kritérium;[összegzett tartomány])
Így lényegében csak a függvényt kicserélve, a paramétereket megtartva meg is kapjuk az eredményt:
Tehát azokon a napokon, amelyeken 5000 Ft-nál kevesebb volt a bevétel, azoknak az összege 21.400 Ft.
IFERROR
Az IFERROR függvény, ahogy a nevéből is adódik, azokat a helyzetek kezeli le, amelyekben valamilyen hiba történik. Így ha mondjuk egy VLOOKUP függvény használatánál valamiért nem jut eredményre a függvény, akkor ezt az IFERROR függvényben beillesztve meghatározhatjuk, hogy milyen értéket kapjunk.
A függvény a következőképpen néz ki:
=IFERROR(érték;[érték hiba esetén])
A VLOOKUP függvényünk alapján, ha behelyezzük egy IFERROR függvényben, akkor az alábbi módon fog kinézni:
Már látható is, ha hibára futna, tehát a kép alapján, nincs milyen értéket megtalálnia. Ahelyett, hogy “#N/A” értéket jelenítene meg a Google Sheets, ahelyett az IFERROR függvény segítségével kiírjuk, hogy “Nincs találat”. Az IFERROR függvényben bármilyen függvényt behelyezhetük, és ha az adott függvény bármilyen hibára futna, akkor meghatározhatjuk azt a kimenetelnek az értékét.
ARRAYFORMULA
Az ARRAYFORMULA egy összetett és nagyon hasznos függvény. Lényegében lehetőséget biztosít számunkra, hogy ne csak egy cella alapján dolgozzunk, hanem tömbök segítségével. Sok olyan esettel találkozhatunk, amikor oszlopokkal és sorokkal kell dolgoznunk egyszerre. Erre biztosít lehetőséget az ARRAYFORMULA.
Nézzük meg hogy alakul a képlet:
=ARRAYFORMULA(tömbképlet)
A példánknál maradva, megtehetjük, hogy az ARRAYFORMULA segítségével egyetlen képletben kiszámoljuk a Profitot, ahelyett, hogy három cellára is szükségünk lenne. Nézzek meg a képletet:
Az ARRAYFORMULÁT továbbá használhatjuk sorok esetén is, tehát ha egy tömbből szeretnék valamilyen értéket visszaadni soronként.
Te melyik függvényt használod a leggyakrabban? Van is valamilyen tipped hozzá? Oszd meg velünk a komment szekcióban!